New Jersey

poleć serwis drukuj
Konsul generalny...
Konsul generalny...
Ojciec Waldemar...
Wspólne zdjęcie...

Dobro rodzi dobro

12-29-2017

W piękne niedzielne popołudnie 10 grudnia 2017 roku Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku gościł dużą grupę nauczycieli, działaczy społecznych, przedstawicieli organizacji wspierających działalność polskich szkół dokształcających, osoby duchowne zaangażowane w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz zarząd centrali polonijnej oświaty na wschodnim wybrzeżu USA. – Okres świąteczny to u nas na obczyźnie czas podziękowań dla pracujących w polonijnym szkolnictwie – powitała zebranych prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka.

Podczas spotkania konsul generalny Maciej Golubiewski wyróżnił 31 osób wręczając im – przyznany przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską – Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal ten otrzymują osoby, które w toku wieloletniej pracy dydaktyczno-wychowawczej osiągnęły coś wyjątkowego. Otrzymują go również Polacy poza granicami kraju, którzy młodemu pokoleniu Polaków na emigracji wpajają nie tylko wiedzę o Polsce, ale przede wszystkim wychowują w duchu polskości, ucząc zachowania tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem.

Konsul generalny zwracając się do obecnych na uroczystości osób duchownych powiedział, że bez pomocy polskich księży byłoby trudniej realizować edukację w języku polskim. Wdzięczność za ich pracę wyrażona została również poprzez przyznanie Medali KEN.

Wśród nagrodzonych znalazł się ojciec Waldemar Łątkowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. Gromkie brawa, które rozległy się po wyczytaniu nazwiska ojca Waldemara, świadczyły o tym, że zebrani na sali nauczyciele, rodzice i władze oświatowe doceniają jego pracę. Już od ponad dziesięciu lat, gdy cichną dzwonki w polonijnych szkołach, ojciec Waldemar zabiera dzieci i młodzież na „Wakacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem”.

O. Waldemar Łątkowski przybył do Stanów Zjednoczonych w 2004 roku. Niecałe 2 lata pracował jako kapelan szpitalny w Manville. W czerwcu 2006 roku, wraz z dwoma ojcami redemptorystami, rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Szczepana w Perth Amboy, NJ. Celem pracy redemptorystów, przybyłych z polecenia biskupa do prawie 100-letniej parafii, była posługa duszpasterska, remont kościoła i realizacja pojawiających się każdego dnia nowych wyzwań.

W lutym 2008 roku o. Waldemar został proboszczem wspólnoty, która skupiała w pewnym momencie trzy parafie, których członkowie posługują się językiem angielskim, ale również hiszpańskim, portugalskim i oczywiście polskim. Doszło do połączenia tychże wspólnot i powołania nowej parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Ojcowie od początku dużą wagę przykładali do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zaczęło się od kontynuacji lekcji religii w języku angielskim, a także polskim. Na cotygodniową katechezę w języku polskim obecnie przybywają dzieci i młodzież, często pokonując wraz z rodzicami duże odległości dzielące ich od Perth Amboy.

Aby rozszerzyć nauczanie prawd wiary, praktyk religijnych, a przede wszystkim aby zaspokoić pragnienie bycia z Panem Bogiem i drugim człowiekiem na łonie natury w czasie wakacji, powstał pomysł „Wakacji z Panem Bogiem”. Wzorem były polskie oazy, jednak organizacja takiego przedsięwzięcia na amerykańskiej ziemi to zgoła coś innego. Z dużym poświęceniem i wielką odpowiedzialnością ojciec Waldemar, wraz z opiekunami, po raz kolejny gromadzi dzieci i młodzież, aby – gdy zacznie się piękny miesiąc lipiec – mogły pojechać w jakieś zaciszne miejsce na spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Tradycyjnie w domu pozostanie cała elektronika, ze smartfonami na czele, której obecnie nikt nie odstępuje na dłuższą chwilę! Tam nie jest nam ona potrzebna, bo mamy siebie i nigdy się nie nudzimy!

Ta forma letniego odpoczynku nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny, jest wielkim dobrem, które pociąga za sobą kolejne – o czym świadczą wypowiedzi uczestników tych spotkań. Ojciec Waldemar zapalił w młodych pragnienie kontynuacji trwającego tydzień spotkania. Tak oto od kilku lat uczestnicy „Wakacji z Panem Bogiem” spotykają się nad rzeką Delaware, aby podczas kilkugodzinnego spływu pontonowego nacieszyć się sobą, a później w cieniu drzew pobliskiego parku uczestniczyć w mszy świętej i podziękować Bogu za dar wakacji... Spotkaniom tym towarzyszy wspaniała atmosfera radości i pogody ducha.

Zaprawieni w wędrówkach i przyzwyczajeni do trudów pielgrzymkowych z ojcami redemptorystami ponownie spotykają się na pielgrzymkowym szlaku do Sanktuarium Matki Bożej w Dolyestown, PA, zwanej Amerykańską Częstochową. Ojcowie nie żałują sił i chętnie służą wiernym, np. spowiadając w drodze. Ich obecność zachęca ludzi młodych, aby oderwać się od codziennych obowiązków i kolejny raz dostrzec w życiu Boga i drugiego człowieka – tym razem w czasie wspólnej wędrówki poprzez piękne okolice New Jersey i Pensylwanii.

Pan Bóg sprawia, że nie brakuje ludzi wspierających realizację kolejnych projektów. W ciągu roku szkolnego ojcowie organizują szkolenia – warsztaty dla nauczycieli religii i opiekunów wakacyjnych wyjazdów. Prezentowane są różne ciekawe formy pracy z dziećmi. Kręgi biblijne mają za zadanie poszerzyć wiedzę uczestników na temat znajomości Pisma Świętego, co bardzo przyda się podczas kolejnego wakacyjnego wyjazdu w 2018 roku. Wśród osób wspomagających pracę z dziećmi i młodzieżą w parafii św. Jana Pawła II ­– ku wielkiej radości wszystkich – znalazły się siostry Służebniczki Starowiejskie. Postanowiły wesprzeć wakacyjne dzieło i same stały się uczestniczkami „Wakacji z Panem Bogiem”. Ich obecność okazała się prawdziwym darem nieba! Obecnie wraz z o. Waldemarem organizują u siebie w Cherry Hill rekolekcje dla młodzieży ze szkół średnich, a w domu w Woodbridge – dni skupienia. Siostry są również pomocne w nauczaniu religii w języku polskim, przygotowując dzieci do I Komunii Świętej.

Parafia kierowana przez ojca Waldemara Łątkowskiego jest zawsze otwarta i gościnna dla wartościowych polskich wystaw – na przykład „Od wojny do zwycięstwa, projekcji filmów („Dwie Korony”), spotkań z interesującymi ludźmi, przeróżnych konkursów kultywujących polskie tradycje i obyczaje czy uroczystości o charakterze patriotycznym – zorganizowano tu uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski wspólnie z konsulatem generalnym w NY.

W czasie niedzielnej uroczystości padły słowa, że wyróżnienia, które spotkały tak wielu pedagogów, działaczy i wychowawców, zbliżają nas do siebie i zachęcają do podejmowania nowych działań mających na celu nauczanie młodego pokolenia w duchu wzajemnej miłości, dobroci i jedności. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i dziękujemy! Życzymy na każdy czas bożego błogosławieństwa i ludzkiej życzliwości!

Joanna Kwiatek
www.johnpaulsecond.com

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com