New Jersey

poleć serwis drukuj

SPATA ma już 60 lat

05-12-2018

4. Paweł...
Jan Rudomina, były...
2. Tom Duch,...
Prezes Honorata...
4. Konsul generalny...
Członkowie...
Do tańca grał...
Uczestnicy balu...
Agnieszka...

Society of Polish American Travel Agents in USA and Canada (SPATA) obchodzi w tym roku 60-lecie nieprzerwanej działalności. Stąd też organizowane są różnego rodzaju wydarzenia związane z tą ważną rocznicą. W sobotę, 21 kwietnia 2018 roku, w pięknym lokalu The Bethwood w Totowa, w stanie New Jersey, odbył się Bal Jubileuszowy – Grand Tourism Ball SPATA.

SPATA realizuje swoje cele

Uroczystości z okazji 60-lecia organizacji rozpoczęto godzinnym panelem dyskusyjnym, podczas którego osoby związane z organizacją mówiły o jej historii i dokonaniach.

Jan Rudomina, były prezes oddziału Polskiej Izby Turystyki w Nowym Jorku, obecnie zajmujący się turystyką medyczną, wspomniał o współzałożycielach SPATA: Władysławie Zachariasiewiczu i Andrzeju Kozłowskim. – Dzisiaj SPATA ma inne wyzwania niż kiedyś. Inna jest Polonia, inny rynek, co sprawia, że SPATA musi przede wszystkim nastawić się na turystykę – podkreślił.

Od 60 lat splatają się drogi SPATA i LOT-u. SPATA się rozwija i LOT także, wciąż otwieramy nowe połączenia – powiedziała Agnieszka Kulikowska, menadżer oddziału PLL LOT w Nowym Jorku. – Życzę członkom organizacji wszystkiego dobrego i liczę na dalszą owocną współpracę – podkreśliła.

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski złożył pani prezes, zarządowi i wszystkim członkom SPATA serdeczne gratulacje za dotychczasową pracę oraz życzenia dalszych sukcesów w rozwoju polsko-amerykańskiej turystyki i promocji Polski w Stanach Zjednoczonych. Do życzeń tych dołączyła się Anna Cichońska, dyrektor Polish National Tourist Office (PNTO) – polskiej agencji rządowej z siedzibą w Hoboken, NJ.

Prezes Polonijnego Klubu Podróżnika Jurek Majcherczyk pogratulował wszystkim członkom SPATA jubileuszu. Krótko przedstawił założenia swojego klubu na bieżący i następny rok. Opowiedział też o ważnej idei, którą klub pragnie zrealizować. – W 2017 roku zwróciłem się do premier Beaty Szydło z propozycją powołania Instytutu Pamięci Polskich Turystów. Doliczyłem się 600 nazwisk polskich odkrywców, którzy powinni zostać upamiętnieni. Stworzenie takiego Instytutu na pewno bardzo by w tym pomogło – powiedział Jurek Majcherczyk.

Celem naszej organizacji jest przede wszystkim reprezentowanie naszych członków na rynku turystycznym, promowanie wyjazdów do Polski i krajów europejskich, utrwalanie współpracy i solidarności między członkami, pomoc osobom zainteresowanym podróżami i poznawaniem ciekawych zakątków ziemi – stwierdziła Zofia Strzałka, sekretarz SPATA. – Pragnę podkreślić, że pracujemy w naszej organizacji zgodnie z hasłem: SPATA dla świata, dla SPATA świat! Zapraszamy niezrzeszone biura do nas w celu umocnienia i rozwoju międzynarodowych więzi turystycznych – dodała.

Za zaproszenie na bal podziękował Tom Duch – Marszałek Parady Pułaskiego 2018. Życzył wszystkim wspaniałej zabawy i sukcesów w codziennej pracy. Zaprosił też na tegoroczną Paradę Pułaskiego, która odbywa się co roku, w pierwszą niedzielę października, na 5. Alei na Manhattanie w Nowym Jorku.

Turystyka to jest… „produkt eksportowy”

Oficjalnego otwarcia balu dokonał mistrz ceremonii – Edward Pierwoła. Odbyło się uroczyste odegranie i odśpiewanie hymnów amerykańskiego i polskiego.

Prezes Honorata Pierwoła przywitała przybyłych na obchody członków i sympatyków SPATA z kilku stanów oraz honorowych gości: konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego z małżonką Agatą, prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego, Jana Korsaka – byłego prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, obecnie członka Rady Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Marszałka Parady Pułaskiego 2018 Toma Ducha, konsula honorowego w stanie Connecticut Darka Barcikowskiego, przedstawicieli Polish National Tourist Office (PNTO) w Hoboken, NJ, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Bożenę Kamińską – prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie oraz Zbigniewa Węgla – właściciela American Travel Abroad. Polskie Linie Lotnicze LOT reprezentowała Agnieszka Kulikowska – menadżer oddziału PLL LOT w Nowym Jorku. Prezes Piotr Pachacz i wiceprezes Bogdan Bachorowski reprezentowali Pulaski Association for Business & Professional Man w Nowym Jorku. Przybyli również goście z Ohio: Michel Bienia z żoną Krystyną – jako właściciele agencji Kniola Travel, zostali jednymi z pierwszych członków SPATA.

Nasza SPATA ma już 60 lat. Jest to 60 lat wspólnego dorobku właścicieli polonijnych biur podróży w USA i Kanadzie – powiedziała prezes Honorata Pierwoła. – Są to naprawdę wspaniałe osiągnięcia, stąd też imię SPATA znaczyło wiele i wciąż znaczy bardzo dużo. Jako prezes mam ogromny przywilej reprezentowania Society of Polish American Travel Agents. Jest to niezwykły zaszczyt, ale równocześnie ogromna odpowiedzialność za każdą podejmowaną decyzję. Oczywiście sama nie mogłabym podołać wyzwaniom bez pomocy członków Zarządu SPATA, dzięki którym organizacja dalej z sukcesami prowadzi działalność dla dobra biur, jak i całej Polonii. W tym miejscu chcę serdecznie podziękować Zosi Strzałce – sekretarz organizacji, za oddanie i profesjonalną pracę; Piotrowi Pachaczowi – mojemu zastępcy, za wsparcie, pomoc i doświadczenie; Marysi Dedza – skarbnik, która właściwie prowadzi nam finanse oraz dyrektorom Ninie Tyra, Grażynie Bachorowskiej i Wandzie Pozneckiej. Wielkie wam dzięki! Nasze biura spełniają społeczne oczekiwania i potrzeby rynku. Nie niweluje ich nowy internetowy trend, ponieważ my oferujemy profesjonalną personalną obsługę na najwyższym poziomie, gwarancję oraz zapewniamy oczekiwania i satysfakcję klienta – podkreśliła pani prezes.

Bardzo emocjonalne wystąpienie miał konsul generalny Maciej Golubiewski. – To, co Państwo robicie, jest najlepszą formą dyplomacji publicznej – stwierdził. – Turystyka to jest… eksport. Mówi się oficjalnie, że w USA mieszka 10 milionów Polaków. Tak naprawdę w większości są to Amerykanie z polskimi korzeniami, którzy często już po polsku nie mówią, nie mają też związków z Polską. Byłoby cudownie, gdyby polskie biura podróży pomogły tym osobom wrócić do korzeni, odkryć swoją tożsamość. Gdyby te osoby pojechały do Polski, większość z nich na pewno tę swoją tożsamość by odkryła. Ludzie ci na ogół nie mają świadomości, jak piękna jest Polska. Pomóżcie im zobaczyć Polskę i odkryć siebie na nowo. Wierzę, że to się uda. Wierzę, że tego dokonacie. Życzę Wam tego i… dobrej zabawy – zakończył konsul.

Życzenia, podziękowania i oczekiwania

W trakcie uroczystości prezes Honorata Pierwoła i wiceprezes Piotr Pachacz złożyli podziękowania za współpracę oraz wręczyli dyplomy uznania przedstawicielom najważniejszych sponsorów SPATA: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i American Travel Abroad. Dyplomy otrzymali także goście: Paweł Niewiadomski, Jan Korsak, Anna Cichońska, Agnieszka Kulikowska oraz przedstawiciele firm Polonez Parcel, Doma Export i Money Express.

Atrakcją balu był występ trzyosobowej kapeli góralskiej, którą tworzy rodzina Kapołków mieszkająca w Garfield, NJ: ojciec Antoni grał na akordeonie, syn Michał i córka Kasia na skrzypcach. Zagrali kilka ognistych piosenek góralskich i przekazali tym swoim graniem dobrą energię uczestnikom balu. Na co dzień kapela gra w zespole przy Stowarzyszeniu Podhalan w New Jersey.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria, gdyż do wygrania było wiele ciekawych i atrakcyjnych nagród. Bożena Kamińska wygrała piękny obraz olejny, przedstawiający pejzaż, autorstwa Jolanty Krzanowskiej. A główną wygraną – dwa bilety klasy premium do Polski, ufundowane przez PLL LOT i SPATA – wylosowała Małgorzata Jargiło. Szczęśliwy los wyciągnęła przedstawicielka LOT-u Agnieszka Kulikowska.

Specjalne listy do członków SPATA wystosowali: Paweł Niewiadomski – prezes Polskiej Izby Turystyki, Robert Andrzejczyk – prezes Polish Tourism Organization oraz Dariusz Piotr Bronisławski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Listy te można przeczytać w księdze pamiątkowej, która została wydana z okazji 60. rocznicy istnienia SPATA.

Po części oficjalnej i wręczeniu dyplomów oraz nagród przyszedł czas na zabawę. Do tańca wszystkich porwał zespół Zambrowiacy. Grał niezapomniane przeboje i fajne piosenki pełne dobrych wspomnień, więc wszyscy ruszyli na parkiet.

Krótka historia organizacji

SPATA, czyli Society of Polish American Travel Agents (Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Biur Podróży), powstała 12 września 1959 roku w Nowym Jorku. Pierwszym prezesem organizacji był Bolesław Łaszewski. Był on w roku 1971 współzałożycielem ważnej dla Polonii gazety "Nowy Dziennik”. Została założona przez Bolesława Łaszewskiego i Bronisława Węgla po to, aby zjednoczyć polsko-amerykańskie biura turystyczne w celu umożliwienia im stworzenia silnej bazy biznesowej. Później jej cele zostały rozszerzone o pracę nad rozwojem turystyki, głównie pomiędzy USA a Europą – z położeniem nacisku na wschodnioeuropejskie kraje, a zwłaszcza Polskę.

Organizacja początkowo liczyła 15 osób, a w okresie największego rozwoju było aż 160 aktywnych członków. Wraz ze zmianami ekonomicznymi i politycznymi zmniejsza się ilość biur i liczba członków. Obecnie organizacja skupia sporą grupę aktywnych i oddanych członków.

Celem organizacji jest przede wszystkim: reprezentowanie interesów agentów SPATA przed przewoźnikami oraz innymi organizacjami na rynku turystycznym; promowanie turystyki wyjazdowej do Polski, krajów Europy wschodniej i innych; utrwalanie współpracy i solidarności członków, wspieranie się wzajemne oraz eliminowanie nieporozumień i wszystkich niepotrzebnych i nieuczciwych konkurencji.

SPATA jest unikalną organizacją w Ameryce i w świecie. Jej członkowie służą ogromnemu polsko-amerykańskiemu rynkowi i pomagają tym, którzy pragną podróżować do innych krajów. Dzięki znajomości języków, obyczajów i prawa wschodniej Europy, członkowie SPATA oferują unikalny rodzaj ekspertyzy. Przez lata SPATA zyskała sobie uznanie wśród linii lotniczych, touroperatorów i innych członków rynku turystycznego.

Więcej informacji o organizacji można znaleźć na stronie: www.spata.org.

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com