New Jersey

poleć serwis drukuj

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Perth Amboy

05-13-2018

Uczniowie polskich...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Każdego roku 11 listopada obchodzimy święto niepodległości Polski. Ten rok jest jednak inny, świętujemy bowiem setną rocznicę tych wspaniałych wydarzeń, które doprowadziły do tego, że nasz ukochany ojczysty kraj znów pojawił się na mapach Europy. Rok 2018 jest rokiem niepodległości, a nasza radość i świętowanie będą w tym roku trwały dłużej niż zwykle.

Najcenniejszy skarb

W sobotę 28 kwietnia w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy odbyły się oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem był polski apostolat diecezji Metuchen, któremu przewodzi o. Waldemar Łątkowski, a patronat nad uroczystością objął Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polish-Slavic Federal Credit Union, United Poles Credit Union oraz Centrala Polskich Szkół Dokształcających.

W kościele św. Szczepana odbyła się msza św. koncelebrowana przez przybyłego z Polski biskupa Józefa Wysockiego. Długa i barwna procesja pocztów sztandarowych podkreśliła podniosłość tej chwili, a wspólne odśpiewanie przepięknych polskich pieśni kościelnych takich jak: „Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych” czy „Bogurodzica” wprowadziło zgromadzonych w patriotyczny nastrój.

W homilii biskup podkreślił, że nawet okresu tak trudnego w polskiej historii, jak lata niewoli, nie można nazwać czasem straconym. To wtedy nasz naród wydał największych pisarzy, poetów i kompozytorów, to oni byli głosem uciemiężonego narodu. Swoimi dziełami umacniali polskość, pomogli przenieść ją w sercach, jak skarb największy, aby – gdy przyszedł czas wolności – mogła ona zajaśnieć znowu pełnym blaskiem.

Patriotyczne występy

Po zakończeniu mszy św. obchody były kontynuowane w sali parafialnej. Głos zabrali: konsul RP Mateusza Gmura, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, odczytany też został list prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku dr Iwony Korgi. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli swoimi występami uczniowie polskich szkół i członkowie organizacji polonijnych, którzy przybliżyli zebranym postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Słowem, tańcem i piosenką występujący pięknie wyrazili swoją radość z polskiego pochodzenia. Dumą napawa fakt ich bardzo licznego i aktywnego udziału w imprezie. Za każdą wykonaną przez nich prezentacją stoją rzesze dorosłych: rodziców, nauczycieli i katechetów, którym również należą się słowa uznania za doskonałe przygotowanie dzieci. W ich rękach spoczywa patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży, a takie właśnie uroczystości są doskonałą okazją, by podziękować im za zaangażowanie i poświęcenie.

Nasze dziedzictwo

Uroczystość obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Udostępniona została wystawa IPN pt: „Ojcowie Niepodległości”, uczestnicy mogli także obejrzeć pokaz uzbrojenia w wykonaniu Krzysztofa Czuja – „Oryginalne elementy uzbrojenia i wyposażenia używane przez żołnierzy polskich w okresie walk o niepodległość” .

Gospodarze zadbali o przyjazną i miłą atmosferę, a także ugościli wszystkich pysznym poczęstunkiem.

Tego rodzaju spotkania polonijne pełnią bardzo ważną role. Pozwalają nam zatrzymać się na chwilę, oderwać od tak absorbującej nas codzienności i skłaniają do refleksji. Choć dzielą nas od ojczyzny setki kilometrów i lata rozłąki, to w takie dni, kiedy stoimy razem z dumnie podniesionym czołem i śpiewamy „Bogurodzicę”, to czujemy, że jesteśmy jednych z ogniw łańcucha pokoleń polskich patriotów. Tak samo jak u naszych przodków i naszych rodaków w Polsce nasze serca biją w rytm słów Bóg, Honor, Ojczyzna. To jest nasze dziedzictwo, to chcemy przekazać naszym dzieciom – podsumowują organizatorzy.

Zosia Szabla

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com