New Jersey

poleć serwis drukuj
Członkowie Rady...
W obradach mogli...
Kolejka do...
Paweł Myśliwiec (z...

Walne Zebranie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

05-16-2018

To było najważniejsze w tym roku wydarzenie w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W sobotę, 12 maja, w Centrum Operacyjnym w Fairfield, NJ, odbyło się Walne Zebranie członków i kierownictwa Unii. Obrady odbywały się w specjalnie na to wydarzenie przygotowanym ogromnym namiocie.

Przed zebraniem każdy z członków Unii musiał się zarejestrować, po czym otrzymał zestaw materiałów informacyjnych. Potem był czas na posiłek i kawę.

Obrady prowadził Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów. Regulamin zebrania przedstawiła sekretarz Iwona Podolak. Po jego zatwierdzeniu przez głosowanie obrady toczyły się według tego nowego regulaminu.

Udany rok dla PSFUK

Uczestnicy zebrania wysłuchali raportów z działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w roku fiskalnym zakończonym 30 września 2017 roku. Raporty przedstawili po kolei: przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk, skarbnik Ryszard Bąk, sekretarz Komisji Nadzorczej Ewa Chmielewska i dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski.

Z raportów tych wynika, że Unia wciąż się rozwija, mocno zaznacza swoją obecność wśród Polonii i możemy być z niej dumni.

Pod wieloma względami był to bardzo udany rok – mówił dyrektor Bogdan Chmielewski. – Był on kontynuacją sukcesów odnoszonych przez naszą instytucję w ostatnich latach. W okresie od 1 października 2016 do 30 września 2017 roku do grona członków Naszej Unii dołączyło 9,291 osób, które zdecydowały się wybrać naszą instytucję spośród wielu innych banków i unii kredytowych. Liczba członków Naszej Unii na koniec września 2017 r. wynosiła 92,347, z czego 45,732 osoby korzystały z naszych oddziałów ulokowanych w Nowym Jorku, 27,316 osób otworzyło konta w oddziałach w New Jersey, a 18,753 osoby przyłączyły się do nas w oddziałach w okolicach Chicago. 546 osób dołączyło do Naszej Unii, otwierając konta drogą internetową. Przejawem zaufania i lojalności członków PSFCU jest przede wszystkim kwota powierzonych nam oszczędności. W roku fiskalnym 2017 ulokowane w Naszej Unii depozyty wyniosły 68.93 miliona dolarów, co stanowi wzrost o 4.4 proc. Do ogólnej kwoty 1.63 miliarda dolarów  (…). Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa ma bardzo znaczącą pozycję w amerykańskim ruchu unii kredytowych. Wśród 5,689 unii kredytowych działających w Stanach Zjednoczonych na koniec września 2017 r. Nasza Unia była sklasyfikowana na 133. miejscu pod względem wielkości aktywów, 127. miejscu pod względem ulokowanych oszczędności i 183. miejscu pod względem udzielonych pożyczek. Warto też dodać, że pod względem wielkości udzielonych pożyczek komercyjnych jesteśmy sklasyfikowani na 42. pozycji. Przykładem uznania dla naszych osiągnięć zarówno finansowych, jak i zaangażowania w sprawy środowiska polonijnego może być wizyta w Naszej Unii pana J. Marka McWattersa, który jest już drugim z rzędu przewodniczącym Rady Dyrektorów Krajowej Administracji Unii Kredytowych (NCUA) odwiedzającym naszą instytucję. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu członków, wolontariuszy i pracowników, Nasza Unia będzie odnosiła sukcesy przez wiele następnych lat – podkreślił dyrektor Chmielewski.

Długa kolejka do mikrofonu

Po wysłuchaniu raportów był czas na dyskusję. Do mikrofonu ustawiła się długa kolejka. Wiele osób, działających w różnych organizacjach, zadawało pytania dotyczące PSFCU oraz dziękowało Unii za finansowe wsparcie.

Jako pierwszy wystąpił Janusz Młynek – założyciel szkoły szermierki (uczy młodzież walczyć szablą) w Clark, NJ i na Greenpoincie. – Pragnę podziękować Unii za wsparcie mojej szkoły – powiedział. – Na ostatniej olimpiadzie w Rio de Janeiro dwie moje wychowanki zdobyły brązowe medale olimpijskie dla reprezentacji USA. Czworo moich wychowanków skończyło studia na Harvardzie. Tych sukcesów jest znacznie więcej, między innymi dzięki wsparciu Unii – za co serdecznie dziękuję. Życzę nowej Radzie Dyrektorów dobrej współpracy z polonijnymi organizacjami – dodał.

Ryszard Zawisny, przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, powiedział: „Unia jest jedyną instytucją finansową, która pomaga wszystkim polonijnym organizacjom, także nam – przy organizowaniu Parady Pułaskiego na 5. Alei. Wykonujecie naprawdę wspaniałą pracę. Dziękuję Wam za to!"

Dorota Andraka podziękowała Unii za wspieranie Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, dr Iwona Korga – za wspieranie Instytutu Piłsudskiego na Greenpoincie, Tomasz Szybowski – Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Józef Pałka w specjalnym liście podziękował kierownictwu Unii za nieustające wspieranie jego studia tanecznego Joseph's Dance Studio. Bogdan Modrzyński podziękował za finansowe wsparcie dla Chóru Aria, a Zofia Strzałka – za wspieranie SPATA, czyli organizacji agentów polonijnych biur podróży.

Paweł Myśliwiec, prezes Polish American Sports Association (PASA), przekazał kierownictwu Unii – w imieniu Wojciecha Fortuny – replikę jego złotego medalu olimpijskiego. Do repliki dołączona jest dedykacja mistrza: „Dla Zarządu, Pracowników oraz Członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA z serdecznymi podziękowaniami za wspieranie sportu polonijnego – na pamiątkę – przekazuję replikę Złotego Medalu Olimpijskiego i Złotego Medalu Mistrzostw Świata zdobytych na XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku” – mistrz olimpijski Wojtek Fortuna.

Tych podziękowań było znacznie więcej. Były też oczywiście głosy krytyczne. Grzegorz Chudziński uznał, że wybory do Rady Dyrektorów nie były przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Proponował zrezygnowanie z usług amerykańskiej firmy, która przeprowadziła wybory i odwołanie sekretarz Komisji Nadzorczej Ewy Chmielewskiej. Z kolei Zdzisław Kwiatkowski uważa, że Unia prowadzi nielegalne inwestycje. Janusz Sporek usiłował się dowiedzieć, czy to prawda, że Unia zapłaciła 700 tysięcy dolarów za koncerty Golec uOrkiestra w USA. Uznał też, że Unia za dużo pieniędzy wydaje na wyjazdy swoich dyrektorów.

Dyrektor Bogdan Chmielewski odpowiedział na te zarzuty. Stwierdził, że koncerty Golec uOrkiestra zorganizowane zostały dla uczczenia 40. rocznicy powstania Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Oczywiście, Unia zapłaciła członkom zespołu za koncerty, w których uczestniczyło ponad 8 tysięcy widzów. Ile? Tego dyrektor Chmielewski nie powiedział, bo nie pozwala mu na to podpisana umowa z zespołem. – Na pewno nie było to 700 tysięcy dolarów – podkreślił.

Jeśli ktoś próbował być ostry w swoich wypowiedziach, zaczynał krytykować pracowników czy też kierownictwo Unii, przewodniczący odbierał tym osobom głos. W ten sposób uniknięto krzyków i awantur, jak to bywało w przeszłości. Wiele osób podkreślało po zebraniu, że chyba jednak niepotrzebnie wyeliminowano wszelkie polemiki.

Czworo nowych dyrektorów

W trakcie zebrania ogłoszone zostały wyniki wyborów do Rady Dyrektorów. Ogłosiła je przedstawicielka firmy Election Services Corp., która była odpowiedzialna za przebieg wyborów. Kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

 • Elżbieta Baumgartner – 1,341
 • Halina Bielowicz – 659
 • Andrzej Cierkosz – 628
 • Małgorzata Czajkowska – 2,127
 • Bożena Kajewska-Pielarz – 685
 • Iwona Korga – 2,256
 • Bogdan Ogórek – 2,329
 • Franciszek R. Piwowarczyk – 2,319
 • Iwona Podolak – 1,144
 • Danuta Siemiński – 1,644
 • Marzena Wierzbowska – 1,250

Do członków Unii wysłano 83,509 kart do głosowania. W tegorocznych wyborach oddano 5,048 ważnych głosów (6.55 proc.): przez internet 1,151, a drogą pocztową – 3,897.

Ponieważ 3-letnia kadencja czterech członków Rady Dyrektorów dobiega końca, zastąpią ich osoby, które uzyskały największą liczbę głosów. Są to: Małgorzata Czajkowska, dr Iwona Korga, Bogdan Ogórek i Franciszek R. Piwowarczyk.

Serdecznie gratulujemy nowo wybranym dyrektorom. Dziękujemy dotychczasowym dyrektorom: Elżbiecie Baumgartner, Bożenie Kajewskiej-Pielarz i Iwonie Podolak za zaangażowanie i pracę na rzecz członków naszej Unii przez ostatnie trzy lata – powiedział przewodniczący zebrania Krzysztof Matyszczyk.

Nowy oddział w Glendale Heights, IL

Warto wspomnieć o innym ważnym wydarzeniu dla Unii, które miało miejsce niespełna miesiąc wcześniej. W sobotę, 21 kwietnia, uroczyście został otwarty oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Glendale Heights w stanie Illinois. To już 18. placówka Unii w USA, a piąta w okolicach Chicago.

Przecięcia wstęgi dokonano w obecności zaproszonych gości, pracowników i członków PSFCU. Linda Jackson, burmistrz Glendale Heights, wręczyła przedstawicielom Unii specjalny dyplom z symbolicznym banknotem jednodolarowym. – W imieniu miasta witamy Was tym skromnym dolarem wierząc, że prawdziwe miliony zarobi sam oddział – powiedziała.

Janusz M. Szlechta


Więcej informacji o Unii można znaleźć na stronie internetowej – www.psfcu.com

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com