New Jersey

poleć serwis drukuj
13 czerwca radni z...

Walka o Pomnik Katyński nadal trwa

06-07-2018

Mimo porozumienia zawartego pomiędzy burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem a Komitetem Pamięci Zbrodni Katyńskiej i konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim sprawa dotycząca usunięcia Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City nadal budzi sporo kontrowersji i nie jest do końca jasna.

Sprawą zajmuje się Rada Miasta, która jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji dotyczącej przesunięcia go na nowe miejsce, mimo że już obradowała i głosowała w tej sprawie. Ostateczna decyzja ma zapaść na jej kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 13 czerwca. Z kolei grupa Polonii z mec. Sławomirem Plattą, dążąca do pozostawienia monumentu na dotychczasowym miejscu, nadal o to walczy i stara się przekonać radnych z Jersey City do swoich racji. Na najbliższe posiedzenie w Radzie Miasta zapowiada manifestację oraz prezentację rzeczowych argumentów przemawiających za ich opcją. W dodatku w sądzie federalnym ciągle toczy się sprawa wytoczona przez mec. Plattę przeciwko burmistrzowi Jersey City.

Decyzje radnych

Podczas posiedzeń Rady Miejskiej Jersey City, które odbyły się 21 i 23 maja, dużo dyskutowano na temat Pomnika Katyńskiego, wysłuchano różnych opinii i przeprowadzono głosowane ordynacji, która przeszła wynikiem 6:1 na niekorzyść obrońców pomnika. Nie jest ona jednak wiążąca i ostateczna, a decydujące głosowanie w sprawie przesunięcia pomnika o 60 metrów na sąsiedni placyk znajdujący się przy wschodnim końcu ulicy York – co zaproponował burmistrz Steven Fulop grupie negocjacyjnej – nastąpi 13 czerwca. Jedynym radnym, który sprzeciwił się przeniesieniu monumentu, był Richard Boggiano, bowiem jeden ze zwolenników takiej opcji byli nieobecny, a drugi w ostatniej chwili zmienił zdanie. Michael Yun, który pojawił się po głosowaniu, oświadczył, że dalej jest przeciwny planom przeniesienia pomnika oraz że gdyby brał w nim udział, to opowiedziałby się za pozostawieniem go na dotychczasowym miejscu. Podczas tych obrad radni upoważnili również władze miasta do zawarcia 99-letniej umowy z Komitetem Pamięci Zbrodni Katyńskiej, umożliwiającej mu zarządzanie monumentem i opiekę nad nim w nowym miejscu oraz opowiedzieli się za przyjęciem Pomnika Katyńskiego jako daru dla miasta. Zgodzili się także na uchylenie dawnego zarządzenia McC-299 zatwierdzającego umieszczenie monumentu w pierwotnie planowanym miejscu przy ulicy Montgomery 75.

Burzliwe przesłuchanie

Podczas debaty, która odbyła się w środę 23 maja, zarówno zwolennicy przesunięcia pomnika na nowe miejsce, jak również jego obrońcy domagający się pozostawienia go na Exchange Place, mieli okazję wyartykułować swoje racje podczas pięciominutowych wystąpień. W zebraniu uczestniczyło ponad dwustu przedstawicieli Polonii, a także liczne grono mieszkańców Jersey City. Mimo że nie wszyscy przemawiali, to obrady trwały ponad sześć godzin i zakończyły się w późną nocą. W ich trakcie padały różne argumenty, a nawet oskarżenia pod adresem burmistrza Stevena Fulopa o niepotrzebne narażanie budżetu miasta na wydatki związane z relokacją pomnika czy też o jego rzekome nieczyste relacje ze światem biznesu inwestującym w Jersey City. Obrońcy pomnika, w tym m.in. mec. Sławomir Platta, przedstawiali argumenty mówiące o tym, że nie można przesuwać pomnika upamiętniającego ofiary sowieckiego mordu dokonanego na 22 tys. Polaków w lesie katyńskim w 1940 roku, tym bardziej, że pomnik zawiera ich szczątki. Wspominała o tym także 92-letnia Zofia Rutkowska, która wraz ze swoim nieżyjącym już mężem była jedną z największych donatorów oraz cały czas jest członkiem Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej. W swoim przemówieniu wspominała również o prochach znajdujących się wewnątrz pomnika i apelowała do radnych o rozwagę i pozostawienie pomnika na dotychczasowym miejscu. Z kolei inni członkowie Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej obecni na sali obrad ostro bronili wynegocjowanej z burmistrzem Stevenem Fulopem umowy, która ich zdaniem jest najlepszą opcją, jaka była możliwa do osiągnięcia, by Pomnik Katyński nie został całkowicie usunięty i nie trafił do magazynu. Wystąpienie Krzysztofa Nowaka, przewodniczącego Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, spotkało się z dużą dezaprobatą przybyłej na posiedzenie grupy polonijnej, tym bardziej, że już w pierwszych słowach skrytykował mec. Sławomira Plattę i argumentował, że wewnątrz monumentu nie ma żadnych prochów tylko garść ziemi z lasu katyńskiego przywieziona w pudełku przez Stanisława Paszula, jednego z nieżyjących już członków komitetu. Dementował także informacje o ujściu ścieków w miejscu, w którym ma stanąć przesunięty pomnik. Wspominał również, że wg ustaleń z burmistrzem Fulopem koszty przeniesienia monumentu mają zostać pokryte z budżetu miasta, które ma także zbudować niewielki park w jego nowym miejscu. Wystąpienie pana Nowaka przerwał radny Richard Boggiano, który zapytał go o to, kto mu powiedział, że miasto będzie za wszystko płacić oraz dlaczego będąc wcześniej zwolennikiem pozostawienia pomnika przy Exchange Place zmienił teraz zdanie. Niestety radny nie uzyskał żadnej odpowiedzi od prezesa Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Przemawiała także Celina Urbankowski, która starała się uświadomić wszystkim jak ważne są negocjacje oraz pójście na rękę władzom miejskim, które chcą zapewnić rozwój Jersey City. W sumie przemawiało ponad 70 osób, wśród których była także młodzież zaangażowana w obronę pomnika.

Debata, protest i sąd

13 czerwca o godz. 18:00 w Ratuszu Miejskim Jersey City będzie miała miejsce kolejna debata, podczas której odbędzie się ostateczne głosowanie w sprawie przesunięcia Pomnika Katyńskiego na nowe miejsce. Zostanie ono poprzedzone kolejną serią wystąpień publicznych zwolenników i przeciwników relokacji monumentu. Osoby chcące zabrać głos muszą się jednak wcześniej zarejestrować. Żeby to zrobić, należy zadzwonić do Urzędu Miasta Jersey City pod numer (201) 547 5150. Jednocześnie na ten dzień zaplanowana jest kolejna manifestacja zwolenników pozostawienia monumentu na Exchange Place, dlatego też mec. Sławomir Platta zachęca całą Polonię do stawienia się w tym dniu w siedzibie Rady Miasta. Poza tym cały czas aktualny jest proces wytoczony przez niego przeciwko burmistrzowi Stevenowi Fulopowi. – Sprawa w sądzie federalnym toczy się dalej i kolejna odsłona będzie 27 czerwca o 10:30 rano. Sędzia zanim podejmie decyzję, chce zobaczyć, co zrobi 13 czerwca Zarząd Miasta. Jeśli miasto nie przegłosuje przeniesienia Pomnika Katyńskiego, wtedy on nie musi podejmować żadnej decyzji. A jeśli by przegłosowało, to wtedy sędzia podejmie swoją decyzję. Póki co zakaz przesunięcia pomnika wciąż obowiązuje do odwołania – poinformował na swoim profilu na Facebooku mec. Sławomir Platta.

BSM

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com