New Jersey

poleć serwis drukuj
Aby kwestia...

Będzie referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego?

07-02-2018

„Dziś uzyskałem potwierdzenie, że ponad 6,700 mieszkańców Jersey City podpisało już petycję o referendum na temat pozostawienia Pomnika Katyńskiego w jego dotychczasowej lokalizacji” – taka informacja dotarła 26 czerwca do redakcji „Białego Orła” od mecenasa Sławomira Platty, inicjatora akcji referendalnej. – Nie oznacza to jeszcze zakończenia zbierania podpisów, ponieważ prawnie możemy je zbierać do 3 lipca i tak też będziemy robić. Chciałbym dojść do łącznej liczby 10,000 – 12,000 zebranych podpisów, a nie tylko – jak jest prawnie wymagane – 6,700. Da nam to przewagę, jeśli chodzi o liczbę osób wspierających ten cel i mogących wziąć udział w referendum w przypadku, gdyby radni Jersey City zdecydowali się na jego rozpisanie – wyjaśnia mec. Platta.

Zanim do tego dojdzie, urzędnik (clerk) Jersey City otrzyma wszystkie podpisy i będzie miał 20 dni na ich weryfikację, czyli potwierdzenie, że są prawidłowe i pochodzą od osób uprawnionych do ich złożenia. Jeśli uzna, że nie wszystkie spełniają te kryteria i że jednak nie ma 6,700 ważnych podpisów, to grupa mec. Platty będzie miała dodatkowe 10 dni na zebranie brakującej liczby. – Oczywiście nie chciałbym do tego dopuścić i dlatego na wszelki wypadek chcemy uzyskać prawie dwukrotnie więcej podpisów niż wymagane to jest prawem – mówi Sławomir Platta.

Jeśli urzędnik uzna, że została zebrana odpowiednia ilość ważnych podpisów, wtedy sprawa zostanie przekazana do Rady Miasta i najprawdopodobniej już w sierpniu radni będą musieli podczas obrad zagłosować, czy referendum zostanie przeprowadzone.

W czasie tego głosowania będą mieli dwie opcje – albo zagłosować za pozostawieniem pomnika w dotychczasowej lokalizacji, albo zagłosować za rozpisaniem referendum, które będzie kosztować budżet miasta niebagatelne 750,000 dolarów. W połączeniu z 250,000 dolarów, które miasto musi wydać na fizyczne przesunięcie pomnika, da nam to okrągłą kwotę jednego miliona dolarów, aby przesunąć Pomnik Katyński o około 60 metrów! – wyjaśnia mecenas Platta. – Ufam, że zwycięży w tym momencie zdrowy rozsądek – dodaje.

Organizacja zbierania podpisów to wyjątkowo skomplikowane i trudne do wykonania zadanie. Mieliśmy bowiem tylko 20 dni, aby osiągnąć cel, czyli zebrać aż 6,700 podpisów. Osiągnęliśmy ten cel tydzień wcześniej dzięki wysiłkowi dziesiątek osób, mieszkańców Jersey City, którzy codziennie wychodzili na ulicę, aby zbierać podpisy. Poparcie mieszkańców tego miasta okazało się znacznie większe niż przypuszczałem – zdobywaliśmy ponad 1,000 podpisów dziennie! Ludzie wiedzieli, o który pomnik chodzi, znali jego historię i szanowali naszego artystę, który stworzył przecież prawdziwe arcydzieło w formie tego monumentu – mówi Sławomir Platta.

Zastanawiające jest w tym wszystkim, dlaczego burmistrz Jersey City tak bardzo stara się o usunięcie Pomnika Katyń 1940. – Na pewno nie dlatego, aby zbudować tam park, o którym publicznie mówi. Cel tego jest bowiem zupełnie inny. Hayatt Hotel, który znajduje się na rogu placu, gdzie jest Pomnik Katyński, nie ma podjazdu dla gości hotelowych – tak zwanego „turn around”. W wyniku przebudowy placu, usunięcia pomnika i zbudowania „parku” fragment terenu przy hotelu zostałby przeznaczony na ten właśnie cel. Dodam tylko, że ten kawałek ziemi jest wart około 15 milionów dolarów. Stąd tak uparta walka burmistrza o „park”, a w efekcie o usunięcie pomnika – tłumaczy mec. Platta.

Czy można zbudować park, podjazd i zostawić pomnik tam gdzie jest? – Oczywiście, tylko trzeba się sprzeciwić wypychaniu polskiego pomnika nad ściek. Dlatego tak ważne było zaangażowanie wielotysięcznej społeczności Jersey City i to wszystkich jej grup etnicznych. Pomagają nam w tym procesie Hindusi, Afroamerykanie, Latynosi oraz rodowici mieszkańcy Jersey City, dla których ten pomnik jest częścią historii ich miasta. To właśnie ich podpisy powodują, że sprzeciw wobec decyzji Rady Miasta jest skuteczny. Udało mi się zbudować bardzo szeroką koalicję mieszkańców oraz organizacji z Jersey City, aby stanąć z sukcesem w obronie naszego pomnika – mówi Sławomir Platta.

Zatem walka o Pomnik Katyński w Jersey City nadal trwa. Wg mecenasa Platty, to zaledwie jej pierwszy etap, który jednak na wiele miesięcy oddala perspektywę przenoszenia pomnika w inne miejsce. – Ufam, że nie tylko oddala, ale na zawsze ją usuwa – kończy mecenas.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com