New Jersey

poleć serwis drukuj
Mec. Sławomir...
Członkowie oraz...

Historyczna petycja w obronie Pomnika Katyńskiego

07-15-2018

Trwa liczenie i sprawdzanie podpisów osób, które opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum w sprawie dalszych losów Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Pod petycją, którą we wtorek 3 lipca złożył w Urzędzie Miejskim Jersey City mec. Sławomir Platta, podpisało się ponad 10 tysięcy osób uprawnionych do głosowania oraz mieszkających w tym mieście. Ilość ta jest zdecydowanie wyższa od wymaganych prawnie 6,700 podpisów pod petycją wzywającą Radę Miejską do cofnięcia decyzji dotyczącej przesunięcia monumentu upamiętniającego 22 tys. Polaków zamordowanych w lesie katyńskim w 1940 roku lub rozpisania referendum w sprawie pozostawienia go na dotychczasowym miejscu przy Exchange Place w Jersey City.

 

Petycja

Do 23 lipca pracownicy miejscy muszą sprawdzić, czy wszystkie osoby, które podpisały się pod petycją, podały prawdziwe dane oraz czy faktycznie figurują w zbiorze osób zarejestrowanych do głosowania niezależnie od swoich preferencji wyborczych. Jeżeli wśród złożonych podpisów będzie 6,700 prawidłowych i zatwierdzonych przez uprawnionego do tego celu pracownika Urzędu Miasta Jersey City, to jego władze muszą zastanowić się nad dalszymi działaniami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego i najprawdopodobniej swoją decyzję ogłoszą podczas najbliższego zebrania radnych, które odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia.

Ilość podpisów złożonych pod petycją – ponad 10 tysięcy – wskazuje, że z osiągnięciem wymaganego minimum nie powinno być problemu. Gdyby jednak okazało się, że brakuje pewnej liczby podpisówm to wówczas grupa osób przeciwna przesuwaniu Pomnika Katyńskiego, z mec. Sławomirem Plattą na czele, będzie miała dodatkowych 10 dni na zebranie brakującej ich ilości. Jeżeli okaże się, że petycja ma poparcie odpowiedniej ilości mieszkańców Jersey City zarejestrowanych do głosowania, to radni będą mieli dwie opcje do wyboru: albo anulują swoją decyzję z 13 czerwca, kiedy to stosunkiem głosów 6:3 przegłosowali decyzję o przesunięciu Pomnika Katyńskiego o 60 metrów na południe od obecnej lokalizacji, lub poddać sprawę pozostawienia go na dotychczasowym miejscu pod referendum, w którym to mieszkańcy miasta zdecydują o losach monumentu. Głosowanie takie mogłoby się odbyć podczas listopadowych wyborów lub w trakcie specjalnego referendum, którego termin wyznaczy Rada Miasta. Niezależnie od opcji głosowania, jeżeli złożona petycja zostanie przyjęta, to do czasu przeprowadzenia referendum burmistrz Jersey City nie może nic zrobić z Pomnikiem Katyńskim. Poza tym dodatkowo zabrania mu tego pozew sądowy złożony przez obrońców monumentu w sądzie federalnym.

Sprawa dotycząca pomnika upamiętniającego poległych w Katyniu pokazała, że Polonia nie jest osamotniona w swoich staraniach. Wśród osób, które poparły petycję, jest wielu Amerykanów i przedstawicieli innych grup społecznych zamieszkujących Jersey City. Pokazuje to, że mają oni szacunek do polskiej historii oraz monumentu, który stoi na Exchange Place od prawie trzech dekad. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja radnych, to grupa obrońców Pomnika Katyńskiego, z mec. Sławomirem Plattą na czele, pokazała siłę Polonii oraz zapisała się w historii Jersey City, ponieważ petycja, jaką złożono 3 lipca, jest pierwszą tego typu akcją w całym stanie New Jersey, z tak dużą ilością podpisów i poparciem ponad 10 tysięcy mieszkańców.

Kolejna petycja

Mec. Sławomir Platta ogłosił, że walka o Pomnik Katyński nie kończy się na zebraniu wymaganej ilości podpisów pod petycją dotyczącą pozostawienia monumentu na dotychczasowym miejscu. Po jej złożeniu w Urzędzie Miasta Jersey City grupa osób broniąca Pomnika Katyńskiego rozpoczęła zbieranie podpisów pod kolejną petycją, tym razem w sprawie uchwały nadającej mu wieczyste prawo do pozostania na zajmowanym obecnie miejscu – na Exchange Place. W tym celu po raz kolejny musi zostać zebranych co najmniej 6,700 podpisów mieszkańców Jersey City uprawnionych do głosowania. Nie ma jednak presji czasowej, tak jak to było w przypadku pierwszej petycji.

Organizatorzy tej akcji są pełni optymizmu w tej sprawie, ponieważ mają już doświadczenie w zbieraniu podpisów. O planach dotyczących nowej petycji mec. Sławomir Platta poinformował podczas pierwszego, oficjalnego spotkania Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, które odbyło się w środę 11 lipca w Jersey City Education Association.

KOPKiOH

Działający od czerwca Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych to organizacja zarejestrowana w stanie New Jersey i skupiająca osoby, które nie godzą się na jakiekolwiek ruszanie i przesuwanie Pomnika Katyńskiego z Exchange Place – miejsca, na którym stoi od 1991 roku. Jego przewodniczącym został znany w środowisku polonijnym działacz społeczny Janusz Sporek. W zarządzie prócz niego znaleźli się także: Jack Kopczynski, Teresa Peski, Victoria Cambranes, Malgorzata McGrath i Wojciech Mazur.

Podczas pierwszego oficjalnego zebrania tego komitetu zostały przedstawione założenia jego działalności oraz bliższe i dalsze cele. Przybliżono i omówiono także dotychczasowe działania grupy osób sprzeciwiających się przesuwaniu Pomnika Katyńskiego i skupionych wokół mec. Sławomira Platty. „Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych nie chce walczyć z Polonią ani z polonijnymi organizacjami. Chcemy walczyć o polską Pamięć Historyczną, o cześć, szacunek i honor tych, którzy za naszą wolność oddali swoje życie” – czytamy w oficjalnym komunikacie dotyczącym tego spotkania i opublikowanym przez Janusza Spotka na Facebooku.

Przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych podczas spotkania mówił również o planach tej organizacji. Jedną z najważniejszych części jej działalności będzie „przygotowanie wydawnictw na temat polskich pomników w USA w postaci broszur, które będą rozdawane w pobliżu tych obiektów, aby uświadamiać i edukować miejscowe społeczeństwo, o czym dany obiekt mówi, jaką prawdę historyczną przedstawia i jakie ma wartości ogólnoludzkie”.

Pomnik Katyński jest pierwszym tego typu obiektem, od którego działacze niedawno zawiązanego komitetu rozpoczynają swoją aktywność na tym polu. Podczas środowego spotkania głos zabrał także mec. Sławomir Platta, który bardzo szczegółowo omówił to, co do tej pory zostało zrobione, by nie dopuścić do przesunięcia Pomnika Katyńskiego na nowe miejsce. Gościem honorowym spotkania była Zofia Rutkowska, najstarsza członkini Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej założonego w okresie powstawania Pomnika Katyńskiego. Apelowała ona żeby nie dopuścić do przesuwania monumentu. – Nie pozwólcie ruszać tego pomnika – mówiła podczas zebrania Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, którego teraz jest także członkiem honorowym. Prezes tej organizacji wręczył jej bukiet biało-czerwonych kwiatów. – Pani Zofia przekazała ogromną pomoc finansową w powstanie tego wybitnego dzieła. Dzieła jednego z najwspanialszych rzeźbiarzy współczesnego świata – Andrzeja Pityńskiego. Pani Rutkowska ufundowała również tablicę „Syberia”, bo, jak powiedziała, „Nie mogę nawet krzyża z patyków zrobić dla moich najbliższych i wetknąć w ich groby, bo wszyscy gdzieś, tam na Syberii polegli” – czytamy w sprawozdaniu z zebrania.

Komitet Katyński

Działalności Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych nie uznaje jednak Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej, który brał udział w negocjacjach z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem i uznał kompromisowe ustalenia dotyczące przesunięcia monumentu o 60 metrów na placyk przy Ulicy York i utworzenia tam miejsca pamięci pod nazwą Katyn Memorial Plaza. W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku oraz w polonijnych mediach czytamy: „Pragniemy zwrócić uwagę na działalność pewnej grupy osób z zewnątrz, która podważa rozporządzenie Rady Miasta o utworzeniu Katyn Memorial Plaza. Grupa ta, pod nazwą „Committee Conservation of Katyn Monument and Historical Objects” działa bez porozumienia z Katyn Forest Massacre Memorial Committee i nie reprezentuje stanowiska Komitetu oraz środowisk polonijnych zaangażowanych w pracę na rzecz utworzenia Katyń Memorial Plaza. Przypominamy, że zawarte porozumienie z miastem Jersey City ws. pomnika KATYŃ 1940 zostało poparte przez wiele organizacji polonijnych ze Stanów New Jersey i New York. Lista ich jest dostępna na stronie www.katynmemorial.org”.

BSM

wróć
~Szymon
2018-07-15 16:22:03
Zgłoś do moderacji
Składam serdeczne, pełne uznania i głębokiego szacunku podziękowania p. Zofii Rutkowskiej, za wspaniały udział w realizacji dzieła rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego i za najbardziej sensowne słowa, tego komunikatu, mówiące o braku pozwolenia na jakiekolwiek naruszanie Pomnika-Świadectwa zbrodni ludobójstwa dokonanych wielokrotnie na narodzie polskim. Zbrodnie te dokonały przed, w czasie i po IIWŚ zbrodnicze państwa rządzone zbrodniczymi, skierowanymi przeciwko prawom człowieka, ideologiami. Każdy zamiar i współuczestnictwo w tworzeniu i realizacji planów pozbawienia tego Pomnika jego obecnego, godnego, położenia jest przejawem ignorancji, braku zrozumienia i szacunku dla historii narodu, który w czasie największej wojny w historii ludzkości poniósł proporcjonalnie największe straty. Polska przed tą wojną była krajem 35 milionów obywateli. Po wojnie, układ jałtański uczynił Polskę krajem 23 milionów Polaków, o 80 tys. km2 mniejszym, bestialsko zniszczonym i oddanym na pastwę ludobójczego rządu tego samego Stalina, który mordował Polaków masowo od 1937 roku. To wszystko za sprawą zwycięskich „sojuszników” w straszliwej wojnie. Pomnik Katynia w Jersey City jest symbolem zdradzanego, pokonanego, zdziesiątkowanego narodu. Znalazł on swoje miejsce nieopodal Statuy Wolności. Jest Świadectwem niezwykłej Ofiary złożonej z siebie przez Polaków na ołtarzu wolności i godności osoby ludzkiej, osoby -Dziecka Stwórcy wszechświata. Tą ofiarą do dziś walczymy o należne człowiekowi i jego wspólnotom prawa, gdziekolwiek są łamane na rzecz fałszywych idoli współczesności. Ktokolwiek podnosi rękę na Pomnik Ofiar Katynia i Syberyjskiej Katorgi, na miejsce uświęcone przez jego obecność w Jersey City, ten daje wyraz trudnej do opisania, współczesnej, formie barbarzyństwa.

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com