New Jersey

poleć serwis drukuj
W tegorocznych...

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy

07-17-2018

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka.

Uczestniczącym po raz pierwszy w tych wakacjach towarzyszyły różne myśli. Jak to będzie? Niektóre dzieci martwiły czy te wakacje będą należały do udanych i czy będzie z kim spędzić ten czas. Obawy budził warunek uczestnictwa, jakim jest nieużywanie telefonów komórkowych. Niesamowite jest to, że w ciągu tych kilku dni dzieci w poszczególnych grupach bardzo szybko się integrują. Poznają się i powstają nowe relacje – prawdziwe, a nie te wirtualne!

Tematem przewodnim tegorocznych „Wakacji z Panem Bogiem” było Pismo Święte. Podzieleni na sześć grup spotykaliśmy się na półtoragodzinnej katechezie w godzinach przedpołudniowych. Blok dopołudniowy wieńczyła wspólna eucharystia.

2 lipca naszym gościem był ks. Paweł Dziadkiewicz SDB, który pracuje jako kapelan w St. Joseph ‘s Senior Home w Woodbridge, NJ prowadzonym przez siostry służebniczki. Ks. Paweł pomaga również ojcom redemptorystom w cotygodniowej katechezie w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. Ks. Paweł wygłosił słowo Boże w czasie poniedziałkowej eucharystii. Kapłan podkreślał, że Pismo Święte jest słowem życia, które ma moc, aby każde życie ludzkie umieć zbudować na skale. – Słowo Boże daje siłę, aby dokonywać dobrych wyborów i mądrze żyć – mówił.

Popołudnia najczęściej były spędzane bardzo aktywnie na łonie przyrody. Ulubionym zajęciem w te upalne dni było pływanie w Lake George, opalanie się na plaży czy zabawa w piasku przez najmłodszych. Wieczorami odbywały się mecze piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, nie zabrakło oczywiście kiełbasek z ogniska. Miały również miejsce podchody, w których zadania były związane z poszczególnymi przypowieściami. Na końcu uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć zagubioną owce - jak Dobry Pasterz.

4 lipca świętowaliśmy Dzień Niepodległości i uczestniczyliśmy w paradzie z tej okazji. Tego dnia zaszczycił nas swoją obecnością abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył mszy św. odprawionej nad jeziorem. Możliwość uczestnictwa w mszy św. polowej pomogła wszystkim zgłębić prawdę o Bogu, który jest wszechobecny, a nie tylko zamknięty w czterech ścianach kościoła.

W programie rekolekcji był też pokaz talentów. Chętni śpiewali piosenki, tańczyli, grali na różnych instrumentach. Dzieci też pochwaliły się swoim talentem plastycznym.

6 lipca rozdano wszystkim pamiątkowe zdjęcia oraz „Katechizmy młodego Polaka” wraz z dyplomami uczestnictwa w „Wakacjach z Panem Bogiem”. Został również zorganizowany teleturniej dla opiekunów na wzór teleturnieju z polskiej telewizji. Opiekunowie mieli okazje zaprezentować swoja wiedze religijną i nie tylko. Dzieci i młodzież dopingowała swoim wybranym drużynom.

Czas wakacji był nie tylko odskocznią od codzienności, ale przede wszystkim był to czas modlitwy, spotkania z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem. Poprzez piękno natury, radość z bycia z drugim człowiekiem i modlitwę pragnęliśmy ukazać dobroć i piękno Boga. Dzisiejszy świat stawia przed młodymi ludźmi o wiele więcej zagrożeń niż miało je poprzednie pokolenia. Wychowanie przez rodziców, katechizacja i opieka duchowa, między innymi takie właśnie „Wakacje z Panem Bogiem” powinny pomóc im dokonywać mądrych wyborów każdego dnia. A te rozsądne wybory pomogą dobrze przeżyć największy dar, który otrzymaliśmy od Stwórcy- dar życia, by być chlubą rodziny, Kościoła i narodu.

s. Bogusława Bagińska, opr. JLS


„Razem możemy więcej!”

7 lipca zakończyliśmy kolejne już „Wakacje z Panem Bogiem”, organizowane od lat przez ojców redemptorystów z parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czele z proboszczem o. Waldemarem Łątkowskim i przy nieocenionym wsparciu Kasi Pawki, dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Aleksandra Janta-Połczyńskiego w Lakewood. To właśnie pani Kasia wyszła z inicjatywą kontynuacji wakacyjnych oazowych rekolekcji, jakie przeżywała jako nastolatka z Ruchem Światło-Życie w Polsce. Udało się to marzenia zrealizować dzięki zaangażowaniu i odwadze o. Waldemara.

Od kilku lat spotykamy się nad malowniczym Lake George w górach Adirondack. Ośrodek YMCA w Silver Bay zapewnia nam wszystko co potrzebne, aby wakacyjny turnus upłynął jak najlepiej. Mamy do dyspozycji dwuosobowe pokoje, wspaniale zaopatrzoną stołówkę, sale konferencyjne, salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, boiska, miejsce specjalnie przygotowane na ognisko, strzeżoną plażę i oczywiście bezcenne, piękne widoki: góry i jezioro, od którego ciężko oderwać wzrok.

Tegoroczny obóz upłynął pod hasłem „Pismo Święte”. Rozważaliśmy powołanie apostołów oraz ewangeliczne przypowieści: O dobrym pasterzu i zagubionej owcy, O siewcy, O miłosiernym Samarytaninie.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy poranną gimnastyką i krótką modlitwą. Po śniadaniu odbywały się spotkania tematyczne w odpowiednio podzielonych grupach wiekowych. Tegoroczni uczestnicy Wakacji z Panem Bogiem to dzieci w wieku od lat dwóch do młodzieży w wieku lat szesnastu. Każda z grup, pod opieką swoich opiekunów oraz o. Waldemara i o. Łukasza, każdego dnia uczestniczyła w Eucharystii, w wyprawie na plażę bądź w góry, rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej i siatkówki, wzięliśmy udział w paradzie zorganizowanej przez pracowników YMCA z okazji święta 4 lipca, były ogniska i dyskoteki. Tradycyjnie przeprowadziliśmy konkurs czystości pokoi, który tak naprawdę ma na celu zachęcenie młodych ludzi do dbania o porządek w swoim otoczeniu. Liczymy, że po powrocie do domu w niektórych zostanie nawyk zaściełania swojego łóżka i pilnowania porządku, czym pomogą swoim rodzicom.

Podczas „Wakacji z Panem Bogiem” chcemy też uwrażliwiać naszych uczestników na drugiego człowieka, na jego potrzebę bycia zauważonym. Stąd tradycyjne losowanie swojego „cichego przyjaciela”, o którego dbamy przez cały tydzień, pamiętając o nim w modlitwie czy robiąc mu małe, przyjemne niespodzianki każdego dnia obozu.

Tegoroczne „Wakacje z Panem Bogiem” były wyjątkowe ze względu na wizytę niecodziennego gościa, którym był arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Arcybiskup celebrował mszę św. w plenerze, wygłosił kazanie, a po mszy odpowiadał na pytania dzieci i wspominał swoją młodość. Było to bardzo sympatyczne spotkanie i jednocześnie niesamowite przeżycie.

Tydzień szybko minął, a zapytani o wrażenia uczestnicy, wśród nich Jakub, który ukończył IV klasę i dziewięcioletni Maciek, pytali, dlaczego obóz trwał tylko tydzień i ze smutkiem stwierdzali, że szkoda, że na kolejne „Wakacje z Panem Bogiem” muszą czekać cały rok. 14-letni Adam, który na „Wakacje z Panem Bogiem” przyjechał pierwszy raz, wyraził żal, że tak późno zdecydował się dołączyć do uczestników. Moja prawie szesnastoletnia córka w drodze powrotnej do domu miała łzy w oczach mówiąc, że już tęskni za swoimi polskimi przyjaciółmi. Stwierdziła, że polska młodzież jest zupełnie inna niż ta, z którą spotyka się na co dzień w szkole.

Dziękujemy organizatorom, którzy praktycznie cały rok pracują nad tym, aby ten jeden tydzień mógł odbyć się bez żadnych zakłóceń i przykrych niespodzianek. Dziękujemy też siostrom zakonnym ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, które dołączyły do nas i wnoszą bardzo dużo dobrego do naszej wspólnoty wakacyjnej. Zachęcamy rodziców, aby dołączyli do nas, aby wybrali się na „Wakacje z Panem Bogiem” wraz ze swoimi dziećmi. Razem możemy jeszcze więcej!

Małgorzata Skrodzki


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,951.html

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com