New Jersey

poleć serwis drukuj
„Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” „Z trzynastego...

Przytulisko Literackie, czyli spotkania z literaturą

08-26-2018

Elżbieta Kieszczyńska – właścicielka księgarni EK Polish Bookstore w Clifton, NJ i nasz kolega redakcyjny Janusz M. Szlechta postanowili stworzyć „Przytulisko Literackie”. „Przytulisko” ma uczyć, uspokajać, wyciszać i karmić pozytywnymi myślami. A ma to robić przez literaturę, przez słowo pisane.

Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, w środy wieczorem, w Polskim Domu „Cracovia Manor” w Wallington, NJ. Pomysłodawcy nie oczekują cudów i tłumów w sali. Dołożą natomiast wszelkich starań, aby były to spokojne wieczory, podczas których uczestnicy będą poznawać książki i ich autorów.

Inicjatywa zrodziła się w wyniku wielu zdarzeń, często niemających ze sobą nic wspólnego, ale które natknęły nas myślą, że mimo siwych głów, w naszych sercach wciąż płonie miłość do literatury, do dobrego słowa i że warto być za pan brat z książką, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – powiedziała nam Elżbieta Kieszczyńska.

Pierwszymi gośćmi – w środę 12 września – będą Anna i Janusz Skowronowie. Para ta przedstawi napisaną wspólnie książkę „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie”. Tłem do spotkania będzie wystawa obrazów i rysunków Janusza, które powstały w ostatnich latach.

Janusz Skowron od 1989 roku mieszka w USA. W Polsce studiował sztukę na UMCS w Lublinie, gdzie w 1983 roku uzyskał dyplom w pracowni litografii u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Jest między innymi współzałożycielem lubelskiej Galerii KONT (1978) i założycielem nowojorskiej A.R. Gallery (2013). Od 1999 roku wystawia swoje prace wraz z międzynarodową multimedialną grupą artystyczną Emotionalists Artists Group. Jest członkiem Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego i dyrektorem Klubu Amber Health na Greenpoincie. Brał udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą: w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Czechach, na Ukrainie, w Danii, na Węgrzech, w Chinach i Korei Południowej. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i fotografię.

„Z trzynastego piętra” to książka świetnie napisana. Anna i Janusz Skowronowie snują swoją opowieść osobno, na co wskazuje kompozycja utworu, ale jednocześnie razem, bo łączy ich ta sama filozofia życia i miłość, bo razem podróżują z biletem szczęścia. Autorzy szkiców dają nam nie tylko możliwość udziału w swoich podróżach, ale też dowodzą, jak ważne są w życiu optymizm i uśmiech. Wprowadzają nas do swego życia, mocno zakorzenionego w dwóch krajach: Polsce i Stanach Zjednoczonych, dając liczne dowody na to, że wszędzie można znaleźć szczęście, jeśli nie zabraknie nam optymizmu, wiary w sens podjętych działań i... miłości.

Sponsorem pierwszego wieczoru jest pani Ewa Williford z Dallas, TX. Autorką nazwy tej inicjatywy jest Aneta Radziejowska. Dodatkowych informacji udzielać będzie: Elżbieta Kieszczyńska (EK Polish Bookstore): tel. 201-355 7496, , www.ekbookstore.com.

EKJ


Przytulisko Literackie zaprasza 12 września 2018 r. o godz. 7.00 wieczorem na spotkanie z Anną i Januszem Skowronami – Cracovia Manor, 196 Main Ave., Wallington, NJ 07057, tel. 973-473-8527. Wstęp wolny.

wróć
~Henryk Lasko
2018-08-29 16:22:52
Zgłoś do moderacji
Gratulacje dla Anny i Janusza SKOWRONÓW. Bardzo ciekawa książka, przeczytałem jednym tchem!

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com