New Jersey

poleć serwis drukuj
„Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” „Z trzynastego...

Przytulisko Literackie, czyli spotkania z literaturą

08-26-2018

Elżbieta Kieszczyńska – właścicielka księgarni EK Polish Bookstore w Clifton, NJ i nasz kolega redakcyjny Janusz M. Szlechta postanowili stworzyć „Przytulisko Literackie”. „Przytulisko” ma uczyć, uspokajać, wyciszać i karmić pozytywnymi myślami. A ma to robić przez literaturę, przez słowo pisane.

Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, w środy wieczorem, w Polskim Domu „Cracovia Manor” w Wallington, NJ. Pomysłodawcy nie oczekują cudów i tłumów w sali. Dołożą natomiast wszelkich starań, aby były to spokojne wieczory, podczas których uczestnicy będą poznawać książki i ich autorów.

Inicjatywa zrodziła się w wyniku wielu zdarzeń, często niemających ze sobą nic wspólnego, ale które natknęły nas myślą, że mimo siwych głów, w naszych sercach wciąż płonie miłość do literatury, do dobrego słowa i że warto być za pan brat z książką, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – powiedziała nam Elżbieta Kieszczyńska.

Pierwszymi gośćmi – w środę 12 września – będą Anna i Janusz Skowronowie. Para ta przedstawi napisaną wspólnie książkę „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie”. Tłem do spotkania będzie wystawa obrazów i rysunków Janusza, które powstały w ostatnich latach.

Janusz Skowron od 1989 roku mieszka w USA. W Polsce studiował sztukę na UMCS w Lublinie, gdzie w 1983 roku uzyskał dyplom w pracowni litografii u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Jest między innymi współzałożycielem lubelskiej Galerii KONT (1978) i założycielem nowojorskiej A.R. Gallery (2013). Od 1999 roku wystawia swoje prace wraz z międzynarodową multimedialną grupą artystyczną Emotionalists Artists Group. Jest członkiem Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego i dyrektorem Klubu Amber Health na Greenpoincie. Brał udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą: w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Czechach, na Ukrainie, w Danii, na Węgrzech, w Chinach i Korei Południowej. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i fotografię.

„Z trzynastego piętra” to książka świetnie napisana. Anna i Janusz Skowronowie snują swoją opowieść osobno, na co wskazuje kompozycja utworu, ale jednocześnie razem, bo łączy ich ta sama filozofia życia i miłość, bo razem podróżują z biletem szczęścia. Autorzy szkiców dają nam nie tylko możliwość udziału w swoich podróżach, ale też dowodzą, jak ważne są w życiu optymizm i uśmiech. Wprowadzają nas do swego życia, mocno zakorzenionego w dwóch krajach: Polsce i Stanach Zjednoczonych, dając liczne dowody na to, że wszędzie można znaleźć szczęście, jeśli nie zabraknie nam optymizmu, wiary w sens podjętych działań i... miłości.

Sponsorem pierwszego wieczoru jest pani Ewa Williford z Dallas, TX. Autorką nazwy tej inicjatywy jest Aneta Radziejowska. Dodatkowych informacji udzielać będzie: Elżbieta Kieszczyńska (EK Polish Bookstore): tel. 201-355 7496, , www.ekbookstore.com.

EKJ


Przytulisko Literackie zaprasza 12 września 2018 r. o godz. 7.00 wieczorem na spotkanie z Anną i Januszem Skowronami – Cracovia Manor, 196 Main Ave., Wallington, NJ 07057, tel. 973-473-8527. Wstęp wolny.

wróć
~Henryk Lasko
2018-08-29 16:22:52
Zgłoś do moderacji
Gratulacje dla Anny i Janusza SKOWRONÓW. Bardzo ciekawa książka, przeczytałem jednym tchem!

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com