New Jersey

poleć serwis drukuj

Katyń i WTC pamiętamy!

09-10-2018

Chór Aria z...
Antoni Domino...
Delegacja...
Grzegorz Worwa,...
Wieniec pod...
Weterani, mimo...
Zuzanna Ducka-Lubas...
Przemawia...
Wieńce i kwiaty pod...

W niedzielę, 9 września, przy Pomniku Katyńskim stojącym na Exchange Place w Jersey City w stanie New Jersey odbyły się uroczystości, podczas których Polonia uczciła trzy ważne historyczne wydarzenia: 79. rocznicę napaści Niemiec oraz Związku Radzieckiego na Polskę, 78. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 17. rocznicę zamachu terrorystycznego na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, który miał miejsce 11 września 2001 roku.

Fatalna pogoda – ciągle padający deszcz i silny wiatr – sprawiła, że przy Pomniku Katyńskim zjawiło się mniej rodaków niż zazwyczaj. Uroczystość rozpoczęli: Krzysztof Nowak – prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej oraz Bożena Urbankowska – wiceprezes Komitetu. Powitali wszystkich uczestników uroczystości, wśród których byli: twórca Pomnika Katyńskiego – mistrz Andrzej Pityński oraz Zofia Rutkowska – sybiraczka, weteranka II Korpusu Polskiego, która wraz z mężem Lucjanem jest jednym z fundatorów pomnika KATYŃ 1940. Zaprosili księdza Łukasza Rokitę z parafii Sacred Heart of Jesus w Bloomfield, NJ, do wygłoszenia inwokacji.

Chór Aria z Wallington, NJ, wraz z kilkoma śpiewakami z innych chórów z Nowego Jorku, zaśpiewał hymny państwowe Stanów Zjednoczonych (dyrygowała Alicja Rusewicz-Zagrobelny) i Polski (dyrygowała Izabela Kobus-Salkin). Apel poległych odczytał Antoni Domino – pierwszy wicekomendant 2. Okręgu SWAP w Nowym Jorku. Po apelu „Rotę” zaśpiewała Zuzanna Ducka-Lubas.

A potem odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Katyńskim. Składali je między innymi: wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku Małgorzata Rejek-Radoń, delegacje Kongresu Polonii Amerykańskiej i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w New Jersey, delegacja Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim, prezes KPA Long Island Grzegorz Worwa, przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej”, Komitetu Smoleńskiego z Adamem Stępniem i delegacja Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce

Pod adresem Komitetu Pamięci, o czym poinformowała Bożena Urbankowska, wpłynęły proklamacje okolicznościowe: od zarządu oraz rady miasta Jersey City, od zarządu Hudson County oraz Senatu stanu New Jersey.

Uczniowie Polskiej Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City przedstawili program historyczny, nawiązujący do zbrodni katyńskiej. Ze względu na pogodę program ten został znacznie skrócony, ale i tak uczniowie byli podziwiani za zaangażowanie i serce. Zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Wicekonsul Małgorzata Rejek-Radoń – kierownik Wydziału Prawnego i Opieki Konsularnej – wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

Pomnik zbrodni katyńskiej w swej pięknej, niepokojącej formie jest symbolicznym uhonorowaniem pamięci o ponad 21 tysiącach Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD strzałami w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie czy Miednoje – mówiła. – Dziś spotykamy się tutaj, by oddać cześć tym, którzy zapłacili najwyższą cenę, wskutek równie bolesnych wydarzeń. Sowiecka napaść na Polskę z 17 września 1939 roku była „strzałem w polską potylicę”, tak samo jak „bagnetem wbitym w plecy” amerykańskiej wolności i umiłowania pokoju były ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Pomiędzy wydarzeniami – tak oddalonymi od siebie geograficznie i historycznie – jest jednak pewna uderzająca analogia: oba zdarzenia łączy niewinna ofiara z rąk bezwzględnego i potajemnie ukartowanego zła – podkreśliła pani wicekonsul, po czym dodała: „Jest dla mnie niezwykle budującym, że amerykańska Polonia nadal pamięta o tych trudnych i bolesnych momentach zarówno polskiej, jak i amerykańskiej historii. A tę pamięć my – żyjący – jesteśmy winni wszystkim ofiarom tych bezwzględnych, acz tchórzliwych w swej naturze, atakach z 17 września 1939 oraz z 11 września 2001 roku. Cześć ich pamięci!”

Na zakończenie wicekonsul Małgorzata Rejek-Radoń powiedziała: „Dziękuję bardzo przedstawicielom organizacji polonijnych, przedstawicielom władz miasta Jersey City oraz wszystkim przybyłym za pamięć oraz za dzisiejszą tu obecność.”

Podczas uroczystości nie było, niestety, przedstawicieli władz miasta Jersey City.

Uroczystość ta organizowana jest już od ponad 30 lat przez Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej oraz Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey. Jej organizatorzy przypominają w ten sposób o rocznicy wybuchu II wojny światowej, napadzie Związku Radzieckiego na Polskę i wymordowaniu przez sowietów – na rozkaz Stalina – polskich oficerów w lesie katyńskim. Liczba ofiar zbrodni katyńskiej jest szacowana na co najmniej 21,768 osób. Cześć ich pamięci!

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com