New Jersey

poleć serwis drukuj
Pomnik Katyński w...

A. Pityński: pragnę, żeby Pomnik Katyński łączył, a nie dzielił Polonię

09-11-2018

W środę 12 września br. poznamy decyzję Rady Miasta Jersey City w sprawie słynnego Pomnika Katyńskiego autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Będzie ona odpowiedzią miasta na petycję autorstwa mecenasa Sławomira Platty, która wzywa władze Jersey City do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszych losów Pomnika Katyńskiego lub cofnięcia decyzji radnych z 13 czerwca br., zezwalającej na jego przesunięcie o 60 metrów na Exchange Place. Jakie zdanie w tej sprawie ma sam autor pomnika?

„Moje stanowisko w sprawie pomnika „Katyń-1940” w Jersey City nie uległo zmianie. Cały czas uważam, że pomnik powinien stać tam, gdzie stoi. Jeżeli jednak zajdzie taka sytuacja prawna, że pomnik stać tam dalej nie może, to zgadzam się na jego przesunięcie o 60 metrów, pod warunkiem, że zostanie przesunięty w całości. Kompromis, czy raczej DEAL, zawarty pomiędzy Komitetem Pomnika i burmistrzem Jersey City, którego świadkiem nie byłem, powinien być zawarty, według prawa, na piśmie i podpisany przez obie strony, z wyszczególnieniem, kto za przesunięcie pomnika zapłaci i na jakiej zasadzie to się odbędzie. Umowa taka powinna być opublikowana w prasie do wiedzy całej Polonii i Polski. Jak do tej pory nic takiego z podpisem burmistrza Jersey City osobiście nie widziałem. Pomnik „Katyń-1940” w Jersey City jest własnością całej Polonii. Ja, jako rzeźbiarz i twórca tego pomnika, nie mam żadnej kontroli nad decyzją Polonii i jej organizacji. Pragnę tylko, żeby ten pomnik łączył, a nie dzielił Polonię”.

Mistrz Pityński – rzeźbiarz

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com