New Jersey

poleć serwis drukuj
Tomasz Duch –...

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018 Thomas Duch: „Czuję się Polakiem”

10-01-2018

2018 r. jest rokiem wyjątkowym, w którym celebrujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki jest też motyw przewodni tegorocznej Parady Pułaskiego, która w niedzielę, 7 października, przemaszeruje 5. Aleją w Nowym Jorku. Podczas tego wydarzenia mamy okazję zaprezentować polską kulturę i dumę z naszego dziedzictwa narodowego oraz pokazać, że Polonia jest ważną częścią nie tylko Nowego Jorku ale i całej Ameryki, w budowie której ma całkiem spory udział. Na czele biało-czerwonego pochodu co roku staje osoba zasłużona dla polonijnego środowiska. „Biały Orzeł” rozmawia z Tomem Duchem – zarządcą miasta Garfield w New Jersey i Wielkim Marszałkiem tegorocznej, 81. Parady Pułaskiego.

 „Biały Orzeł”: Jakie znaczenie ma dla Pana funkcja Wielkiego Marszałka tegorocznej Parady Pułaskiego?

Tom Duch: To dla mnie ogromny zaszczyt, szczególnie w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kilku miesięcy reprezentuję paradę oraz komitet organizacyjny na wszystkich szarfowaniach i jest to zarówno niesamowite doświadczenie, jak i wielki przywilej.

Czy spodziewał się Pan, że to właśnie Panu przypadnie ten zaszczyt? Czy wcześniej aktywnie ubiegał się Pan o tę zacną funkcję?

Nie ukrywam, że byłem zainteresowany tą funkcją już wcześniej i często o tym myślałem. Byłem bardzo zaangażowany w paradę, kiedy Wielkim Marszałkiem bym Stanley Moskal z Garfield, później dr Donna Koch, również z Garfield. Oboje zaliczali się do osób niezwykle zaangażowanych w życie lokalnej Polonii. Możliwość dołączenia do tego grona jest sama w sobie wielkim wyróżnieniem. Od lat byłem namawiamy przez Polonię, a szczególnie przez komitet z Wallington, aby ubiegać się o funkcję Wielkiego Marszałka. Zgłoszenie mojej kandydatury wiele dla mnie znaczyło i chętnie przyjąłem tę nominację.

Wspomniał Pan kiedyś, że jest to również duże wydarzenie dla Pana ojca…

Mój ojciec, który również ma na imię Tom, skończy w listopadzie 90 lat. On również weźmie udział w tegorocznej paradzie. Będzie to dla niego wielkie przeżycie. Oczywiście życzyłbym sobie, i mój ojciec też, żeby świadkiem tegorocznej parady była również moja matka, która jednak zmarła 6 lat temu. Rodzice tworzyli wspaniałe małżeństwo. Rok temu zmarł także mój jedyny brat... Ale zgadza się, dla ojca uczestniczenie w paradzie, którą poprowadzi jego syn, będzie niezwykle ważnym wydarzeniem.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy uczestniczył Pan w niemal wszystkich szarfowaniach w New Jersey, Nowym Jorku i Connecticut. Jak radzi sobie Pan z obowiązkami związanymi z pełnioną funkcją Wielkiego Marszałka?

Przede wszystkim najważniejszym obowiązkiem Wielkiego Marszałka jest promocja zarówno samej parady, jak i wszystkich uczestników oraz naszej dumy narodowej. Podczas tych wszystkich uroczystości miałem jedno przesłanie – ta parada się uda tylko i wyłącznie jeśli wszyscy się na niej pokażemy. Jeżeli ktoś nie może maszerować, powinien uczestniczyć jako widz. Parada jest dla nas okazją, by pokazać światu, jak liczna jest nasza Polonia, by zaprezentować swą dumę z przynależności do narodu polskiego. Szczególną radość sprawiała mi uczestnictwo w tych szarfowaniach i bankietach, na których licznie reprezentowana była młodzież. Musimy jako organizatorzy i marszałkowie dbać o to, aby jak największą częścią tego wydarzenia była nasza młodzież. To jedyna szansa, aby ta paradę przetrwała.

Czy uważa Pan, że istnienie parady jest w jakikolwiek sposób zagrożone?

Obawiam się, że władze miasta mogą z czasem chcieć skrócić paradę. W ciągu ostatnich lat już została ona skrócona o kilka przecznic, co mnie martwi. Nie chcę, żeby trasa była skrócona ponownie choćby o jedną przecznicę. Ale to, czy tak się stanie, zależy od tego, ilu z nas się na niej pokaże. Jeżeli parada nadal będzie tak dużym wydarzeniem, jak dotychczas i zgromadzi tak liczną Polonię, to myślę, że nie mamy się czym przejmować.

Jakie jest zainteresowanie paradą w tym roku?

Spore. Każde szarfowanie, w którym brałem udział, było dużym wydarzeniem, na którym widać entuzjazm osób biorących w nich udział. Przekonałem się, że Polonia jest bardzo dumna ze swoich korzeni. Jestem też bardzo mile zaskoczony tym, jak serdecznie byłem wszędzie przyjmowany. Myślę, że to bardzo ważne, aby Wielki Marszalek był obecny na szarfowaniach marszałków poszczególnych kontyngentów. Żałuję tylko, że nie mówię po polsku…

No właśnie, jest Pan pierwszym od ponad 40 lat Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego, który nie jest Polakiem…

Tak, jestem pochodzenia słowackiego. Dlatego jest to tym bardziej dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem związany z miejscowością Garfield w New Jersey oraz z lokalną Polonią od wielu, wielu lat. Myślę, że dla Polonii jestem Polakiem. Uprzejmość, wdzięczność i ciepło, z jakim się spotykam, sprawia, że tak się właśnie czuję.

Rok temu został Pan odznaczony Krzyżem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta Dudę….

Od prawie 30 lat jest związany z polityką. Najpierw jako radny, później jako burmistrz, a obecnie jako zarządca miasta. Spotkało mnie w życiu wiele wyróżnień, praca na rzecz naszej społeczności w urzędzie miasta jest dla mnie sama w sobie wyróżnieniem. Ale muszę przyznać, że Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej był największym wyróżnieniem mojego życia. Zwłaszcza, że wyróżnienie to, za pracę na rzecz lokalnej Polonii, otrzymałem bezpośrednio od prezydenta RP. Nigdy tego nie zapomnę.

Wydaje się, że dziś Polonia jest skłócona, podzielona w różnych kwestiach... Walka o Pomnik Katyński wzbudza sporo emocji, jest przeplatana wieloma kontrowersjami. Wewnętrzne problemy dotykają kilku znaczących polonijnych organizacji... Czy tegoroczna parada może zjednoczyć Polonię tak, aby znów można było zbudować wspólny front?

Jako zarządca Garfield, pracuję w mieście, w którym mieszkańcy władają w sumie 46 językami. Nie ma społeczeństwa, w którym nie ma problemów, gdzie wszyscy są zgodni w każdej kwestii. Parada jest wydarzeniem, które pokazuje, że wszyscy jesteśmy dumni z naszych korzeni, z tego, że Ameryka jest dziś wolna m.in. dzięki takim ludziom jak Pułaski, Kościuszko. Parada jest świętem, dniem celebracji. Tego dnia wszyscy jesteśmy razem, pomimo jakichkolwiek konfliktów czy różnic w poglądach.

O prowadzenie tegorocznej parady ubiegał się również stan Connecticut. Kilka miesięcy temu organizatorzy przegłosowali zmianę w statucie organizacji, umożliwiającą osobie z tego stanu poprowadzenie parady. Wybory Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2019 mają się odbyć w listopadzie właśnie w Connecticut. Czy myśli Pan, ze Connecticut poprowadzi przyszłoroczną paradę?

Myślę, że nieudostępnienie wcześniej tego zaszczytu stanom Connecticut oraz Pensylwanii było pomyłką, więc popieram zmiany, jakie zostały wprowadzone. Cieszę się, że tegoroczne wybory odbędą się w Connecticut. Poprowadzenie przyszłorocznej parady przez Connecticut pozwoli jeszcze bardziej zaangażować tamtejszą Polonię w to wydarzenie, a na tym nam wszystkim zależy. Myślę, że jeżeli chodzi o Connecticut – po prostu przyszedł ich czas!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com