New Jersey

poleć serwis drukuj

W Polskiej Szkole Jagiellonów w Passaic świętowano 100. rocznicę ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

10-11-2018

Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ
Fot. Archiwum PSJ

W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości Polski. 11 listopada to data, która zapisana jest w sercach i pamięci wszystkich Polaków. Jednak kształtowanie państwowości Polski zaczęło się już wcześniej.

25 października 1918 r. ukazał się dekret Rady Regencyjnej, który powoływał do istnienia Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jego pierwszym szefem został gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski. W związku z 100. rocznicą tego wydarzenia zajęcia, które odbyły się w sobotę, 6 października, w Polskiej Szkole Jagiellonów w Passaic, miały bardzo nietuzinkowy przebieg. Do szkoły zawitał rekonstruktor historii wojska polskiego Krzysztof Czuj, który przeszkolił i zaprzysiągł nowych „rekrutów” do Wojska Polskiego. Wielkie zainteresowanie dzieci i młodzieży wzbudziła też prezentacja mundurów różnych wojskowych formacji.

Więcej informacji o bieżących wydarzeniach w szkole można znaleźć na stronie internetowej placówki: www.polskaszkolajagiellonow.com oraz na profilu PSJ na facebooku.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com