New Jersey

poleć serwis drukuj
Władze Jersey City...

11 grudnia mają się wyjaśnić losy Pomnika Katyńskiego

11-04-2018

Władze Jersey City wyznaczyły termin referendum mającego zdecydować o dalszych losach Pomnika Katyńskiego znajdującego się od 1991 roku na Exchange Place. Zgodne z informacją podaną przez przedstawiciela Rady Miasta Jersey City pod koniec października głosowanie w sprawie pozostawienia bądź przesunięcia monumentu na York Street odbędzie się we wtorek 11 grudnia.

Mieszkańcy Jersey City, a także Polonia z metropolii nowojorskiej, od kilkunastu dni żyją sprawą referendum mającego rozstrzygnąć sporną kwestię dotyczącą przesunięcia Pomnika Katyńskiego. Usunięcia monumentu autorstwa polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, mistrza Andrzeja Pityńskiego, z obecnej lokalizacji chce burmistrz Jersey City Steven Fulop. Przeniesieniu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place o 60 metrów na York Street sprzeciwiają się jego obrońcy, wśród których są zarówno Polacy, jak i przedstawiciele różnych grup etnicznych zamieszkujących Jersey City. To właśnie oni zebrali odpowiednią ilość podpisów pod petycją wzywającą władze tego miasta do rozpisania referendum bądź wycofania się z pomysłu przesunięcia monumentu. We wrześniu radni miejscy zdecydowali, że losy Pomnika Katyńskiego rozstrzygną jednak mieszkańcy Jersey City uprawnieni do głosowania. Referendum ma się odbyć w drugi wtorek grudnia.

Obecnie wśród dyskusji dotyczących referendum dominują sprawy związane z interpretacją jego wyniku. Przeciwnicy przenoszenia pomnika uważają, że jeśli wygrają w głosowaniu, to monument pozostanie w obecnej lokalizacji. Zwolennicy pomysłu burmistrza Stevena Fulopa mają jednak inne zdanie i twierdzą, że taka wygrana, która zarazem anuluje uchwałę o przesunięciu pomnika, wcale nie zagwarantuje, iż pozostanie on na Exchange Place i może przez to trafić na Montgomery Street – gdzie miało być jego pierwotne miejsce – lub nawet do magazynu.

Być może tę niewiadomą wyjaśni pytanie referendalne, które jednak do tej pory nie jest znane. Co prawda jakiś czas temu pojawiła się w mediach jego rzekoma treść, ale okazało się, że była to kaczka dziennikarska. Jej twórcą był jeden z amerykańskich dziennikarzy, który napisał na Twitterze, że pytanie będzie brzmiało: „Czy należy przyjąć rozporządzenie, dotyczące uchylenia rozporządzenia, które upoważnia do przeniesienia pomnika”. Szybko jednak usunął ten wpis, ale wiadomość i tak rozniosła się wśród osób zainteresowanych.

Na razie nie wiadomo, kiedy Rada Miasta zdecyduje się opublikować pytanie referendalne, jednak sekretarz miejski obiecał, że na pewno znajdzie się ono w lokalnej prasie. Okazuje się jednak, że grudniowy termin referendum jest zagrożony, ponieważ niedawno w sądzie stanowym został złożony pozew dotyczący głosowania z 13 czerwca, podczas którego zatwierdzono ustawę zezwalającą na przeniesienie Pomnika Katyńskiego z Exchange Place na York Street. Maria Scariati, amerykańska mieszkanka Jersey City, którą reprezentuje The Abraham Law Firm, zauważyła rzekome zmiany w treści przyjętej ustawy w stosunku do wcześniej prezentowanej na posiedzeniu Rady Miasta. Jeżeli sąd nie odrzuci tego pozwu, to referendum nie będzie się mogło odbyć aż do momentu wydania wyroku w tej sprawie.

BSM

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com