New Jersey

poleć serwis drukuj
Władze Jersey City...

11 grudnia mają się wyjaśnić losy Pomnika Katyńskiego

11-04-2018

Władze Jersey City wyznaczyły termin referendum mającego zdecydować o dalszych losach Pomnika Katyńskiego znajdującego się od 1991 roku na Exchange Place. Zgodne z informacją podaną przez przedstawiciela Rady Miasta Jersey City pod koniec października głosowanie w sprawie pozostawienia bądź przesunięcia monumentu na York Street odbędzie się we wtorek 11 grudnia.

Mieszkańcy Jersey City, a także Polonia z metropolii nowojorskiej, od kilkunastu dni żyją sprawą referendum mającego rozstrzygnąć sporną kwestię dotyczącą przesunięcia Pomnika Katyńskiego. Usunięcia monumentu autorstwa polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, mistrza Andrzeja Pityńskiego, z obecnej lokalizacji chce burmistrz Jersey City Steven Fulop. Przeniesieniu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place o 60 metrów na York Street sprzeciwiają się jego obrońcy, wśród których są zarówno Polacy, jak i przedstawiciele różnych grup etnicznych zamieszkujących Jersey City. To właśnie oni zebrali odpowiednią ilość podpisów pod petycją wzywającą władze tego miasta do rozpisania referendum bądź wycofania się z pomysłu przesunięcia monumentu. We wrześniu radni miejscy zdecydowali, że losy Pomnika Katyńskiego rozstrzygną jednak mieszkańcy Jersey City uprawnieni do głosowania. Referendum ma się odbyć w drugi wtorek grudnia.

Obecnie wśród dyskusji dotyczących referendum dominują sprawy związane z interpretacją jego wyniku. Przeciwnicy przenoszenia pomnika uważają, że jeśli wygrają w głosowaniu, to monument pozostanie w obecnej lokalizacji. Zwolennicy pomysłu burmistrza Stevena Fulopa mają jednak inne zdanie i twierdzą, że taka wygrana, która zarazem anuluje uchwałę o przesunięciu pomnika, wcale nie zagwarantuje, iż pozostanie on na Exchange Place i może przez to trafić na Montgomery Street – gdzie miało być jego pierwotne miejsce – lub nawet do magazynu.

Być może tę niewiadomą wyjaśni pytanie referendalne, które jednak do tej pory nie jest znane. Co prawda jakiś czas temu pojawiła się w mediach jego rzekoma treść, ale okazało się, że była to kaczka dziennikarska. Jej twórcą był jeden z amerykańskich dziennikarzy, który napisał na Twitterze, że pytanie będzie brzmiało: „Czy należy przyjąć rozporządzenie, dotyczące uchylenia rozporządzenia, które upoważnia do przeniesienia pomnika”. Szybko jednak usunął ten wpis, ale wiadomość i tak rozniosła się wśród osób zainteresowanych.

Na razie nie wiadomo, kiedy Rada Miasta zdecyduje się opublikować pytanie referendalne, jednak sekretarz miejski obiecał, że na pewno znajdzie się ono w lokalnej prasie. Okazuje się jednak, że grudniowy termin referendum jest zagrożony, ponieważ niedawno w sądzie stanowym został złożony pozew dotyczący głosowania z 13 czerwca, podczas którego zatwierdzono ustawę zezwalającą na przeniesienie Pomnika Katyńskiego z Exchange Place na York Street. Maria Scariati, amerykańska mieszkanka Jersey City, którą reprezentuje The Abraham Law Firm, zauważyła rzekome zmiany w treści przyjętej ustawy w stosunku do wcześniej prezentowanej na posiedzeniu Rady Miasta. Jeżeli sąd nie odrzuci tego pozwu, to referendum nie będzie się mogło odbyć aż do momentu wydania wyroku w tej sprawie.

BSM

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com