New Jersey

poleć serwis drukuj
Władze Jersey City...

11 grudnia mają się wyjaśnić losy Pomnika Katyńskiego

11-04-2018

Władze Jersey City wyznaczyły termin referendum mającego zdecydować o dalszych losach Pomnika Katyńskiego znajdującego się od 1991 roku na Exchange Place. Zgodne z informacją podaną przez przedstawiciela Rady Miasta Jersey City pod koniec października głosowanie w sprawie pozostawienia bądź przesunięcia monumentu na York Street odbędzie się we wtorek 11 grudnia.

Mieszkańcy Jersey City, a także Polonia z metropolii nowojorskiej, od kilkunastu dni żyją sprawą referendum mającego rozstrzygnąć sporną kwestię dotyczącą przesunięcia Pomnika Katyńskiego. Usunięcia monumentu autorstwa polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, mistrza Andrzeja Pityńskiego, z obecnej lokalizacji chce burmistrz Jersey City Steven Fulop. Przeniesieniu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place o 60 metrów na York Street sprzeciwiają się jego obrońcy, wśród których są zarówno Polacy, jak i przedstawiciele różnych grup etnicznych zamieszkujących Jersey City. To właśnie oni zebrali odpowiednią ilość podpisów pod petycją wzywającą władze tego miasta do rozpisania referendum bądź wycofania się z pomysłu przesunięcia monumentu. We wrześniu radni miejscy zdecydowali, że losy Pomnika Katyńskiego rozstrzygną jednak mieszkańcy Jersey City uprawnieni do głosowania. Referendum ma się odbyć w drugi wtorek grudnia.

Obecnie wśród dyskusji dotyczących referendum dominują sprawy związane z interpretacją jego wyniku. Przeciwnicy przenoszenia pomnika uważają, że jeśli wygrają w głosowaniu, to monument pozostanie w obecnej lokalizacji. Zwolennicy pomysłu burmistrza Stevena Fulopa mają jednak inne zdanie i twierdzą, że taka wygrana, która zarazem anuluje uchwałę o przesunięciu pomnika, wcale nie zagwarantuje, iż pozostanie on na Exchange Place i może przez to trafić na Montgomery Street – gdzie miało być jego pierwotne miejsce – lub nawet do magazynu.

Być może tę niewiadomą wyjaśni pytanie referendalne, które jednak do tej pory nie jest znane. Co prawda jakiś czas temu pojawiła się w mediach jego rzekoma treść, ale okazało się, że była to kaczka dziennikarska. Jej twórcą był jeden z amerykańskich dziennikarzy, który napisał na Twitterze, że pytanie będzie brzmiało: „Czy należy przyjąć rozporządzenie, dotyczące uchylenia rozporządzenia, które upoważnia do przeniesienia pomnika”. Szybko jednak usunął ten wpis, ale wiadomość i tak rozniosła się wśród osób zainteresowanych.

Na razie nie wiadomo, kiedy Rada Miasta zdecyduje się opublikować pytanie referendalne, jednak sekretarz miejski obiecał, że na pewno znajdzie się ono w lokalnej prasie. Okazuje się jednak, że grudniowy termin referendum jest zagrożony, ponieważ niedawno w sądzie stanowym został złożony pozew dotyczący głosowania z 13 czerwca, podczas którego zatwierdzono ustawę zezwalającą na przeniesienie Pomnika Katyńskiego z Exchange Place na York Street. Maria Scariati, amerykańska mieszkanka Jersey City, którą reprezentuje The Abraham Law Firm, zauważyła rzekome zmiany w treści przyjętej ustawy w stosunku do wcześniej prezentowanej na posiedzeniu Rady Miasta. Jeżeli sąd nie odrzuci tego pozwu, to referendum nie będzie się mogło odbyć aż do momentu wydania wyroku w tej sprawie.

BSM

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com