New Jersey

poleć serwis drukuj

Władze powiatu Bergen doceniły działalność uczniów Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego w South Hackensack

12-06-2018

Społeczność szkolną...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

W poniedziałek, 19 listopada, przed budynkiem siedziby władz powiatu Bergen w Hackensack w związku z obchodami Święta Niepodległości Polski odbyła się ceremonia wciągnięcia na maszt polskiej flagi.

100-lecie niepodległości

W obchodach 100-lecia niepodległości Polski udział wzięli liczni przedstawiciele lokalnych władz i politycy z Bergen, w którym to okręgu, co warto podkreślić, do polskiego pochodzenia przyznaje się ponad 60 tys. mieszkańców. Obecny był m.in. przewodniczący władz powiatowych, James J. Tedesco III, który podkreślał, jak duży wkład wnosi Polonia w rozwój amerykańskiego społeczeństwa. Głównym mówcą był Mark W. Tomko, burmistrz Wallington, NJ, zaś funkcję mistrza ceremonii pełnił Michael Pagan, rzecznik prasowy urzędu powiatowego. Inwokację wygłosił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington – ks. Felix Marciniak.

W uroczystości udział wzięli również uczniowie Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego w South Hackensack, którzy na tę okazję przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Na początku trzy uczennice zaśpiewały hymny Polski i USA. Kolejne pieśni, wiersze i polonez w wykonaniu dzieci wzruszyły uczestników niepodległościowych obchodów. Za przygotowanie programu odpowiedzialna była nauczycielka Marta Michalak, która z dumą patrzyła na swoich podopiecznych. Szkolną społeczność podczas ceremonii reprezentowali także inni nauczyciele i rodzice, którzy również byli pełni podziwu dla patriotycznego występu dzieci.

Ambasadorzy polskiej kultury

To wspaniale, że dzieci mogą zaprezentować umiejętności nabyte podczas zajęć w Polskiej Szkole również poza murami placówki. Uczniowie często biorą udział w wydarzeniach i imprezach organizowanych przez inne polonijne instytucje i organizacje oraz reprezentują polską kulturę i polonijną społeczność również w środowisku amerykańskim. Ich zaangażowanie zostało docenione – podczas poniedziałkowej ceremonii władze powiatu Bergen przyznały im specjalne wyróżnienie za działalność na rzecz polsko-amerykańskiej społeczności.

Bardzo ważne jest to, że wyróżnienie zostało przyznane wszystkim uczniom naszej szkoły. Tak właśnie zostało to napisane na pamiątkowym certyfikacie: „Children of the Kazimierz Pulaski School”. Ma to ogromne znaczenie dla całej naszej szkolnej społeczności. Wysiłek naszych dzieci i praca, jaką my – dyrekcja, nauczyciele i rodzice – wkładamy w wychowywanie ich w duchu polskości, zostały docenione. Jestem dumna z naszych uczniów! – mówi Agnieszka Pogorzelska, dyrektor Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego w South Hackensack.

Po oficjalnej ceremonii zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek, który zasponsorowali Piast Meat & Provision i Polsko Słowiańska- Federalna Unia Kredytowa.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com