New Jersey

poleć serwis drukuj

Jasełka w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood

12-27-2018

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

,,Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie” – słowami C.K. Norwida rozpoczął się pewien wyjątkowy, niecodzienny wieczór.

Wieczór pełen życzliwości, ciepła i miłości, na który polonijną publiczność zaprosiła Polska Szkoła Dokształcająca im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ. Uczniowie przygotowali niepowtarzalne przedstawienie. Razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami zaskoczyli widzów pomysłem na niecodzienne przyjęcie nowonarodzonego Jezuska. Niecodzienne, ponieważ rok 2018 był niecodzienny i wyjątkowy, w którym obchodziliśmy 100-lecie niepodległości Polski.

W spektaklu Polska porównana została do rodzącego się w tę magiczną noc Jezusa, a scenariusz został oparty na opowieści polskiej rodziny, która przybliżyła dzieciom najważniejsze wydarzenia z życia polskiego narodu. Wcielający się w role odpowiadające danej scenie uczniowie pomagali zobrazować te wydarzenia.

I tak zaczynając od 966 roku przypomnieli historię Mieszka I, który decyduje się poślubić czeską księżniczkę Dobrawę i przyjmuje chrzest, rozpoczynając tym samym proces chrystianizacji narodu polskiego. Na sali rozbrzmiała „Bogurodzica”. Kolejni bohaterowie przenieśli widzów do roku 1655, rozgrywając scenę z Potopu Szwedzkiego, akcentując swoją miłość do Matki Bożej, Jasnej Góry i Częstochowy. Ojciec Kordecki przewijający się pomiędzy garstką Paulinów z monstrancją i patrząca na to rzesz Szwedów pokazał, że tylko z Jezusem droga do zwycięstwa.

Szczególnie trudne w dziejach Polski wydarzenia zaprezentowali kolejni uczniowie. Polska została zajęta przez zaborców na 123 lata niewoli, cierpienia i walki. Walki, która znowu zakończyła się zwycięstwem. Polska odzyskała niepodległość. Rozbrzmiewał: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „My Pierwsza Brygada”. Na scenie pojawił się Józef Piłsudski i kolejni aktorzy. Jednak mimo dobrego zakończenia, nasz kraj czekało jeszcze wiele złego. Dzięki bohaterskiej postawie, sile walki i ogromnej miłości do kraju znów daliśmy radę i przetrwaliśmy dwie wojny światowe. Na sali rozległy się syreny i pamiętny komunikat z 1 września 1939 roku. Role powstańców odegrali starsi uczniowie, a słowa piosenek ,,Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma” czy „Serce w plecaku” u niejednego widza wywołały łzy wzruszenia. Wielu słyszało przecież tę historię z ust swoich dziadków czy pradziadków, którzy na własne oczy widzieli przelaną na wojnie krew i ta scena była im szczególnie bliska.

W kolejnych scenach pokazane zostało, jak ogromna rolę w dziejach Polski odegrał papież Jan Paweł II. Życie i pontyfikat Karola Wojtyły przybliżyli najmłodsi, podkreślając, jak ważną osobą był i jest dla każdego z nas. Wszyscy wspólnie zaśpiewali jego ulubioną pieśń – „Barkę”.

Kiedy opowieści o historii Polski dobiegły już końca, nadszedł czas na powitanie Jezuska. Na scenę weszli uczniowie klasy I. Natomiast zerówka i najmłodsi przebrani za trzech króli, pasterzy i aniołów wprowadzili publiczność w refleksyjny i tajemniczy nastrój cichej nocy. Nocy, podczas której przychodzi na świat Zbawiciel-Wolność. I w ten oto sposób nastąpiło przejście do najważniejszej sceny. Na rękach Maryi pojawia się nowonarodzone Dziecię, malutki uśmiechnięty Jezusek, bo tak właśnie zaprezentował się czteromiesięczny Aleksander. Na ustach Maryi i Józefa pojawił się uśmiech i z dumą pokazywali dzieciom maleństwo. Uczeń klasy maturalnej wspomniał delikatnie stan wojenny i tłumy szczęśliwych Polaków, które żyją w wolności. „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą!” – na te słowa Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Maki” zatańczył poloneza.

Finał przedstawienia należał oczywiście do zespołu prowadzonego przez Roberta Michalika. Dzieci po raz kolejny oczarowały publiczność wiązanką tańców ludowych, śpiewem i przepięknymi kostiumami.

Wszystkich połączyła radość, a wspólne przełamanie się opłatkiem pokazało, jak wielkie znaczenie ma święto Bożego Narodzenia i wspólnie przeżyte jasełka. Jako nauczyciel polskiej szkoły w Lakewood po raz kolejny mogłam brać udział w tym wydarzeniu, jednak po raz pierwszy w tak wyjątkowej roli – Maryi.

Jasełka to magiczny czas w szkole. Piękna tradycja, którą co roku jest kontynuowana. Tegoroczne przedstawienie wyreżyserowała dyrektor Katarzyna Pawka, pomogli nauczyciele i rodzice, przygotowując wspólnie wyznaczone dla swoich klas sceny i zadania. Wszyscy razem przygotowali scenografię i kostiumy. Wielu aktorów przygotowało stroje w domu, tym, którzy ich nie mieli, przyszedł z pomocą Krzysztof Czuj, który już po raz drugi odwiedził szkołę, prezentując kostiumy grupy rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego, a tym razem użyczył ich również do występu.

Jak co roku po występie komitet rodzicielski zaprosił wszystkich na tradycyjną, polską wigilię, którą przygotowali rodzice. Przy wspólnym stole zasiedli uczniowie, nauczyciele, rodziny i goście. Polska tradycja, która jest również pielęgnowana, to św. Mikołaj, którego i tym razem nie mogło zabraknąć. Każde dziecko dostało słodki prezent ufundowany przez komitet rodzicielski dzięki dotacji United Poles.

Dodatkową atrakcją wieczoru była wystawa „Ojcowie Niepodległości”, dzięki której mogliśmy z bliska przyjrzeć się tamtym chwilom. Były też kroniki szkoły, które są coraz cięższe i można w nich znaleźć wiele ciekawych wspomnień.

Anna Szymańska, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com