New Jersey

poleć serwis drukuj

Pomnik Katyński pozostanie na wieczność na Exchange Place

12-30-2018

Mec. Sławomir...
Grupa obrońców...
Pomnik Katyński...

Radni Jersey City jednomyślnie i jednogłośnie opowiedzieli się za pozostawieniem Pomnika Katyńskiego na dotychczasowym miejscu, na którym znajduje się od maja 1991 roku. Wynikiem 8:0 zakończyło się drugie głosowanie, które miało miejsce 19 grudnia i przeciągnęło się do późnych godzin nocnych. Wynik dotyczący monumentu upamiętniającego ofiary mordu katyńskiego jego obrońcy poznali dopiero o godz. 1:15 następnego dnia.

„Dziś w nocy Rada Miasta ostatecznie zagłosowała za pozostawieniem Pomnika Katyńskiego w dotychczasowej lokalizacji, gdzie możemy obserwować go na tle wspaniałej panoramy Manhattanu” – napisał na facebookowym profilu „Platta for New York” mec. Sławomir Platta. Adwokat podkreślił, że wynik głosowania był nokautujący (8:0), bowiem wszyscy radni obecni na posiedzeniu opowiedzieli się za pozostawieniem monumentu. – Dedykuję tę wygraną rodzinom 22,000 ofiar, Polaków zamordowanych w Katyniu. Dla nich ten pomnik miał i będzie miał na zawsze jeszcze bardziej szczególne znaczenie – stwierdził przywódca akcji protestacyjnych organizowanych w Jersey City oraz twórca pozwów sądowych w obronie monumentu. Wyraził także wdzięczność wszystkim osobom, które wspierały walkę o Pomnik Katyński czy to osobiście, finansowo, czy też duchowo. – Pokazaliśmy wielką klasę, wielką Polonię. Daliśmy przykład wszystkim Polakom jak można wygrywać i jak się zorganizować. Teraz pokażemy jak można się zjednoczyć – oświadczył mec. Sławomir Platta.

Swoją opinię dotyczącą kilkumiesięcznej walki o Pomnik Katyński opisał również na swoim blogu (www.sporek.com) Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. „Cały ten „ciążowy” okres, te dziewięć miesięcy, to była wytężona praca wspaniałych Polonusów, dla których „nasze, polskie” jest święte” – napisał obrońca pomnika. „My wiemy jedno: walka o swoje nigdy nie jest bezsensowna, tak jak walka o wolność” – stwierdził dalej znany polonijny działacz i dyrygent, po czym wyraził słowa wdzięczności osobom i instytucjom, które wspierały ich akcje i protesty, a także czynnie w nich uczestniczyły. „Dziękuję mec. Sławomirowi Platcie, członkom Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, Polonii, Amerykanom z Jersey City i wszystkim Rodakom, którzy nas wspierali. Wszyscy sprawiliśmy sobie wspaniały prezent na Boże Narodzenie 2018” – podkreślił Janusz Sporek.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej, w trakcie którego przeprowadzono drugie i zarazem decydujące głosowanie nad uchwałą wzięło udział kilkadziesiąt osób zaangażowanych w obronę polskiego monumentu. Wszyscy owacyjnie zareagowali na wynik głosowania Rady Miejskiej tym bardziej, że podobnie jak podczas pierwszego czytania uchwały (19 listopada), był on jednogłośny. Sala obrad natychmiast zrobiła się biało-czerwona od polskich flag, które przynieśli ze sobą obrońcy Pomnika Katyńskiego oczekujący na definitywny finał sprawy dotyczącej pozostawienia go na Exchange Place, w dodatku na wieczystych prawach. Decyzja radnych okazała się nie tylko zwieńczeniem trwającej od maja walki, ale także nagrodą i pięknym prezentem świątecznym dla obrońców monumentu. W dodatku niektórzy radni, uzasadniając swoją decyzję dotyczącą głosowania na „tak”, złożyli im życzenia bożonarodzeniowe. Również obrońcy Pomnika Katyńskiego wyrażali swoje podziękowania dla radnych Jersey City podczas przemówień, które odbyły się w trakcie spotkania, a przy okazji składali im życzenia świąteczne.

Zwycięstwo, jakie odnieśli obrońcy monumentu, nie oznacza, że ich działalność została zakończona. Okazuje się, że czujność dotyczącą Pomnika Katyńskiego muszą zachowywać cały czas, tym bardziej, że – jak pokazały różne sytuacje z nim związane, mające miejsce w ciągu ostatnich miesięcy – nigdy nie wiadomo, co mogą jeszcze wymyślić zwolennicy jego usunięcia czy przesunięcia z obecnej lokalizacji. W dodatku koniecznym jest, co było poruszane już podczas przemówień przedstawicieli Polonii obecnych na posiedzeniu Rady Miejskiej, ustalenie, kto teraz będzie odpowiedzialny za opiekę zarówno techniczną, jak i merytoryczno-organizacyjną dotyczącą monumentu. Obrońcy Pomnika Katyńskiego doskonale zdają sobie z tego sprawę i zamierzają powołać specjalny komitet ponad podziałami, który nie tylko będzie sprawował pieczę nad monumentem, ale także powinien zjednoczyć całą Polonię, o czym wspominał mec. Sławomir Platta.

BSM

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com