New Jersey

poleć serwis drukuj
8-letni Michał...

Sukces ucznia Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack

01-27-2019

Uczeń 3 klasy Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ – 8-letni Michał Molczyk – zajął I miejsce w konkursie na opowiadanie z dreszczykiem „Spooky Saga” w Bergen Arts and Science Charter School w Garfield, NJ, organizowanym przez Young Writers USA. Jego praca została wysłana na drugi, krajowy, etap konkursu do Bostonu, MA.

– Michaś pisał pracę bez naszej pomocy. Syn ma w zwyczaju robić wszystko sam, na zakończenie opowiedzieć, co było tematem pracy, i dodać: „Już skończyłem” – mówi mama, Ewa Molczyk.

Utalentowany chłopiec uwielbia czytać książki zarówno po polsku, jak i po angielsku. – W domu mamy sporą biblioteczkę i syn lubi wracać do książek, które już kiedyś przeczytał, zatrzymywać się na fragmentach, które albo bardzo go interesują, albo mają dla niego większe znaczenie. Jego szkoła wprowadza czytanie w postaci elektronicznej, używając czytnika Kindle, jednak dla niego największe znaczenie ma książka w postaci oryginalnej, drukowanej. Lubi przewracać kartki, zaglądać i porównywać ilustracje. Czyta książki, które są lekturami Nicole, starszej siostry – wyjaśnia pani Ewa.

Ulubioną polską książką Michasia jest „Wlazł kotek na plotek. Wyliczanki, rymowanki” – znany dzieciom zbiór wierszy autorstwa m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Stanisława Jachowicza. Ostatnio pani Ewa zaczęła z synem czytać „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Jesteśmy wdzięczni babciom z Polski za ciągłe dostarczanie nam polskiej literatury – mówi pani Ewa. Michaś i jego siostra Nicole chodzą również do Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ.

Czy Michaś zostanie pisarzem? Na razie chłopiec marzy, żeby zostać zawodowym graczem hokeja na trawie. Póki co jednak cieszy się z wygranego konkursu na etapie szkoły, a także z nagrody od rodziców. – Dostałem mój ulubiony tort truskawkowy – powiedział Michaś.

Danuta Świątek

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com