New Jersey

poleć serwis drukuj
8-letni Michał...

Sukces ucznia Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack

01-27-2019

Uczeń 3 klasy Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ – 8-letni Michał Molczyk – zajął I miejsce w konkursie na opowiadanie z dreszczykiem „Spooky Saga” w Bergen Arts and Science Charter School w Garfield, NJ, organizowanym przez Young Writers USA. Jego praca została wysłana na drugi, krajowy, etap konkursu do Bostonu, MA.

– Michaś pisał pracę bez naszej pomocy. Syn ma w zwyczaju robić wszystko sam, na zakończenie opowiedzieć, co było tematem pracy, i dodać: „Już skończyłem” – mówi mama, Ewa Molczyk.

Utalentowany chłopiec uwielbia czytać książki zarówno po polsku, jak i po angielsku. – W domu mamy sporą biblioteczkę i syn lubi wracać do książek, które już kiedyś przeczytał, zatrzymywać się na fragmentach, które albo bardzo go interesują, albo mają dla niego większe znaczenie. Jego szkoła wprowadza czytanie w postaci elektronicznej, używając czytnika Kindle, jednak dla niego największe znaczenie ma książka w postaci oryginalnej, drukowanej. Lubi przewracać kartki, zaglądać i porównywać ilustracje. Czyta książki, które są lekturami Nicole, starszej siostry – wyjaśnia pani Ewa.

Ulubioną polską książką Michasia jest „Wlazł kotek na plotek. Wyliczanki, rymowanki” – znany dzieciom zbiór wierszy autorstwa m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Stanisława Jachowicza. Ostatnio pani Ewa zaczęła z synem czytać „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Jesteśmy wdzięczni babciom z Polski za ciągłe dostarczanie nam polskiej literatury – mówi pani Ewa. Michaś i jego siostra Nicole chodzą również do Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ.

Czy Michaś zostanie pisarzem? Na razie chłopiec marzy, żeby zostać zawodowym graczem hokeja na trawie. Póki co jednak cieszy się z wygranego konkursu na etapie szkoły, a także z nagrody od rodziców. – Dostałem mój ulubiony tort truskawkowy – powiedział Michaś.

Danuta Świątek

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com