New Jersey

poleć serwis drukuj
Mec. Sławomir...
Bogusława Huang...

Noworoczne spotkanie obrońców Pomnika Katyńskiego

01-27-2019

Ponad sto osób wzięło udział w spotkaniu członków i sympatyków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych zorganizowanym w sobotę, 19 stycznia, w audytorium parafialnym kościoła św. Antoniego z Padwy w Jersey City. Wśród uczestników imprezy pojawili się również goście specjalni, m.in. radny miejski Richard Boggiano i Vernon Richardson, dyrektor biura radnego miejskiego Michaela Yuna, a także, Andrzej Burghardt, przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej z oddziału w New Jersey.

Dyplomy i życzenia

Podczas kilkugodzinnego spotkania osób zaangażowanych w walkę o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na dotychczasowym miejscu – na Exchange Place w Jersey City – omówiono i podsumowano akcje prowadzone od kwietnia, wyróżniono kilka najbardziej zasłużonych i aktywnych osób, a także tradycyjnym staropolskim zwyczajem przełamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia.

Dyplomy i wyróżnienia Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych przyznał dwóm księżom, polskim proboszczom parafii z Jersey City, którzy nie tylko wspomagali obrońców monumentu katyńskiego, ale również zachęcali wiernych do udziału we wszystkich akcjach przez nich organizowanych, a nawet użyczali pomieszczeń parafialnych na schronienie dla osób biorących udział w kilkutygodniowym zbieraniu podpisów pod petycją wzywającą władze miasta do przeprowadzenia referendum w sprawie pozostawienia Pomnika Katyńskiego na dotychczasowym miejscu.

Na podziękowaniu podpisanym przez mec. Sławomira Plattę i Janusza Sporka czytamy: „Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych pragnie najserdeczniej podziękować za okazaną nam wielką pomoc podczas naszej walki o uratowanie Pomnika. Postawa Księdza Proboszcza była przykładem patriotyzmu, miłości do Polski, spraw Polskich i szacunku do ludzi, którzy walczą o Pamięć Historyczną”. Dyplomy z taką treścią otrzymał zarówno ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej, jak i ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy, który również użyczył pomieszczenia na noworoczne spotkanie.

Swoje podziękowania wystosowało również Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, które wręczyło dwujęzyczne, polsko-angielskie, wydanie tomiku wierszy Witomiły Wołek-Jezierskiej poświęconych jej ojcu – por. art. Wincentemu Wołkowi, oficerowi 10. Pułku Artylerii Ciężkiej w Pikulicach – Przemyślu, zamordowanego przez Sowietów na terenie Związku Radzieckiego. Wraz z poezją wręczono także dwujęzyczne broszury poświęcone tematyce Katynia i innych obozów zlokalizowanych na „nieludzkiej ziemi”. Otrzymali je m.in. członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych najbardziej zaangażowani w obronę monumentu. Podobnie było z albumami związanymi z twórczością mistrza Andrzeja Pityńskiego zawierającymi jego dedykacje i autografy.

Natomiast doroczne wyróżnienia przyznawane przez Kongres Polonii Amerykańskiej z New Jersey, które wręczył przewodniczący Andrzej Burghardt, otrzymali: radny Jersey City Richie Boggiano, dyrektor biura radnego miejskiego Michaela Yuna – Vernon Richardson, mec. Sławomir Platta oraz Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City.

Patriotyczne wartości

Podczas spotkania wygłoszono również kilka przemów. Janusz Sporek, przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, oraz mec. Sławomir Platta podziękowali wszystkim obrońcom monumentu upamiętniającego ofiary sowieckiego mordu dokonanego na 22 tys. Polaków w lesie katyńskim i innych miejscach rosyjskiej kaźni w 1940 roku, za odpowiednią, patriotyczną postawę ratującą polski honor. W podobnym tonie wypowiadał się ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy. Z kolei ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej podkreślał, że dla niego obrona polskich wartości jest rzeczą naturalną, ponieważ wychował się w patriotycznej rodzinie, a jego dziadek walczył o wolność Polski wraz z Legionami Józefa Piłsudskiego.

Radny Richard Boggiano oraz Vernon Richardson, dyrektor biura radnego Michaela Yuna, podkreślali podziw dla Polaków za poświęcenie, determinację oraz skuteczność w walce o Pomnik Katyński. Natomiast Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która była od samego początku zaangażowana w obronę monumentu – wcześniej działała w Komitecie Pamięci Zbrodni Katyńskiej, z którego została wyrzucona – przybliżyła cały okres walki o monument, a nawet opowiedziała o początkowych rozmowach z burmistrzem Stevenem Fulopem. Na zakończenie spotkania odbył się świąteczny występ utalentowanego rodzeństwa Julii i Roberta Argasińskich oraz Lauren Peski. Był również czas na przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń, a także na skorzystanie ze smacznego poczęstunku.

BSM

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com