New Jersey

poleć serwis drukuj
Mec. Sławomir...
Bogusława Huang...

Noworoczne spotkanie obrońców Pomnika Katyńskiego

01-27-2019

Ponad sto osób wzięło udział w spotkaniu członków i sympatyków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych zorganizowanym w sobotę, 19 stycznia, w audytorium parafialnym kościoła św. Antoniego z Padwy w Jersey City. Wśród uczestników imprezy pojawili się również goście specjalni, m.in. radny miejski Richard Boggiano i Vernon Richardson, dyrektor biura radnego miejskiego Michaela Yuna, a także, Andrzej Burghardt, przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej z oddziału w New Jersey.

Dyplomy i życzenia

Podczas kilkugodzinnego spotkania osób zaangażowanych w walkę o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na dotychczasowym miejscu – na Exchange Place w Jersey City – omówiono i podsumowano akcje prowadzone od kwietnia, wyróżniono kilka najbardziej zasłużonych i aktywnych osób, a także tradycyjnym staropolskim zwyczajem przełamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia.

Dyplomy i wyróżnienia Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych przyznał dwóm księżom, polskim proboszczom parafii z Jersey City, którzy nie tylko wspomagali obrońców monumentu katyńskiego, ale również zachęcali wiernych do udziału we wszystkich akcjach przez nich organizowanych, a nawet użyczali pomieszczeń parafialnych na schronienie dla osób biorących udział w kilkutygodniowym zbieraniu podpisów pod petycją wzywającą władze miasta do przeprowadzenia referendum w sprawie pozostawienia Pomnika Katyńskiego na dotychczasowym miejscu.

Na podziękowaniu podpisanym przez mec. Sławomira Plattę i Janusza Sporka czytamy: „Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych pragnie najserdeczniej podziękować za okazaną nam wielką pomoc podczas naszej walki o uratowanie Pomnika. Postawa Księdza Proboszcza była przykładem patriotyzmu, miłości do Polski, spraw Polskich i szacunku do ludzi, którzy walczą o Pamięć Historyczną”. Dyplomy z taką treścią otrzymał zarówno ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej, jak i ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy, który również użyczył pomieszczenia na noworoczne spotkanie.

Swoje podziękowania wystosowało również Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, które wręczyło dwujęzyczne, polsko-angielskie, wydanie tomiku wierszy Witomiły Wołek-Jezierskiej poświęconych jej ojcu – por. art. Wincentemu Wołkowi, oficerowi 10. Pułku Artylerii Ciężkiej w Pikulicach – Przemyślu, zamordowanego przez Sowietów na terenie Związku Radzieckiego. Wraz z poezją wręczono także dwujęzyczne broszury poświęcone tematyce Katynia i innych obozów zlokalizowanych na „nieludzkiej ziemi”. Otrzymali je m.in. członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych najbardziej zaangażowani w obronę monumentu. Podobnie było z albumami związanymi z twórczością mistrza Andrzeja Pityńskiego zawierającymi jego dedykacje i autografy.

Natomiast doroczne wyróżnienia przyznawane przez Kongres Polonii Amerykańskiej z New Jersey, które wręczył przewodniczący Andrzej Burghardt, otrzymali: radny Jersey City Richie Boggiano, dyrektor biura radnego miejskiego Michaela Yuna – Vernon Richardson, mec. Sławomir Platta oraz Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City.

Patriotyczne wartości

Podczas spotkania wygłoszono również kilka przemów. Janusz Sporek, przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, oraz mec. Sławomir Platta podziękowali wszystkim obrońcom monumentu upamiętniającego ofiary sowieckiego mordu dokonanego na 22 tys. Polaków w lesie katyńskim i innych miejscach rosyjskiej kaźni w 1940 roku, za odpowiednią, patriotyczną postawę ratującą polski honor. W podobnym tonie wypowiadał się ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy. Z kolei ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej podkreślał, że dla niego obrona polskich wartości jest rzeczą naturalną, ponieważ wychował się w patriotycznej rodzinie, a jego dziadek walczył o wolność Polski wraz z Legionami Józefa Piłsudskiego.

Radny Richard Boggiano oraz Vernon Richardson, dyrektor biura radnego Michaela Yuna, podkreślali podziw dla Polaków za poświęcenie, determinację oraz skuteczność w walce o Pomnik Katyński. Natomiast Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która była od samego początku zaangażowana w obronę monumentu – wcześniej działała w Komitecie Pamięci Zbrodni Katyńskiej, z którego została wyrzucona – przybliżyła cały okres walki o monument, a nawet opowiedziała o początkowych rozmowach z burmistrzem Stevenem Fulopem. Na zakończenie spotkania odbył się świąteczny występ utalentowanego rodzeństwa Julii i Roberta Argasińskich oraz Lauren Peski. Był również czas na przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń, a także na skorzystanie ze smacznego poczęstunku.

BSM

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com