New Jersey

poleć serwis drukuj

Harcerki i harcerze ze wschodniego wybrzeża wzięli udział w Dniu Myśli Braterskiej w Clark

03-07-2019

Dzień Myśli...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...

W niedzielę, 24 lutego, odbyły się uroczyste obchody Dnia Myśli Braterskiej, w których wzięły udział Hufce „Podhale” i „Warmia”. Miejscem tegorocznego spotkania była Polska Fundacja Kulturalna w Clark. Autobusy z Pensylwanii, Nowego Jorku i Connecticut przywiozły młodzież z kilkunastu drużyn harcerskich w tych stanach.

Program, doskonale przygotowany przez szczepowych z New Jersey: phm. Ewelinę Paś i pwd. Artura Makowskiego, wraz z pomocniczą kadrą ośrodka, obejmował raport jednostek, mszę św. celebrowaną przez księdza Jana Bernasia, koncert wybranych piosenek każdej drużyny, zajęcia dla harcerek, harcerzy i młodzieży wędrowniczej, radę instruktorek i na zakończenie kominek. Koło Przyjaciół Harcerstwa w Clark przygotowało śniadanie, gorący posiłek dla wszystkich uczestników i gości, i nawet kanapki na drogę powrotną. Specjalnymi gośćmi Dnia Myśli Braterskiej byli dr Paweł Maciąg z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Grzegorz Worwa, prezes Polsko-Amerykańskiego Kongresu z Long Island, NY.

Podczas ciekawych zajęć dla młodzieży, przeprowadzonych pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, harcerki i harcerze dużo się nauczyli o historii harcerstwa na tle historii Polski, a szczególnie w okresie walki o niepodległość. Ciekawym elementem wesołego kominka było wniesienie „kapsuły czasu” – kufra, do którego każda drużyna mogła włożyć coś, co przedstawiało ich zaangażowanie w ZHP, np. koszulki, odznaki, chusty i pamiątkowe albumy zdjęć. Kufer zostanie zakopany na terenie Fundacji i ma być odkopany za 50 lat.

Mogąc obserwować rozśpiewaną, uśmiechniętą i tryskającą radością młodzież harcerską, grono instruktorskie nie wątpi, że ruch harcerski zostanie zachowany przez młodsze pokolenia, w dużej mierze dzięki wsparciu Polonii i wspaniałych rodziców.

Maria Bielska, hm.

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com