New Jersey

poleć serwis drukuj

Harcerki i harcerze ze wschodniego wybrzeża wzięli udział w Dniu Myśli Braterskiej w Clark

03-07-2019

Dzień Myśli...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...
Fot. pwd. Beata...

W niedzielę, 24 lutego, odbyły się uroczyste obchody Dnia Myśli Braterskiej, w których wzięły udział Hufce „Podhale” i „Warmia”. Miejscem tegorocznego spotkania była Polska Fundacja Kulturalna w Clark. Autobusy z Pensylwanii, Nowego Jorku i Connecticut przywiozły młodzież z kilkunastu drużyn harcerskich w tych stanach.

Program, doskonale przygotowany przez szczepowych z New Jersey: phm. Ewelinę Paś i pwd. Artura Makowskiego, wraz z pomocniczą kadrą ośrodka, obejmował raport jednostek, mszę św. celebrowaną przez księdza Jana Bernasia, koncert wybranych piosenek każdej drużyny, zajęcia dla harcerek, harcerzy i młodzieży wędrowniczej, radę instruktorek i na zakończenie kominek. Koło Przyjaciół Harcerstwa w Clark przygotowało śniadanie, gorący posiłek dla wszystkich uczestników i gości, i nawet kanapki na drogę powrotną. Specjalnymi gośćmi Dnia Myśli Braterskiej byli dr Paweł Maciąg z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Grzegorz Worwa, prezes Polsko-Amerykańskiego Kongresu z Long Island, NY.

Podczas ciekawych zajęć dla młodzieży, przeprowadzonych pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, harcerki i harcerze dużo się nauczyli o historii harcerstwa na tle historii Polski, a szczególnie w okresie walki o niepodległość. Ciekawym elementem wesołego kominka było wniesienie „kapsuły czasu” – kufra, do którego każda drużyna mogła włożyć coś, co przedstawiało ich zaangażowanie w ZHP, np. koszulki, odznaki, chusty i pamiątkowe albumy zdjęć. Kufer zostanie zakopany na terenie Fundacji i ma być odkopany za 50 lat.

Mogąc obserwować rozśpiewaną, uśmiechniętą i tryskającą radością młodzież harcerską, grono instruktorskie nie wątpi, że ruch harcerski zostanie zachowany przez młodsze pokolenia, w dużej mierze dzięki wsparciu Polonii i wspaniałych rodziców.

Maria Bielska, hm.

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com