New Jersey

poleć serwis drukuj

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trenton

03-14-2019

Obchody Narodowego...
Podczas...
Wśród gości...

3 marca w Trenton, NJ odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na wschodnim wybrzeżu. Już po raz piąty Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Okręg 10 razem z Komitetem Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz ze Stowarzyszeniem Pamięć zorganizowało uroczystości upamiętniające tych, którzy nie ustali w walce i za swoją ojczyznę byli prześladowani oraz mordowani przez oprawców komunistycznych w okresie tzw. II konspiracji.

Uroczyste obchody

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi, którą odprawił proboszcz tej parafii, ksiądz kanonik Jacek Łabiński. Gośćmi honorowymi byli: zastępca attache ds. obrony płk. Michał Sprengel, zastępca konsula RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, Andrzej Maciejewicz, który reprezentował ZG SWAP dyrektor wykonawczy fundacji SWAP, Bolesław Plewa i Wiesław Wierzbowski – działacze Solidarności z lat 80. oraz Zbigniew Wrzos, kom. honorowy Pl. 12 SWAP z Filadelfii.

W uroczystościach uczestniczyły placówki SWAP: Pl. 81 – Trenton, na czele z kom. Stefanem Radgowskim, Pl. 36 pod kierownictwem kom. Grzegorza Głowacza, Pl. 12 na czele z kom. Tadeuszem Guzik, nowojorska Pl. 21/201 i jej komendant Krzysztof Mazur oraz Korpus Pomocniczy Pań działający przy Pl. 36 z prezes Bożeną Jaworską. Obecni byli również przedstawiciele innych organizacji patriotyczno – niepodległościowych: Klubów Gazety Polskiej, Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia, a także Kadeci Pułaskiego (kom. Stanisław Bańkowski) i liczni mieszkańcy Trenton, Filadelfii i okolic.

Ryngrafy dla zasłużonych

W kazaniu ks. kan. Jacek Labiński wspomniał o martyrologii Żołnierzy Niezłomnych w okresie PRL i nieludzkim traktowaniu ich przez bandytów w polskich mundurach. Pod koniec mszy św. odczytany został Apel Pamięci. Następnie Tadeusz Antoniak z Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego razem z Ewą i Grzegorzem Tymińskimi ze Stowarzyszenia Pamięć przeprowadzili ceremonię wręczania ryngrafów dla kolejnych sponsorów pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie w 2016 roku. Ryngrafy odebrali: Wojciech Kaniewski – współwłaściciel firmy Windows – Okna, Jolanta Chojnacka – Komitet Smoleńsko-Katyński i Klub GP Filadelfia, Wiesław Wierzbowski – KPA i Klub GP – Boston oraz Szymon Moskal – Klub Motocyklowy Polish Legion.

Na początku ceremonii Tadeusz Antoniak przypomniał, że największymi sponsorami budowy pomnika, dzieła Bożeny i Andrzeja Praszczyków, byli: Ava i Adam Bak, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Okręg II oraz Fundacja. Na zakończenie mszy św. delegacja złożyła wieniec pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Pamięć o Bohaterach

Po uroczystościach w kościele komendant Antoni Płotka zaprosił wszystkich zebranych do siedziby placówki 81., gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia gości honorowych. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważna jest pamięć i godne traktowanie bohaterów, którzy byli w czasach słusznie minionych skazani na zapomnienie. Następnie miała miejsce prelekcja historyczna, którą wygłosił Grzegorz Tymiński. Mówił między innymi o roli prof. Krzysztofa Szwagrzyka w odnajdowaniu szczątków ofiar w miejscach kaźni. Część prelekcji poświęcił przedstawieniu sylwetek oprawców naszych bohaterów. Tadeusz Antoniak przypomniał, że w ostatni poniedziałek w Warszawie w Filharmonii Narodowej miała miejsce Gala Gazety Polskiej, na której prof. Krzysztof Szwagrzyk otrzymał nagrodę Człowieka Roku Klubów Gazety Polskiej (głosowało ponad 460 klubów GP na całym świecie ). W tym roku zaszczyt odczytania laudacji i wręczenia nagrody przypadł w udziale przedstawicielce Klubu GP z Filadelfii Anecie Antoniak.

Na spotkaniu w siedzibie weteranów została również zaprezentowana wystawa IPN „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. Wystawa jest podsumowaniem historii Kwatery Ł, potocznie zwanej Łączką, i prac poszukiwawczych prowadzonych tu w latach 2012–2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Bogusław Kowalski

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com