New Jersey

poleć serwis drukuj
Jak na „urodziny”...

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

03-14-2019

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów.

Część oficjalna rozpoczęła się od dźwięków poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego w wykonaniu Michała Kapolka (kl. IX) – skrzypce i Katarzyny Kapolka (kl. VI) – skrzypce. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Sadowska-Chętnik, która przywitała wszystkich gości. Odczytano list gratulacyjny, po czym krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, m.in. prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka. Na zakończenie kilka słów do zebranych skierowała Magdalena Gulewicz – przedstawicielka rodziców. Część oficjalna zakończyła się muzycznym akcentem: Wiktoria Dzon (kl. XI) na saksofonie i Julia Fila (kl. IV) na skrzypcach zagrały utwór Barbary Ponichter „Polskie kwiaty”.

Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna, którą zainaugurowano odtańczeniem tradycyjnego poloneza. Jednym z punktów programu był także występ tancerzy Studio K Dance Center, którzy zaprezentowali gorącą sambę.

opr. JLS


„Świadomość przeszłości pomaga włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – OJCZYZNĘ” – Jan Paweł II

Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ jest jedną z większych polskich placówek edukacyjnych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Szkołą od wielu lat kieruje dyrektor Ewa Sadowska-Chętnik. Kadrę pedagogiczną stanowią wykwalifikowani nauczyciele: Jola Bąk, Joanna Syniec, Jadwiga Wala-Callahan, Joanna Sokołowska, Emilia Sowa, Krystyna Siedlecka, Natalia Stobierski, Elżbieta Hanaka, Jolanta Piasecka, Małgorzata Niepokój-Laszczka, Halina Pyttel, Lucyna Żak, Ewa Piędel, Ewa Bluj, Natalia Chmura-Juszczak, Marek Szczerbaniewicz, Halina Sibik.                   

Działalność placówki jest wielopoziomowa i wielokierunkowa. Działania edukacyjne obejmują oddziały przedszkolne, szkołę podstawową i liceum. Lekcje odbywają się w piątkowe wieczory i w soboty, w systemie dwuzmianowym. Priorytetem jest nauka języka polskiego, historii i geografii Polski oraz przygotowanie do egzaminów: Comprehensive Examination in Polish Language Lote oraz Państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Ukończenie szkoły pieczętuje wewnątrzszkolny egzamin końcowy – matura.

Uczniowie doskonalą swoje umiejętności na zajęciach dodatkowych z plastyki, muzyki i matematyki. Wieloletnią tradycją cieszy się Szkolne Koło Teatralne, które swoimi profesjonalnymi przedstawieniami uświetnia szkolne uroczystości, a tym samym przybliża polską kulturę i tradycje. Bogato wyposażona biblioteka jest dostępna nie tylko dla uczniów na lekcjach, ale dla wszystkich chętnych. W zbiorach bibliotecznych znajdują się książki, czasopisma, filmy oraz płyty. Regularne dyżury psychologa szkolnego pomagają dzieciom mającym trudności szkolne z mikrodeficytami rozwojowymi, dysleksją, trudnościami z koncentracją uwagi, nadpobudliwością psychoruchową oraz z problemami wychowawczymi w domu i w szkole.

Wszystkie działania w zakresie edukacji i wychowania mają na celu przekazywanie uczniom dziedzictwa narodowego, skarbu kultury polskiej, będącej efektem wysiłku wielu pokoleń i geniuszu wybrańców, dziedzictwa które jest skarbem dla przyszłych pokoleń.

Przez 25 lat działalności i służby, jaką jest praca pedagogiczna i wychowawcza, Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield wypracowała swoisty klimat przyjaźni i otwartości, o czym świadczą wielostronne kontakty z rodzicami i sympatykami szkoły, ich pomoc i współpraca wzbogaca i uatrakcyjnia wszelkie poczynania proponowane przez dyrekcję i kadrę nauczycielską, a wszystkim przyświeca jeden cel – aby młodzi ludzie pamiętali i wiedzieli, skąd ich ród.

Ewa Bluj


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1092.html

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com