New Jersey

poleć serwis drukuj
W muzeum SWAP na...

„Spotkania z rodakami to przyjemny obowiązek”

03-14-2019

Rozmowa z posłem na Sejm RP Zbigniewem Gryglasem, przewodniczącym Komisji Parlamentarnej do spraw „Trójmorza” oraz wiceprzewodniczącym Komisji Parlamentarnej ds. Łączności z Polakami za Granicą

Pan poseł przybył do Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z rodakami oraz aby spełnić swoją misję. W czwartek, 27 lutego, był Pan przy Pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ i spotkał się Pan tam z przedstawicielami organizacji polonijnych. Proszę podzielić się wrażeniami z tych spotkań z Polonią.

Czuję się bardzo dobrze w państwa towarzystwie, bo słyszę i czuję jak biją tutaj, na amerykańskiej ziemi, polskie serca. Miałem okazję podziękować wszystkim tym, którzy z takim zapałem bronili pomnika Katyń 1940 i którzy przyczynili się do jego pozostawienia na dotychczasowym miejscu – na Exchange Place w Jersey City – oraz za to, że w wyniku tej walki został uregulowany status prawny monumentu.

Gościłem też w siedzibie 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na Manhattanie. Miałem okazję zwiedzić muzeum w tejże siedzibie. Jestem nim zachwycony. Jest tu tyle wspaniałych eksponatów upamiętniających czyn zbrojny polskich żołnierzy, że każdy Polak wyjdzie stąd wzruszony. Można też pogłębić tutaj wiedzę na temat I i II wojny światowej, bo okazuje się, że o wielu aspektach, chociażby tworzenia słynnej Błękitnej Armii, niewiele wiemy. Ponad 20 tysięcy ochotników, którzy wstąpili do Błękitnej Armii, pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, z Brazylii i Kanady. Przygotowywali się do służby wojskowej w miejscowości Niagara on the Lake w Kanadzie, aby potem służyć Polsce. Walczyli najpierw o niepodległą Polskę, a potem o utrzymanie tej niepodległości w wojnie obronnej przeciwko komunistycznej Rosji, między innymi w „cudzie nad Wisłą”. Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy dbają o te pamiątki, którzy pracują w tym muzeum i doprowadzili do tego, że te zbiory będą zachowane dla przyszłych pokoleń. Wiem, że te zbiory są już zdigitalizowane, a więc zostaną zachowane w pamięci komputerów, aby był do nich łatwy dostęp.

Ale skoro przybył Pan za wielką wodę, to musi Pan łączyć wiele spraw wynikających z realizacji polskiej polityki zagranicznej, w tym także dbania o bezpieczeństwo Polski. Pan poseł spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskimi kongresmenami. Proszę powiedzieć, jakie tematy zostały omówione i co z tego spotkania wynika.

Staram się spełniać ciążący na mnie przyjemny obowiązek i spotykać się z Polakami poza granicami Polski. Głównym moim celem w Waszyngtonie były rozmowy w sprawie „Trójmorza” i bezpieczeństwa Polski. Spotkałem się z trzema amerykańskimi kongresmenami: Steven Cohenem, Joe Wilsonem i Dennisem Heckiem. Kongresman Heck jest autorem amerykańskiej ustawy dotyczącej Nord Stream 2, czyli gazociągu do transportu gazu ziemnego z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, z pominięciem Polski i krajów nadbałtyckich. Ustawa ta służy polskim interesom. Podziękowałem mu za tę inicjatywę. Z kolei Joe Wilson jest bardzo aktywnym członkiem komisji obrony, odpowiada za kwestie związane z logistyką wojskową. Podzieliłem się z nimi moimi osobistymi doświadczeniami, gdyż jako członek Komisji Parlamentarnej do spraw Łączności z Polakami za Granicą bywam często na Ukrainie. Tam widać dobrze ślady wojny, która wciąż się toczy niedaleko granic Rzeczypospolitej – są to między innymi świeże groby żołnierzy ukraińskich, którzy polegli w Ługańsku i Doniecku. Dzisiaj nasza Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest także zagrożona. Polska robi wszystko, aby swoją zdolność obronną zwiększyć, ale nie jesteśmy w stanie samodzielnie się obronić przed ewentualnym atakiem Rosji, bo nasz potencjał nie może się równać z potencjałem tego kraju. Musimy więc liczyć na pomoc Paktu Północnoatlantyckiego, a zwłaszcza naszego sojusznika – Stanów Zjednoczonych.

Miałem wielką przyjemność uczestniczyć w Waszyngtonie w ceremonii dedykowania miejsca – tak to Amerykanie nazywają – pod memoriał poświęcony operacji „Pustynna Burza”. Nasi sojusznicy amerykańscy z uznaniem podkreślają, że Polacy bardzo wsparli tę operację. A trzeba pamiętać, że byliśmy tuż po zmianach w Polsce – po obaleniu komunizmu. Byliśmy wówczas krajem biednym. Dzisiaj jest to w Stanach Zjednoczonych bardzo doceniane.

Czy projekt „Trójmorza” jest połączony z procesem tworzenia stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce? Według oficjalnych informacji władz polskich, do czerwca mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie tych baz.

Projekt „Trójmorza” bardzo mocno wiąże się z naszym bezpieczeństwem. Jego idea polega na tym, aby związać gospodarczo, ale także i od strony wojskowej, 12 krajów: nadbałtyckie i te należące do Grupy Wyszehradzkiej, ale także Rumunię, Bułgarię, Chorwację i Słowenię, które mają inne interesy niż Niemcy czy Rosja. Chodzi o to, aby te kraje nawiązały bliskie relacje gospodarcze, tak samo jak mocno związane są ze sobą kraje Europy zachodniej.

Rozmawiałem o tym z amerykańskimi kongresmenami. Przypomniałem im, że polska gospodarka rozwija się dzisiaj bardzo dynamicznie, osiągnęła rekordowy w Europie wzrost ponad 5 procent PKB. Zaprzyjaźnione z nami kraje – Czechy, Słowacja, Węgry i inne kraje Trójmorza – także rozwijają się szybko. Nic zatem dziwnego, że ten ciężar gospodarczy świata powoli przenosi się do centrum Europy i to Stany Zjednoczone muszą dostrzegać. Jeśli będziemy silniejsi gospodarczo, to również nasze zdolności obronne będą większe. My, Polacy, myślimy nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale również o bezpieczeństwie naszych sąsiadów. To właśnie dlatego polskie myśliwce bojowe F-16 strzegą nieba krajów bałtyckich, a w Rumunii jest ponad 200 polskich żołnierzy.

Oczywiście dzisiaj dla nas jest najważniejsze – co podkreślałem podczas rozmów w Waszyngtonie – zachowanie bezpieczeństwa w Europie środkowej i stała obecność wojsk sojuszniczych, głównie wojsk amerykańskich. Jesteśmy już blisko tego momentu.

Za kilka tygodni do amerykańskiego Kongresu powinien trafić raport Pentagonu dotyczący stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Ja przekonywałem kongresmenów, że to jest także w interesie Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że uzyskałem ich zrozumienie i poparcie dla obecności wojsk sojuszniczych na terenie Polski.

Chciałem Pana zapewnić, że my, jako przedstawiciele organizacji patriotyczno-niepodległościowych w USA, między innymi: Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Reduty Dobrego Imienia, Klubów Gazety Polskiej oraz Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego – od lat lobbujemy w tym samym kierunku, a więc w pełni popieramy dążenia polskiego rządu, który stara się zrealizować projekt „Trójmorze” i doprowadzić do ulokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych. Jako amerykańscy wyborcy mamy wpływ na to, co dzieje się w tym kraju. Pan poseł na pewno wie, że stan Pensylwania przesądził, dzięki głosom Polonii, że Donald Trump wygrał wybory prezydenckie. W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump obiecał, że kiedy zostanie prezydentem, sprawy „Trójmorza” i obecności wojsk amerykańskich w Polsce, obok innych, również będą ważne dla niego. To pokazuje, że Polonia może współpracować z rządem polskim, gdyż zbliżają nas cele nadrzędne, ważne dla kraju.

A ja chciałem za to bardzo serdecznie państwu podziękować. Bo to pokazuje, że wy, Polonia – chociaż ja wolę używać określenia Polacy – jesteście wspaniałymi ludźmi, patriotami, synami i córkami Polski, w istotny sposób przyczyniacie się do obrony interesów naszej ojczyzny. Dziękuję wam za to, że Polskę macie w swych sercach.

Ja również chciałbym Panu posłowi podziękować za to, że z takim zaangażowaniem walczy Pan o interesy Polski. Dziękuję Panu posłowi za rozmowę.

Rozmawiał Tadeusz Antoniak

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com