New Jersey

poleć serwis drukuj
W muzeum SWAP na...

„Spotkania z rodakami to przyjemny obowiązek”

03-14-2019

Rozmowa z posłem na Sejm RP Zbigniewem Gryglasem, przewodniczącym Komisji Parlamentarnej do spraw „Trójmorza” oraz wiceprzewodniczącym Komisji Parlamentarnej ds. Łączności z Polakami za Granicą

Pan poseł przybył do Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z rodakami oraz aby spełnić swoją misję. W czwartek, 27 lutego, był Pan przy Pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ i spotkał się Pan tam z przedstawicielami organizacji polonijnych. Proszę podzielić się wrażeniami z tych spotkań z Polonią.

Czuję się bardzo dobrze w państwa towarzystwie, bo słyszę i czuję jak biją tutaj, na amerykańskiej ziemi, polskie serca. Miałem okazję podziękować wszystkim tym, którzy z takim zapałem bronili pomnika Katyń 1940 i którzy przyczynili się do jego pozostawienia na dotychczasowym miejscu – na Exchange Place w Jersey City – oraz za to, że w wyniku tej walki został uregulowany status prawny monumentu.

Gościłem też w siedzibie 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na Manhattanie. Miałem okazję zwiedzić muzeum w tejże siedzibie. Jestem nim zachwycony. Jest tu tyle wspaniałych eksponatów upamiętniających czyn zbrojny polskich żołnierzy, że każdy Polak wyjdzie stąd wzruszony. Można też pogłębić tutaj wiedzę na temat I i II wojny światowej, bo okazuje się, że o wielu aspektach, chociażby tworzenia słynnej Błękitnej Armii, niewiele wiemy. Ponad 20 tysięcy ochotników, którzy wstąpili do Błękitnej Armii, pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, z Brazylii i Kanady. Przygotowywali się do służby wojskowej w miejscowości Niagara on the Lake w Kanadzie, aby potem służyć Polsce. Walczyli najpierw o niepodległą Polskę, a potem o utrzymanie tej niepodległości w wojnie obronnej przeciwko komunistycznej Rosji, między innymi w „cudzie nad Wisłą”. Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy dbają o te pamiątki, którzy pracują w tym muzeum i doprowadzili do tego, że te zbiory będą zachowane dla przyszłych pokoleń. Wiem, że te zbiory są już zdigitalizowane, a więc zostaną zachowane w pamięci komputerów, aby był do nich łatwy dostęp.

Ale skoro przybył Pan za wielką wodę, to musi Pan łączyć wiele spraw wynikających z realizacji polskiej polityki zagranicznej, w tym także dbania o bezpieczeństwo Polski. Pan poseł spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskimi kongresmenami. Proszę powiedzieć, jakie tematy zostały omówione i co z tego spotkania wynika.

Staram się spełniać ciążący na mnie przyjemny obowiązek i spotykać się z Polakami poza granicami Polski. Głównym moim celem w Waszyngtonie były rozmowy w sprawie „Trójmorza” i bezpieczeństwa Polski. Spotkałem się z trzema amerykańskimi kongresmenami: Steven Cohenem, Joe Wilsonem i Dennisem Heckiem. Kongresman Heck jest autorem amerykańskiej ustawy dotyczącej Nord Stream 2, czyli gazociągu do transportu gazu ziemnego z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, z pominięciem Polski i krajów nadbałtyckich. Ustawa ta służy polskim interesom. Podziękowałem mu za tę inicjatywę. Z kolei Joe Wilson jest bardzo aktywnym członkiem komisji obrony, odpowiada za kwestie związane z logistyką wojskową. Podzieliłem się z nimi moimi osobistymi doświadczeniami, gdyż jako członek Komisji Parlamentarnej do spraw Łączności z Polakami za Granicą bywam często na Ukrainie. Tam widać dobrze ślady wojny, która wciąż się toczy niedaleko granic Rzeczypospolitej – są to między innymi świeże groby żołnierzy ukraińskich, którzy polegli w Ługańsku i Doniecku. Dzisiaj nasza Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest także zagrożona. Polska robi wszystko, aby swoją zdolność obronną zwiększyć, ale nie jesteśmy w stanie samodzielnie się obronić przed ewentualnym atakiem Rosji, bo nasz potencjał nie może się równać z potencjałem tego kraju. Musimy więc liczyć na pomoc Paktu Północnoatlantyckiego, a zwłaszcza naszego sojusznika – Stanów Zjednoczonych.

Miałem wielką przyjemność uczestniczyć w Waszyngtonie w ceremonii dedykowania miejsca – tak to Amerykanie nazywają – pod memoriał poświęcony operacji „Pustynna Burza”. Nasi sojusznicy amerykańscy z uznaniem podkreślają, że Polacy bardzo wsparli tę operację. A trzeba pamiętać, że byliśmy tuż po zmianach w Polsce – po obaleniu komunizmu. Byliśmy wówczas krajem biednym. Dzisiaj jest to w Stanach Zjednoczonych bardzo doceniane.

Czy projekt „Trójmorza” jest połączony z procesem tworzenia stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce? Według oficjalnych informacji władz polskich, do czerwca mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie tych baz.

Projekt „Trójmorza” bardzo mocno wiąże się z naszym bezpieczeństwem. Jego idea polega na tym, aby związać gospodarczo, ale także i od strony wojskowej, 12 krajów: nadbałtyckie i te należące do Grupy Wyszehradzkiej, ale także Rumunię, Bułgarię, Chorwację i Słowenię, które mają inne interesy niż Niemcy czy Rosja. Chodzi o to, aby te kraje nawiązały bliskie relacje gospodarcze, tak samo jak mocno związane są ze sobą kraje Europy zachodniej.

Rozmawiałem o tym z amerykańskimi kongresmenami. Przypomniałem im, że polska gospodarka rozwija się dzisiaj bardzo dynamicznie, osiągnęła rekordowy w Europie wzrost ponad 5 procent PKB. Zaprzyjaźnione z nami kraje – Czechy, Słowacja, Węgry i inne kraje Trójmorza – także rozwijają się szybko. Nic zatem dziwnego, że ten ciężar gospodarczy świata powoli przenosi się do centrum Europy i to Stany Zjednoczone muszą dostrzegać. Jeśli będziemy silniejsi gospodarczo, to również nasze zdolności obronne będą większe. My, Polacy, myślimy nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale również o bezpieczeństwie naszych sąsiadów. To właśnie dlatego polskie myśliwce bojowe F-16 strzegą nieba krajów bałtyckich, a w Rumunii jest ponad 200 polskich żołnierzy.

Oczywiście dzisiaj dla nas jest najważniejsze – co podkreślałem podczas rozmów w Waszyngtonie – zachowanie bezpieczeństwa w Europie środkowej i stała obecność wojsk sojuszniczych, głównie wojsk amerykańskich. Jesteśmy już blisko tego momentu.

Za kilka tygodni do amerykańskiego Kongresu powinien trafić raport Pentagonu dotyczący stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Ja przekonywałem kongresmenów, że to jest także w interesie Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że uzyskałem ich zrozumienie i poparcie dla obecności wojsk sojuszniczych na terenie Polski.

Chciałem Pana zapewnić, że my, jako przedstawiciele organizacji patriotyczno-niepodległościowych w USA, między innymi: Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Reduty Dobrego Imienia, Klubów Gazety Polskiej oraz Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego – od lat lobbujemy w tym samym kierunku, a więc w pełni popieramy dążenia polskiego rządu, który stara się zrealizować projekt „Trójmorze” i doprowadzić do ulokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych. Jako amerykańscy wyborcy mamy wpływ na to, co dzieje się w tym kraju. Pan poseł na pewno wie, że stan Pensylwania przesądził, dzięki głosom Polonii, że Donald Trump wygrał wybory prezydenckie. W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump obiecał, że kiedy zostanie prezydentem, sprawy „Trójmorza” i obecności wojsk amerykańskich w Polsce, obok innych, również będą ważne dla niego. To pokazuje, że Polonia może współpracować z rządem polskim, gdyż zbliżają nas cele nadrzędne, ważne dla kraju.

A ja chciałem za to bardzo serdecznie państwu podziękować. Bo to pokazuje, że wy, Polonia – chociaż ja wolę używać określenia Polacy – jesteście wspaniałymi ludźmi, patriotami, synami i córkami Polski, w istotny sposób przyczyniacie się do obrony interesów naszej ojczyzny. Dziękuję wam za to, że Polskę macie w swych sercach.

Ja również chciałbym Panu posłowi podziękować za to, że z takim zaangażowaniem walczy Pan o interesy Polski. Dziękuję Panu posłowi za rozmowę.

Rozmawiał Tadeusz Antoniak

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com