New Jersey

poleć serwis drukuj
Polska Szkoła...

„Cała Polonia Czyta Dzieciom”

04-01-2019

Pokaźna kolekcja książek nie gwarantuje, że dziecko w przyszłości zostanie molem książkowym. Jednak radości z czytania można nauczyć się aktywnie czytając czy to w zaciszu domowym, czy organizując wszelkiego rodzaju spotkania proczytelnicze.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie na głos jest podróżą. Rozwija wyobraźnię, pamięć, daje wiedzę ogólną, wzmacnia wartości moralne, podnosi samoocenę, zabija nudę a przede wszystkim uczy języka.

Kampania społeczna „Cała Polonia Czyta Dzieciom” jest adresowana przede wszystkim do osób urodzonych na obczyźnie, którzy niejednokrotnie muszą pokonywać trudności związane z dwujęzycznym wychowaniem. Jest zakrojona na coraz większą skalę. W projekcie biorą udział nie tylko placówki i organizacje z Europy. W 2014 roku akcja zainaugurowana została także w USA.

16 marca br. takie niecodzienne wydarzenie odbyło się po raz czwarty w bibliotece polskiej szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA. Łącznie uczestniczyło w nim ok. 150 uczniów. Była to świetna okazja do wysłuchania ciekawych utworów literackich, jak i poznania dostojnych gości: Macieja Golubiewskiego – konsula generalnego RP i jego małżonkę Agatę Golubiewską, Annę Matlewską – finalistkę You Can Dance, wokalistkę zespołu Green Secret, Sylwię Czajkowską i Hannę Wewiorę – członkinie zarządu Fundacji Kościuszkowskiej oddziału w Filadelfii, Barbarę Milewski – kierowniczkę Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oddziału w Trenton.

Spotkanie odbyło się w niezwykle w miłej i przyjaznej atmosferze. Na rozgrzewkę uczniowie klasy pierwszej wyrecytowali wiersz „Książka czeka” – H. Łochockiej, a wychowankowie klasy trzeciej wiersz o Krakowie.

Przechodząc do istoty sprawy, tym razem pod nóż poszły książkowe bestsellery, tj.: „Przygody małego jeżyka” – Ch. Butler, „Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia” – G. Bąkiewicz, „Szewczyk Dratewka” – baśń J. Porazińskiej, „Doktor Dolittle” – powieść H. Loftinga, „Mały Książę” – fenomen Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz „Wojtek spod Monte Cassino” – W. Lasockiego.

Niecodzienni goście nawiązali świetny kontakt z uczniami, wzbudzając ich skupienie i ciekawość. Sposób przekazywania treści był daleki od monotonii. Każdy z nich wcielił się na chwilę w rolę swojego bohatera, o czym świadczyły emocje towarzyszące słuchaczom.

W końcu jak mówi przysłowie: „Diabeł tkwi w szczegółach”. Konkludując: głośne czytanie dziecku uczy i bawi jednocześnie. Literatura daje dobre wzorce zachowania. Niejednokrotnie zawarte w niej fragmenty mogą posłużyć jako rozwiązania konkretnych sytuacji, z którymi dziecko styka się w codziennym życiu. Innymi słowy: dobra literatura to klucz do mądrości! – Tego rodzaju aktywność ma pozytywny wydźwięk wśród społeczności szkolnej, w związku z czym z pewnością będziemy ją kontynuowali w kolejnych latach urozmaicając zajęcia naszym podopiecznym – powiedziała Monika Zarzycka, dyrektorka polskiej szkoły „Ogniwo”.

opr. Anna Drężek

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com