New Jersey

poleć serwis drukuj

V Festiwal Szkół Polonijnych w Manville

04-11-2019

Uczniowie z...
Mazury – PSD im. Z....
Stoisko Podlasie...
Prowadzący festiwal...
Stoisko z PSD im....
Uczniowie z PSD im....
Krzysztof Czuj i...
Uczniowie z...
Zakończenie...

7 kwietnia 2019 roku odbył się, już po raz piąty, Festiwal Szkół Polonijnych organizowany przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmiało: „Jestem Polakiem i jestem dumny”.

Integracja i zabawa

Miejsca na festiwal w tym roku użyczyła Polska Szkoła Dokształcająca im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ. Cel festiwalu, nakreślony w regulaminie, jest niezmienny od początku – „integrowanie polonijnych społeczności szkolnych, promowanie szkół i talentów uczniów, prezentowanie ich dorobku artystycznego oraz rozwijanie umiejętności językowych dzieci i młodzieży poprzez muzykę,śpiew i zabawę; kształtowanie wartości moralnych i patriotycznych, jako ważnego czynnika wychowawczego, integrującego współczesne, młode pokolenie Polaków”.

Tegoroczny Festiwal miał za zadanie przybliżyć dzieciom sylwetki zasłużonych Polek, piękno polskiego krajobrazu, polskie obiekty z listy UNESCO, jak również skłonić do zastanowienia się, po raz kolejny, dlaczego jesteśmy dumni ze swoich polskich korzeni. Uczniowie z 30 szkół zrzeszonych w CPSD, które zdecydowały się wziąć udział w 5. edycji Festiwalu, mieli okazję zaprezentować swoje talenty w pięciu kategoriach. Prace literackie napisane przez starszą młodzież poświęcone były postaciom wybitnych Polek, a młodsi literaci pisali z kolei o wynalazkach z polskim rodowodem. Dzieci z talentem plastycznym miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami tworząc plakaty przedstawiające polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i regionu, w którym on się znajduje lub projekt znaczka pocztowego z wizerunkiem sławnej Polki.

Konkursy i prezentacje

15 szkół przygotowało bogate stoiska prezentujące wybrane województwa, regiony lub polskie obiekty z listy UNESCO. Jest to kategoria, która wymaga zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli i rodziców, a wyniki tegoż zaangażowania są zawsze imponujące.

Znalazło się też miejsce dla uzdolnionych muzycznie i aktorsko – poprzez piosenkę też prezentowano Polskę. Nie zabrakło piosenek Maryli Rodowicz, Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza oraz wielu innych, znanych wszystkim przebojów, a grupy teatralne zaprezentowały publiczności postaci wspaniałych Polek, poczynając od św. Jadwigi, a kończąc na znanej wszystkim związanym ze szkolnictwem polonijnym i nie tylko Barbarze Kosmowskiej, która odwiedziła zebranych wirtualnie.

Uczniowie „medialni” mieli do dyspozycji gry edukacyjne, a konkretnie aplikację Kahoot, umożliwiającą tworzenie qiuzów, dyskusji i ankiet, która ponoć zawojowała platformę edukacyjną i jest szeroko wykorzystywana na co dzień w szkołach i innych instytucjach. Była to konkurencja najmniej popularna, co skłania do zastanowienia się czy jest to zjawisko pozytywne, czy też ne. Dorosłe pokolenie zdecydowanie preferuje tradycyjne sposoby przekazywania wiedzy i informacji, które były opisane powyżej, ale chyba trzeba iść z duchem czasu, więc jest to dylemat do przemyślenia.

Goście z Polski

Uroczystości festiwalowe uświetnione były obecnością gości z Polski, aktorów z Teatru Wybrzeże – Doroty Sadowskiej, która na czas festiwalu wcieliła się w rolę przesympatycznej „Ciotki Klotki”, Anny Kociarz, która dzieliła się informacjami i anegtotami na temat prezentowanych postaci oraz Macieja Konopińskiego, który pełnił przeróżne funkcje podczas festiwalu – pomagał p. Annie, młodym aktorom i ekipie technicznej. Należy zaznaczyć, że goście z Polski od momentu przybycia do USA do ostatniego dnia ich pobytu, prowadzili warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, które spotkały się z entuzjastycznym odbiorem uczestników.

Miłośnicy militarów mogli podziwiać bogate zbiory przywiezione na Festiwal przez Krzysztofa Czuj i nawet przymierzyć niekóre z nich.

Podczas festiwalu Anna Napomuceno udzielała bezpłatnych konsultacji psychologiczno-logopedycznych, z których skorzystało wielu rodziców.

Brawa dla gospodarzy – PSD w Manville, NJ!

Uczestnicy festiwalu otrzymali piękne dyplomy, których projektantem i wykonawcą był Jakub Staniewski oraz pamiątkowe plecaki pełne prezentów ufundowanych przez CPSD i Lowell Foods, jak również nagrody pieniężne ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, którą na Festiwalu reprezentował przedstawiciel Rady Dyrektorów dr Paweł Maciąg

Przedsięwzięcie na miarę Festiwalu Szkół Polonijnych wymaga zaangażowania wielu osób i dokładnego zaplanowania wiele miesięcy przed jego realizacją, pozyskania środków i sponsorów i tu należy się duży ukłon w stronę zarządu CPSD, a szczególnie pani prezes dr Dorocie Andrace oraz koordynatorkom tegorocznego festiwalu: Marii Paździor-Marchwińskiej, prezesowi terenowemu na stany New Jersey i Pensylwania i wiceprezes Centrali Annie Tracz. Pani prezes zadbała o pozyskanie środków na realizację projektu, a panie koordynatorki zajęły się organizacją całego wydarzenia.

Gospodarzom V Festiwalu Szkół Polonijnych – nauczycielom i rodzicom, z dyrektor PSD im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ Elizabeth Laskowski na czele, należą się serdeczne podziękowania za użyczenie lokalu i pracę włożoną w przygotowania, które pozwoliły przyjąć setki uczestników, wyeksponować prace literackie i plastyczne oraz zapewnić przebieg całego wydarzenia w prawdziwie festiwalowej atmosferze.

Bożena Mahmoud

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com