New Jersey

poleć serwis drukuj
W ARS Catholica...

Zbliża się sezon komunijny – księgarnia katolicka ARS Catholica w Clifton oferuje szeroki wybór pamiątek i wyrobów artystycznych

04-11-2019

Iwona i Andrzej Lazar od ponad 20 lat prowadzą w Clifton księgarnię katolicką ARS Catholica, która utworzona została jako jedna z sieci księgarni św. Jacka, działających w Polsce pod patronatem archidiecezji katowickiej. W drugiej połowie lat 90. Takie księgarnie powstały w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut, ale do dziś przetrwała tylko jedna – właśnie ta w Clifton, prowadzona przez państwa Lazar. Co sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe?

Dewocjonalia i sztuka

Medaliki, srebrne łańcuszki, różańce w ozdobnych pudełeczkach, modlitewniki, rękawiczki i wianuszki dla dziewczynek oraz krawaty dla chłopczyków – jednym tchem wymienia Iwona Lazar, zapytana o to, co w księgarni ARS Catholica może kupić w związku z I Komunią Św. Nieprzypadkowo rozmowę zaczynamy od tego właśnie pytania – koniec kwietnia i maj to sezon komunijny, a więc zainteresowanie wszelkimi dodatkami i pamiątkami związanymi z tą uroczystością jest wyjątkowo duże.

Jak zapewnia pani Iwona, w ARS Catholica można zaopatrzyć się we wszystko, co jest na I Komunię Św. potrzebne (oprócz sukienek i garniturków). Popularnością zwłaszcza wśród polskich matek cieszą się delikatne wianuszki, typowo pierwszokomunijne, czyli bez welonu – w przeciwieństwie do tych oferowanych w typowych amerykańskich sklepach. – Uważają, że na welon jeszcze przyjdzie czas – stwierdza z uśmiechem pani Iwona, podkreślając, że wianuszki są sprowadzane prosto z Polski, tak jak i większość rzeczy znajdujących się w ofercie księgarni.

Wyjątkowe pamiątki

W ARS Catholica można także kupić wyjątkową pamiątkę I Komunii Świętej, która nawet po osiągnięciu przez dziecko dorosłości będzie przypominała mu ten wyjątkowy dzień, a kto wie – może stanie się też pamiątką dla przyszłych pokoleń? – Medaliki i srebrne łańcuszki – choć mamy też pozłacane – w okolicznościowym pudełeczku to prezent, który będzie stanowił trwałą pamiątkę tego szczególnego dnia. Mamy w ofercie także srebrne ryngrafy z wizerunkiem przyjmujących Pierwszą Komunię dziewczynki lub chłopca, do których można dobrać tabliczkę z życzeniami np. od dziadków lub rodziców chrzestnych, montowaną z tyłu. To może być wyjątkowy i oryginalny zestaw pamiątkowy – mówi pani Iwona, dodając, że te srebrne obrazki sprowadzane są z kolei z Włoch.

Przystąpienie do sakramentu I Komunii Św. to wydarzenie niezwykle ważne i warto je uwiecznić, np. na zdjęciach. Ale aby zdjęcia mogły być pamiątką, do której się wraca, potrzebują odpowiedniej oprawy. – Mamy ramki, w tym włoskie, srebrne oraz bardzo szeroki wybór mniejszych i większych albumów, w których jest miejsce nie tylko na fotografie, ale też na życzenia oraz pamiątkowe wpisy gości biorących udział w pierwszokomunijnym przyjęciu – opowiada pani Iwona, dodając, że tegoroczną nowością są albumy i pamiątkowe kartki z życzeniami odpowiednio od matki chrzestnej, ojca chrzestnego, babci i dziadka.

W sezonie komunijnym często realizujemy zamówienia dla szkół lub grupy rodziców – informuje właścicielka ARS Catholica, zapewniając, że przy zamówieniach grupowych oferowane są korzystne zniżki, więc warto zastanowić się nad tą opcją.

Europejska sztuka

Jednak ARS Catholica to nie tylko zwykła księgarnia katolicka. I choć naturalnie w asortymencie znajduje się szeroki wybór dewocjonaliów (oprócz wcześniej wspomnianych artykułów pierwszokomunijnych są także m.in. pamiątki Chrztu Świętego, Pismo Św. w trzech językach, krzyże i krzyżyki itp.), to jednak słowo „ARS” w nazwie księgarni znalazło się tam nieprzypadkowo.

„ARS” z łaciny oznacza sztukę i w naszej księgarni oprócz dewocjonaliów mamy również wiele rzeczy właśnie z tego gatunku. Chcieliśmy, żeby oprócz rzeczy stricte religijnych w naszej księgarni obecna była polska sztuka i kultura. Mamy zatem drewniane płaskorzeźby, wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze, obrazy malowane na płótnie – nie tylko o tematyce sakralnej, ale również chętnie kupowane motywy florystyczne czy reprodukcje dzieł Chełmońskiego – wymienia pani Iwona.

W ARS Catholica jest też duży wybór biżuterii, głównie srebrnej, z „polskim złotem”, czyli bałtyckim bursztynem. – Mamy też drzewka szczęścia, mniejsze i większe, właśnie z bursztynem, które nasi klienci bardzo często kupują na prezent, zwłaszcza dla amerykańskich znajomych, gdy chcą im podarować coś ładnego, eleganckiego, a zarazem z polskim akcentem – mówi Iwona Lazar.

Najwyższa jakość

Zapewnia, że wszystko jest ręcznie robione i najwyższej jakości. – Dbamy o naszych klientów, chcemy, żeby mieli jak największy wybór i żeby byli zadowoleni z kupionych u nas rzeczy. Dobra opinia jest bezcenna – twierdzi Iwona Lazar, dodając, że większość towarów sprowadzana jest z Polski, wiele rzeczy jest też produkcji włoskiej. – Często jeździmy na różne wystawy, targi, gdzie na własne oczy możemy się przekonać, czy dane rzeczy są dobrej jakości, a jeśli tak, to nawiązujemy współpracę z danym kontrahentem – wyjaśnia.

Wśród pozycji książkowych dostępny jest duży wybór Biblii dla dzieci i dla dorosłych jak również Biblii w języku angielskim i hiszpańskim, a także różnego rodzaju modlitewników, żywotów świętych i innych książek o tematyce religijnej, są też książki nieco lżejsze tematycznie – historyczne czy beletrystyka. Większość z nich jest w języku polskim, ale osoby szukające czegoś w języku angielskim bądź hiszpańskim również znajdą tu coś dla siebie.

Przekonaj się sam!

Jeśli chodzi o naszą klientelę, to mniej więcej połowę stanowi Polonia – twierdzi pani Iwona, nadmieniając, że to właśnie z myślą o polskich klientach w księgarni pojawił się też „dział polski” – z różnymi patriotycznymi gadżetami, np. flagami, koszulkami, breloczkami czy naklejkami na samochód.

W sezonie w ARS Catholica można zaopatrzyć się też w znicze oraz w artykuły typowo świąteczne – bożonarodzeniowe lub wielkanocne.

Aby wymienić i opisać wszystkie rzeczy, jakie oferuje księgarnia ARS Catholica, potrzebowalibyśmy formy o wiele szerszej niż ten artykuł – dlatego najlepiej samemu wybrać się do Clifton i odwiedzić polską księgarnię zlokalizowaną przy 6 Village Square E. A jeśli w najbliższym czasie nie jest to możliwe, to warto wiedzieć, że ARS Catholica prowadzi również sprzedaż wysyłkową – więcej informacji można znaleźć na www.arscatholica.com oraz pod numerem tel. 973-772-3187.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
04-27-2019
84. Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Plaza Hotel
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com