New Jersey

poleć serwis drukuj

Starania Polonii o kościół pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton

05-09-2019

Mszę św....
Coraz więcej...
W listopadzie 2018...

O świcie 21 kwietnia 2019 r. parafianie kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, mieli zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Ks. Arthura J. Serratelli, Biskupa Diecezji Paterson i pod jego przewodnictwem uczestniczyć w tradycyjnej polskiej mszy rezurekcyjnej z procesją.

Dla wszystkich tam obecnych był to pamiętny dzień, nie tylko ze względu na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, ale i fakt, że było to duże wyróżnienie dla tak małej wspólnoty, która jeszcze do niedawna obawiała się, że ich dom modlitwy będzie zamknięty.

Kościół „na wzgórzu”

Kościół pw. św. Cyryla i Metodego stoi na wzgórzu (na Hill Street), w uroczym miasteczku Boonton w Morris County, kilka mil od Jersey City Reservoir, a jego białą wieżyczkę dzwonną widać z daleka z trasy Rt. 287. Osada „Boonetown Falls” powstała w XVIII wieku, gdzie założono kuźnię rafinacji żelaza, a jej pracownicy i ich rodziny utworzyli wspólnotę pod nazwą „Boone-Towne”, na cześć Kolonialnego Gubernatora, Thomasa Boone’a. XIX wiek to czas wzmożonego napływu imigrantów – z Anglii, Irlandii, Słowacji, Włoch, Niemiec i Polski, którzy po zadomowieniu się zapragnęli uczestniczyć w mszach św. w ojczystym języku.

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton został położony 13 sierpnia 1906 roku, a dzieło budowy kościoła ukończono, dzięki ogromnemu poświęceniu wiernych, w ciągu jednego roku. Ale jak wspomina jedna z najstarszych parafianek, 95-letnia Słowaczka Helena Figiel, kiedy przybyła do Boonton, msze były odprawiane po łacinie, jedynie modlitwy były dozwolone w języku słowackim.

Polonijna wspólnota

Jednakże w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej mówi się o kościele pw. św. Cyryla i Metodego jako o „kościele polskim”. Choć Słowacy wciąż tu przychodzą, to jest ich coraz mniej liczna grupa. I mimo iż są też dwie msze po angielsku, to w dużym już stopniu przeważa okoliczna Polonia, która zjeżdża się z okolic Montville, Mountain Lakes, Towaco, Morristown i dalszych, co niedzielę na mszę o 10:30, odprawianą w języku polskim. Parafianie organizują comiesięczne spotkania „przy kawie i ciastku”, w sali przykościelnej szkoły, gdzie jest okazja spotkać się i porozmawiać ze znajomymi czy z księdzem, zjeść smaczne wypieki własnego wyrobu parafianek, a dzieci mają miejsce, by się razem pobawić pod okiem rodziców. Zauważalna zmiana w zaangażowaniu się parafian nastąpiła z przybyciem do parafii ks. Artura Żaby, w październiku 2018 r. Jego pozytywna energia przyciąga wszystkich do parafii jak magnes. Kościół zyskuje coraz więcej wiernych, w tym rodzin z dziećmi.

Od „Roty” do „Ludu, mój ludu”

W listopadzie 2018 r. uroczyście obchodzono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wkrótce nadeszły święta Bożego Narodzenia – i tu wszystkich zaskoczył ksiądz Artur. Oprócz wieczornej mszy, odprawiono też pasterkę, tradycyjnie o północy, którą koncelebrował z dwoma innymi księżmi, w języku polskim i angielskim. Natomiast organista Michał Lipczuk połączył to elementami narodowo-etnicznymi, śpiewając kilka kolęd po góralsku i po słowacku. Na Trzech Króli parafia gościła grupę zaprzyjaźnionych Górali z Clifton, którzy uświetnili to święto jasełkami i wspólnym kolędowaniem.

W lutym 2019 r. były dwie kolejne okazje do integracji wiernych. Jedną z nich był koncert Chóru Aria z Wallington, który promuje polską kulturę przez śpiew, a w swoim repertuarze ma m.in. muzykę religijno-liturgiczną i ludową. Później parafianie zorganizowali Bal Walentynkowy, na który przybyło ponad 150 osób, w tym wiele dzieci.

W Niedzielę Palmową zaszczyciła swoją obecnością znana wśród lokalnej Polonii śpiewaczka operowa Zuzanna Ducka. Przy akompaniamencie organowym Michała Lipczuka rzewne pieśni wielkopostne w wykonaniu pani Zuzanny ujęły wszystkich za serca. Jej anielski głos niósł w sobie ból śmierci i nadzieję na zmartwychwstanie Pana.

„My chcemy Boga!”

19 marca 2019 r. ksiądz Artur Żaba został powołany przez biskupa Arthura Serratelliego na stanowisko proboszcza parafii św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ. Ksiądz Artur był wikariuszem w parafii jedynie pięć miesięcy i jest chyba najmłodszym proboszczem w diecezji, toteż wyróżnienie to było niezmierne, ale całkiem zasłużone, bo jego zapał, umiejętności kierownicze i organizacyjne oraz przewodnictwo w sprawach duchowo-parafialnych nie mają sobie równych. Pod jego kierunkiem parafia się odnowiła i prężnie się rozwija, a wiara się krzewi.

Biskup Serratelli, ksiądz Artur oraz wierni z małego białego kościółka na wzgórzu w Boonton tak zaufali Bogu, że ten przyczółek katolicyzmu się ostał, a Polacy, Słowacy i Amerykanie mają dom modlitwy wart walki o niego.

Agnieszka Wilkins

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com