New Jersey

poleć serwis drukuj

Starania Polonii o kościół pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton

05-09-2019

Mszę św....
Coraz więcej...
W listopadzie 2018...

O świcie 21 kwietnia 2019 r. parafianie kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, mieli zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Ks. Arthura J. Serratelli, Biskupa Diecezji Paterson i pod jego przewodnictwem uczestniczyć w tradycyjnej polskiej mszy rezurekcyjnej z procesją.

Dla wszystkich tam obecnych był to pamiętny dzień, nie tylko ze względu na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, ale i fakt, że było to duże wyróżnienie dla tak małej wspólnoty, która jeszcze do niedawna obawiała się, że ich dom modlitwy będzie zamknięty.

Kościół „na wzgórzu”

Kościół pw. św. Cyryla i Metodego stoi na wzgórzu (na Hill Street), w uroczym miasteczku Boonton w Morris County, kilka mil od Jersey City Reservoir, a jego białą wieżyczkę dzwonną widać z daleka z trasy Rt. 287. Osada „Boonetown Falls” powstała w XVIII wieku, gdzie założono kuźnię rafinacji żelaza, a jej pracownicy i ich rodziny utworzyli wspólnotę pod nazwą „Boone-Towne”, na cześć Kolonialnego Gubernatora, Thomasa Boone’a. XIX wiek to czas wzmożonego napływu imigrantów – z Anglii, Irlandii, Słowacji, Włoch, Niemiec i Polski, którzy po zadomowieniu się zapragnęli uczestniczyć w mszach św. w ojczystym języku.

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pw. św. Cyryla i Metodego w Boonton został położony 13 sierpnia 1906 roku, a dzieło budowy kościoła ukończono, dzięki ogromnemu poświęceniu wiernych, w ciągu jednego roku. Ale jak wspomina jedna z najstarszych parafianek, 95-letnia Słowaczka Helena Figiel, kiedy przybyła do Boonton, msze były odprawiane po łacinie, jedynie modlitwy były dozwolone w języku słowackim.

Polonijna wspólnota

Jednakże w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej mówi się o kościele pw. św. Cyryla i Metodego jako o „kościele polskim”. Choć Słowacy wciąż tu przychodzą, to jest ich coraz mniej liczna grupa. I mimo iż są też dwie msze po angielsku, to w dużym już stopniu przeważa okoliczna Polonia, która zjeżdża się z okolic Montville, Mountain Lakes, Towaco, Morristown i dalszych, co niedzielę na mszę o 10:30, odprawianą w języku polskim. Parafianie organizują comiesięczne spotkania „przy kawie i ciastku”, w sali przykościelnej szkoły, gdzie jest okazja spotkać się i porozmawiać ze znajomymi czy z księdzem, zjeść smaczne wypieki własnego wyrobu parafianek, a dzieci mają miejsce, by się razem pobawić pod okiem rodziców. Zauważalna zmiana w zaangażowaniu się parafian nastąpiła z przybyciem do parafii ks. Artura Żaby, w październiku 2018 r. Jego pozytywna energia przyciąga wszystkich do parafii jak magnes. Kościół zyskuje coraz więcej wiernych, w tym rodzin z dziećmi.

Od „Roty” do „Ludu, mój ludu”

W listopadzie 2018 r. uroczyście obchodzono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wkrótce nadeszły święta Bożego Narodzenia – i tu wszystkich zaskoczył ksiądz Artur. Oprócz wieczornej mszy, odprawiono też pasterkę, tradycyjnie o północy, którą koncelebrował z dwoma innymi księżmi, w języku polskim i angielskim. Natomiast organista Michał Lipczuk połączył to elementami narodowo-etnicznymi, śpiewając kilka kolęd po góralsku i po słowacku. Na Trzech Króli parafia gościła grupę zaprzyjaźnionych Górali z Clifton, którzy uświetnili to święto jasełkami i wspólnym kolędowaniem.

W lutym 2019 r. były dwie kolejne okazje do integracji wiernych. Jedną z nich był koncert Chóru Aria z Wallington, który promuje polską kulturę przez śpiew, a w swoim repertuarze ma m.in. muzykę religijno-liturgiczną i ludową. Później parafianie zorganizowali Bal Walentynkowy, na który przybyło ponad 150 osób, w tym wiele dzieci.

W Niedzielę Palmową zaszczyciła swoją obecnością znana wśród lokalnej Polonii śpiewaczka operowa Zuzanna Ducka. Przy akompaniamencie organowym Michała Lipczuka rzewne pieśni wielkopostne w wykonaniu pani Zuzanny ujęły wszystkich za serca. Jej anielski głos niósł w sobie ból śmierci i nadzieję na zmartwychwstanie Pana.

„My chcemy Boga!”

19 marca 2019 r. ksiądz Artur Żaba został powołany przez biskupa Arthura Serratelliego na stanowisko proboszcza parafii św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ. Ksiądz Artur był wikariuszem w parafii jedynie pięć miesięcy i jest chyba najmłodszym proboszczem w diecezji, toteż wyróżnienie to było niezmierne, ale całkiem zasłużone, bo jego zapał, umiejętności kierownicze i organizacyjne oraz przewodnictwo w sprawach duchowo-parafialnych nie mają sobie równych. Pod jego kierunkiem parafia się odnowiła i prężnie się rozwija, a wiara się krzewi.

Biskup Serratelli, ksiądz Artur oraz wierni z małego białego kościółka na wzgórzu w Boonton tak zaufali Bogu, że ten przyczółek katolicyzmu się ostał, a Polacy, Słowacy i Amerykanie mają dom modlitwy wart walki o niego.

Agnieszka Wilkins

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com