New Jersey

poleć serwis drukuj

Majowe świętowanie w Akademii Języka Polskiego w Manchester

05-12-2019

Wiwatujący...
Biało-czerwona...
Najmłodsze...
Nauczyciele AJP: p....
Uczennice kl. 10:...
Uczniowie odczytują...

1 maja uczniowie Akademii Języka Polskiego w Manchester oraz ich rodzice i nauczyciele rozpoczęli „majówkę”. Przepiękną i jakże wymowną dekorację przygotowała Marta Kirkicka. Po lekcjach cała rodzina polonijna spotkała się o 19:15 w szkolnej kafeterii na apelu, który poprowadziły uczennice liceum: Gabriela Kisielewski, Zuzanna Misztela i Emilia Wrażeń. Zaprezentowały one program przygotowany przez wychowawczynię Justynę Berezę. Poetyckie tło historyczne raz jeszcze przypomniało wszystkim fakty polityczne, które doprowadziły do stworzenia drugiej na świecie konstytucji.

Kolejna część uroczystości to interaktywne zajęcia dla uczniów: starsi wzorem podchodów odszukiwali fakty dotyczące Konstytucji 3 Maja ukryte skrzętnie na sali, a młodsi formowali dynamiczną, biało-czerwoną flagę Polski. Następnie wszyscy wspólnie zaśpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła” i wiwatowali biało-czerwonymi flagami, śpiewając „Wiwat maj, 3 maj” skandując na koniec „Wiwat maj, 3 maj, wiwat Konstytucja!”.

Miłym akcentem uroczystego apelu były tradycyjne, biało-czerwone słodkości w postaci soczystych truskawek, zdobionych białą polewą czekoladowa, przygotowane przez panią Justynę.

Tego typu uroczystości przypominające ważne fakty historyczne, a zarazem tłumaczące powagę i potrzebę obchodzenia świąt przypadających w dniach 1-3 maja, w tym również obchodzonego już 17. raz w historii Święta Polaków i Polonii za Granicą, długo pozostaną w pamięci wychowanków Akademii Języka Polskiego w Manchester.

Anna Tracz

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com