New Jersey

poleć serwis drukuj
Wspólne zdjęcie...

Mała Rada Bezpieczeństwa ONZ w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ursyna Niemcewicza w Plainfield

05-14-2019

30 uczniów z trzech polskich szkół dokształcających wzięło udział w Małej Radzie Bezpieczeństwa w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ. Debata, której tematem była ochrona środowiska morskiego, odbyła się 29 kwietnia, a jej uczestnikami byli uczniowie od klasy piątej do ósmej.

Projekt: ONZ

Mała Rada Bezpieczeństwa symulowała edukacyjny model ONZ (Model United Nations), w którym zazwyczaj bierze udział młodzież licealna oraz studenci, często pochodzący z różnych krajów. Celem takich konferencji jest zapoznanie młodych ludzi z obowiązkami, zasadami i procedurami działania Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ, a ich organizacją zajmuje się Departament Informacji Publicznej ONZ. Projekt edukacyjny Małej Rady Bezpieczeństwa został przygotowany przez kadrę pedagogiczną Polskiej Szkoły Dokształcającej w Plainfield, w skład której weszli: dyrektorka Beata Benewiat oraz nauczyciele, incjator projektu David Ruszkiewicz i Cezary Jastrzębski – jego koordynator.

W projekcie uczestniczyli wychowankowie miejscowej szkoły oraz uczniowie ze szkół im. Karola Wojtyły w Linden, NJ oraz Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ. Delegaci pracowali w 2-3-osobowych zespołach. Podczas obrad reprezentowali następujące kraje: Belgię, Indonezję, Peru, Kuwejt, Polskę, Wielką Brytanię, Południową Afrykę, Francję, Stany Zjednoczone, Chiny i Rosję. Każda delegacja miała umieszczoną na stoliku przed sobą własnoręcznie wykonaną flagę państwa, które reprezentowała.

Debata o ekologii

Witając wszystkich uczestników i gości, dyrektorka szkoły zaznaczyła, że obrady Małej Rady Bezpieczeństwa, dotyczące ekologii, a w szczególności problemu sprzedaży plastikowych słomek, sztućców oraz mieszadełek, zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Ziemi, który obchodziliśmy 22 kwietnia. Delegaci obejrzeli wstrząsający w swojej wymowie film dokumentalny pt. „Plastic ocean” o śmiertelności morskich ptaków i ssaków z powodu zanieczyszczenia plastikami akwenów wodnych, po czym koordynator Cezary Jastrzębski udzielił głosu poszczególnym zespołom.

W przeciwieństwie do oryginalnych obrad modelu United Nations (MUN), które odbywają się w języku angielskim, debata toczyła się w języku polskim. W 3-minutowych wystąpieniach jej uczestnicy przedstawili opinię swojego kraju w kwestii zanieczyszczenia rzek, mórz i oceanów, do których każdego roku w skali globalnej trafia ponad 10 milionów ton odpadów z plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Omówili skalę tego zjawiska w reprezentowanym przez siebie państwie oraz przedstawili sposoby jego rozwiązania. Następnie podali swoje propozycje dotyczące tego, w jaki sposób zapobiec katastrofie ekologicznej na świecie, które zostały ujęte w postaci oficjalnego dokumentu, zwanego rezolucją. Sekretarz Małej Rady Bezpieczeństwa Krystyna Krusinowski, nauczycielka ze szkoły w Plainfield, odczytała ostateczną wersję rezolucji, którą później przegłosowano. Wszyscy uczestnicy debaty zaakceptowali ją jednogłośnie, po czym każdy z nich własnoręcznie się pod nią podpisał.

Na ratunek Ziemi

Powinnyśmy się wszyscy zaangażować, by oczyścić Ziemię – powiedziała Amelia Lech ze szkoły w Plainfield, która pracowała w zespole razem z Julią Pajdak i Anną Gryczynską, reprezentując Chiny.

Wiedziałam, że taki problem istnieje – zaznaczyła z kolei Marcelina Domaradzka ze szkoły w Linden, która razem z Kamilem Wasko reprezentowała Belgię. – Ale o tym, że jest tak wielki, dowiedziałam się w trakcie przygotowań do debaty – dodała. Victoria Bartusik z tejże szkoły, która razem z Victorią Stępień reprezentowała Indonezję, podkreśliła, że debata ją wiele nauczyła. – Jeśli będziemy głośno mówić o tym, że grozi nam katastrofa ekologiczna, to może uda się nam uratować naszą planetę – powiedziała emocjonalnie.

Wszyscy uczestnicy konferencji stwierdzili, że przygotowania do debaty były bardzo pracochłonne, gdyż trzeba było przeczytać wiele specjalistycznych artykułów, dostępnych przeważnie w języku angielskim, a ponieważ debata odbywała się w języku polskim, należalo je przetłumaczyć, co nie było łatwym zadaniem. Z przebiegu konferencji zadowolona była dyrektorka szkoły, Beata Benewiat. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji projektu. Debacie towarzyszyły tak wielkie emocje, że możemy uznać to za sukces – powiedziała. Maria Marchwiński, wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcajacych na stan New Jersey, zaznaczyła z kolei, że realizując tego typu projekt, można w ciekawy i nieszablonowy sposób uczyć dzieci języka polskiego. Anna Tracz, wiceprezes CPSD i dyrektorka szkoły w Manchester, która przybyła na spotkanie z 5-osobową grupą uczniów oraz nauczycielkami Justyną Berezą i Katarzyną Grabowską, uznała projekt Małej Rady Bezpieczeństwa za strzał w dziesiątkę. Stwierdziła, że uczniowie prezentowali nie tylko ciekawe pomysły, ale wypowiadali się poprawną polszczyzną, używając niejednokrotnie specjalistycznych wyrażeń, wnikliwej argumentacji i właściwych przykładów. – Uważam, że powinniśmy kontynuować taki rodzaj spotkań w przyszłości – dodała na koniec.

Barbara Szenk

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com