New Jersey

poleć serwis drukuj
Wspólne zdjęcie...

Mała Rada Bezpieczeństwa ONZ w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ursyna Niemcewicza w Plainfield

05-14-2019

30 uczniów z trzech polskich szkół dokształcających wzięło udział w Małej Radzie Bezpieczeństwa w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ. Debata, której tematem była ochrona środowiska morskiego, odbyła się 29 kwietnia, a jej uczestnikami byli uczniowie od klasy piątej do ósmej.

Projekt: ONZ

Mała Rada Bezpieczeństwa symulowała edukacyjny model ONZ (Model United Nations), w którym zazwyczaj bierze udział młodzież licealna oraz studenci, często pochodzący z różnych krajów. Celem takich konferencji jest zapoznanie młodych ludzi z obowiązkami, zasadami i procedurami działania Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ, a ich organizacją zajmuje się Departament Informacji Publicznej ONZ. Projekt edukacyjny Małej Rady Bezpieczeństwa został przygotowany przez kadrę pedagogiczną Polskiej Szkoły Dokształcającej w Plainfield, w skład której weszli: dyrektorka Beata Benewiat oraz nauczyciele, incjator projektu David Ruszkiewicz i Cezary Jastrzębski – jego koordynator.

W projekcie uczestniczyli wychowankowie miejscowej szkoły oraz uczniowie ze szkół im. Karola Wojtyły w Linden, NJ oraz Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ. Delegaci pracowali w 2-3-osobowych zespołach. Podczas obrad reprezentowali następujące kraje: Belgię, Indonezję, Peru, Kuwejt, Polskę, Wielką Brytanię, Południową Afrykę, Francję, Stany Zjednoczone, Chiny i Rosję. Każda delegacja miała umieszczoną na stoliku przed sobą własnoręcznie wykonaną flagę państwa, które reprezentowała.

Debata o ekologii

Witając wszystkich uczestników i gości, dyrektorka szkoły zaznaczyła, że obrady Małej Rady Bezpieczeństwa, dotyczące ekologii, a w szczególności problemu sprzedaży plastikowych słomek, sztućców oraz mieszadełek, zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Ziemi, który obchodziliśmy 22 kwietnia. Delegaci obejrzeli wstrząsający w swojej wymowie film dokumentalny pt. „Plastic ocean” o śmiertelności morskich ptaków i ssaków z powodu zanieczyszczenia plastikami akwenów wodnych, po czym koordynator Cezary Jastrzębski udzielił głosu poszczególnym zespołom.

W przeciwieństwie do oryginalnych obrad modelu United Nations (MUN), które odbywają się w języku angielskim, debata toczyła się w języku polskim. W 3-minutowych wystąpieniach jej uczestnicy przedstawili opinię swojego kraju w kwestii zanieczyszczenia rzek, mórz i oceanów, do których każdego roku w skali globalnej trafia ponad 10 milionów ton odpadów z plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Omówili skalę tego zjawiska w reprezentowanym przez siebie państwie oraz przedstawili sposoby jego rozwiązania. Następnie podali swoje propozycje dotyczące tego, w jaki sposób zapobiec katastrofie ekologicznej na świecie, które zostały ujęte w postaci oficjalnego dokumentu, zwanego rezolucją. Sekretarz Małej Rady Bezpieczeństwa Krystyna Krusinowski, nauczycielka ze szkoły w Plainfield, odczytała ostateczną wersję rezolucji, którą później przegłosowano. Wszyscy uczestnicy debaty zaakceptowali ją jednogłośnie, po czym każdy z nich własnoręcznie się pod nią podpisał.

Na ratunek Ziemi

Powinnyśmy się wszyscy zaangażować, by oczyścić Ziemię – powiedziała Amelia Lech ze szkoły w Plainfield, która pracowała w zespole razem z Julią Pajdak i Anną Gryczynską, reprezentując Chiny.

Wiedziałam, że taki problem istnieje – zaznaczyła z kolei Marcelina Domaradzka ze szkoły w Linden, która razem z Kamilem Wasko reprezentowała Belgię. – Ale o tym, że jest tak wielki, dowiedziałam się w trakcie przygotowań do debaty – dodała. Victoria Bartusik z tejże szkoły, która razem z Victorią Stępień reprezentowała Indonezję, podkreśliła, że debata ją wiele nauczyła. – Jeśli będziemy głośno mówić o tym, że grozi nam katastrofa ekologiczna, to może uda się nam uratować naszą planetę – powiedziała emocjonalnie.

Wszyscy uczestnicy konferencji stwierdzili, że przygotowania do debaty były bardzo pracochłonne, gdyż trzeba było przeczytać wiele specjalistycznych artykułów, dostępnych przeważnie w języku angielskim, a ponieważ debata odbywała się w języku polskim, należalo je przetłumaczyć, co nie było łatwym zadaniem. Z przebiegu konferencji zadowolona była dyrektorka szkoły, Beata Benewiat. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji projektu. Debacie towarzyszyły tak wielkie emocje, że możemy uznać to za sukces – powiedziała. Maria Marchwiński, wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcajacych na stan New Jersey, zaznaczyła z kolei, że realizując tego typu projekt, można w ciekawy i nieszablonowy sposób uczyć dzieci języka polskiego. Anna Tracz, wiceprezes CPSD i dyrektorka szkoły w Manchester, która przybyła na spotkanie z 5-osobową grupą uczniów oraz nauczycielkami Justyną Berezą i Katarzyną Grabowską, uznała projekt Małej Rady Bezpieczeństwa za strzał w dziesiątkę. Stwierdziła, że uczniowie prezentowali nie tylko ciekawe pomysły, ale wypowiadali się poprawną polszczyzną, używając niejednokrotnie specjalistycznych wyrażeń, wnikliwej argumentacji i właściwych przykładów. – Uważam, że powinniśmy kontynuować taki rodzaj spotkań w przyszłości – dodała na koniec.

Barbara Szenk

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com