New Jersey

poleć serwis drukuj

Przytulisko z kotem

05-21-2019

Krystyna...
Autorka podpisuje...
Kilka osób zrobiło...

 W polskim Domu Cracovia Manor w środę, 15 maja, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Przytuliska Literackiego, które zorganizowali i prowadzili Elżbieta Kieszczyńska i Janusz Szlechta. Bohaterką tego spotkania była pani doktor Krystyna Piotrowska-Breger. Dotyczyło jej najnowszej książki o kocie „Ja, Kotowski”.

Od samego początku spotkania było jednak wiadomo, że ilość tematów będzie się mnożyć z każdą minutą. O uroczej czarnej kulce, która zamieniła się w ciekawego świata kota Kotowskiego rozmawialiśmy na początku, bowiem książeczka „Ja, Kotowski” była przedmiotem naszego spotkania. Tak więc rozmowa toczyła się wokół życia kota na dwóch kontynentach – w Polsce i w USA, wokół jego nadwrażliwości, przygód z balkonem, podróżą samolotem, poznawaniem nowych mieszkań i nowych członków rodziny. Ciekawa jest idea tej książki, gdyż autorka napisała ją… z punktu widzenia kota, a nie właścicielki. Uwagi kota wydawały się czasami nawet ciekawsze od doznań jego właścicielki.


Pytania kłębiły się w moim łebku. Kim jest ta nowa dziewczyna, skądinąd przyjemnie pachnąca? Co się ze mną stanie? Dokąd i po co jadę? Czy nikt nie rozumie, że nie lubię zmian, że co tu dużo mówić, nie jestem zbyt odważny… Wciąż wtulony w tę dziewczynę odbyłem krotką podróż, by się znaleźć całą trójką w innym mieszkaniu. Położony delikatnie na podłodze czmychnąłem „gdzie pieprz rośnie”. Tak mówią ludzie, co w moim kocim wydaniu znaczyło: tam, gdzie nikt mnie nie znajdzie. Czyżby szykował się nowy dramat? – fragment książki.


A potem autorka opowiedziała o swojej pierwszej książce pod tytułem „Ameryka, to nie tak miało być”. Ta wydana przed laty – pionierska do dziś – praca na temat dramatów dotyczących pojedynczych osób, ale też czasami całych rodzin, które wylosowały zielone karty i postanowiły budować swoje nowe życie za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, skupiła naszą uwagę. Krystyna Piotrowska-Breger opowiadała z przejęciem, że o sukcesach emigrantów mówi się dużo i wszystko o nich wiemy, natomiast dramaty, problemy psychiczne i bytowe nowo przybyłych do Stanów Zjednoczonych nie są tematem wykorzystywanym przez media. O nich się nie mówi nawet wśród znajomych. A kłopoty niektórych zaczynają się już pierwszego dnia, gdy „zielonokartkowiec” nie jest w stanie powiedzieć jednego słowa po angielsku. Alkoholizm, narkomania, rozbite małżeństwa, kłopoty wychowawcze z dziećmi – to tylko niektóre z kataklizmów, przez które przechodzą rodziny z wylosowaną „kartą do raju”. Ludzie pozostawiają ułożone życie, domy, mieszkania, stabilną pracę i najbliższych, aby realizować „american dream”, który jednak często… nie spełnia się.

Wieczór zakończyła rozmowa o pracy Krystyny Piotrowskiej-Breger jako psychoterapeutki. Przed laty w Krakowie założyła ona i prowadziła – pierwszy w Polsce – młodzieżowy telefon zaufania. W Stanach Zjednoczonych aktywnie i równie długo zajmowała się kłopotami psychicznymi pacjentów kliniki UNITAS działającej na dole Manhattanu. Teraz stara się pomagać potrzebującym w parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Mówiła o swoim zaangażowaniu w poprawę kondycji psychicznej pacjentów, którzy muszą borykać się z traumami, depresjami i kłopotami w komunikacji z innymi. Rozgorzała na ten temat gorąca dyskusja, gdyż wielu słuchaczy również te problemy dotknęły i padło wiele pytań.

Sponsorem „Przytuliska Literackiego” jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Marcin Chmura

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com