New Jersey

poleć serwis drukuj
Członkowie Komitetu...

Dziękczynna msza za uratowanie Pomnika Katyńskiego

06-01-2019

Członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych oraz osoby zaangażowane w walkę o pozostawienie monumentu na miejscu, na którym został postawiony w maju 1991 roku, zebrali się na uroczystej mszy św. odprawionej w dziękczynnej intencji na Exchange Place.

Uroczyste nabożeństwo odbyło się w niedzielę, 18 maja, przed Pomnikiem Katyńskim, a celebrował je ksiądz kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Jersey City, który również był zaangażowany w walkę o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na miejscu, na którym stoi do dnia dzisiejszego. W czasie zbierania przez obrońców monumentu podpisów pod wnioskiem referendalnym m.in. udostępniał im pomieszczenia kościelne na schronienie oraz koordynację działań. Msza święta stanowiła podziękowanie Bogu za uratowanie Pomnika Katyńskiego i szczęśliwy finał prawie dziewięciomiesięcznej walki o monument. Wzięło w niej udział około dwustu osób.

Prócz Polonii, w trakcie trwania nabożeństwa, przyłączali się do niego okoliczni mieszkańcy oraz ludzie przechodzący lub spacerujący w okolicy Exchange Place. Byli wśród nich zarówno Amerykanie, jak i Afroamerykanie oraz Latynosi. Msza rozpoczęła się pieśnią „Po górach, dolinach”, później odśpiewano także „Chwalcie łąki umajone”, „Pobłogosław, Jezu drogi”, a na zakończenie „Boże, coś Polskę” oraz polski hymn narodowy. W jej trakcie „Słowo Boże” czytał mec. Sławomir Platta, główny inicjator walki o Pomnik Katyński, oraz pani Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, która nie tylko była bardzo zaangażowana w obronę pomnika, ale od początku jego istnienia wraz z uczniami szkoły, którą obecnie kieruje, organizowała obok niego różne akademie i uroczystości.

Uczestnicy okolicznościowej mszy świętej byli pod jej wielkim wrażeniem, a dodatkowo, jak podkreślali niektórzy, dzięki udziałowi w tym nabożeństwie odczuli duchowe wsparcie oraz jedność, podobną do tej, która charakteryzowała członków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych podczas walki o jego pozostawienie na miejscu, na którym stoi od prawie 30 lat.

BSM

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com