Członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych oraz osoby zaangażowane w walkę o pozostawienie monumentu na miejscu, na którym został postawiony w maju 1991 roku, zebrali się na uroczystej mszy św. odprawionej w dziękczynnej intencji na Exchange Place.
Uroczyste nabożeństwo odbyło się w niedzielę, 18 maja, przed Pomnikiem Katyńskim, a celebrował je ksiądz kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Jersey City, który również był zaangażowany w walkę o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na miejscu, na którym stoi do dnia dzisiejszego. W czasie zbierania przez obrońców monumentu podpisów pod wnioskiem referendalnym m.in. udostępniał im pomieszczenia kościelne na schronienie oraz koordynację działań. Msza święta stanowiła podziękowanie Bogu za uratowanie Pomnika Katyńskiego i szczęśliwy finał prawie dziewięciomiesięcznej walki o monument. Wzięło w niej udział około dwustu osób.
Prócz Polonii, w trakcie trwania nabożeństwa, przyłączali się do niego okoliczni mieszkańcy oraz ludzie przechodzący lub spacerujący w okolicy Exchange Place. Byli wśród nich zarówno Amerykanie, jak i Afroamerykanie oraz Latynosi. Msza rozpoczęła się pieśnią „Po górach, dolinach”, później odśpiewano także „Chwalcie łąki umajone”, „Pobłogosław, Jezu drogi”, a na zakończenie „Boże, coś Polskę” oraz polski hymn narodowy. W jej trakcie „Słowo Boże” czytał mec. Sławomir Platta, główny inicjator walki o Pomnik Katyński, oraz pani Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, która nie tylko była bardzo zaangażowana w obronę pomnika, ale od początku jego istnienia wraz z uczniami szkoły, którą obecnie kieruje, organizowała obok niego różne akademie i uroczystości.
Uczestnicy okolicznościowej mszy świętej byli pod jej wielkim wrażeniem, a dodatkowo, jak podkreślali niektórzy, dzięki udziałowi w tym nabożeństwie odczuli duchowe wsparcie oraz jedność, podobną do tej, która charakteryzowała członków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych podczas walki o jego pozostawienie na miejscu, na którym stoi od prawie 30 lat.
BSM
Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2
zobacz inne galerieLiturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.
zobacz inne filmy
|