New Jersey

poleć serwis drukuj

46. Festiwal Dziedzictwa Polskiego w East Brunswick

06-21-2019

Festiwal...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Darek...
Fot. Darek...
Fot. Darek...

W niedzielę, 9 czerwca w Middlesex County Fairgrounds w East Brunswick, NJ odbył się 46. Festiwal Dziedzictwa Polskiego. Impreza ta była doskonałą okazją do tego, aby w polonijnym gronie celebrować nasze wspólne dziedzictwo kulturowe oraz by pokazać innym to, z czego jako Polonia jesteśmy dumni.

Festiwal Dziedzictwa Polskiego to najstarszy polski festiwal w stanie New Jersey, a jego organizatorem jest Polish American Heritage League. Zgodnie z tradycją, festiwal rozpoczął się mszą świętą odprawioną na zewnątrz – w ogromnym namiocie. Po nabożeństwie, pod dachem dużego namiotu, nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu. Potem przyszedł czas na wspólną zabawę. Organizatorzy zadbali o ciekawy i zróżnicowany program artystyczny. Uczestników festiwalu zachwyciły zwłaszcza występy dzieci – uczniów Akademii Jana Pawła II z South Amboy, NJ oraz małych tancerzy z Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki. Także prezentacja członków grupy rekonstrukcyjnej „The Banner of Jasna Góra”, skupiającej miłośników szabli i kultury szlacheckiej, wzbudziła spore zainteresowanie publiczności. Na licznych stoiskach można było kupić biżuterię, płyty z polską muzyką i filmami, specjalne koszulki, czapki i inne biało-czerwone gadżety, polskie książki i wiele innych drobiazgów. Atutem festiwalu, jak na polonijną imprezę przystało, było też smaczne, polskie jedzenie. Ogromną atrakcją festiwalu był pokaz starych samochodów i motorów. Jednym z punktów programu imprezy było też tradycyjnie wręczenie stypendiów przyznanych przez Polish American Heritage League zdolnym studentom z New Jersey.

Gościem honorowym tegorocznego festiwalu był porucznik Filip Ożarowski, pseudonim „Mietlica” z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Obecny był także Darek Barcikowski, Wielki Marszałek 82. Parady Pułaskiego.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com