New Jersey

poleć serwis drukuj

W Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington odbyło się 10. Przytulisko Literackie

06-25-2019

Na koniec Zbigniew...
Zbigniew Rossa...
Zbigniew Rossa...

Bohaterem jubileuszowego 10. Przytuliska Literackiego był biznesmen, performer i poeta Zbigniew Rossa. Spotkanie, zatytułowane „Erotyka dotyka”, odbyło się w środę, 19 czerwca, w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ. Prowadzili je, jak zwykle, Elżbieta Kieszczyńska i Janusz Szlechta.

Już wchodząc do sali uczestnicy spotkania zobaczyli wiersze Zbigniewa Rossy: na krześle i na ozdobnej konstrukcji w pobliżu ściany. Jak się okazuje, jego wiersze żyją nie tylko w książkach. Można obok nich przejść, usiąść na nich, dotknąć. Bo to są też wiersze przestrzenne. Oczywiście z niektórych – zgodnie z zapowiedzią – biła erotyka, ale była to erotyka wyszukana, subtelna, delikatna. A do tego pojawiała się na tle pięknych obrazów: „Gulia” Alexandra Rossy i „Venus” Andy’ego Warhola.

Dla mnie jest to piękny sposób, żeby wyciągnąć wiersze z książki i pokazać w innym kontekście. Dlatego drukuję je na prześcieradłach. Ostatnio na ławkach. To wierszo-ławki. One inaczej trafiają do ludzi. Wiele osób nosi moje wiersze również w portfelu. Wydrukowane na małych karteczkach mieszczą się wszędzie – opowiadał Zbigniew Rossa. – Wykorzystanie wierszy do stworzenia instalacji nie zmienia ich znaczenia literackiego. Raczej sprawia, że jego myśli są bardziej kumpelskie. Bliższe ludziom – podkreślał poeta.

Spotkanie zaczęło się od tego, że Zbigniew Rossa pojawił się w drugiej wersji – na ekranie. Deklamował swoje wiersze na spokojnie. Potem deklamował je (czasami czytał z tomików) na żywo. Oto kilka z nich:

twarz

wyciągam z pamięci

twoją twarz

wyraz za wyrazem

delikatnie

żeby się nie zmięła

do zobaczenia

odlot

odlatuję do ciepłych krajów

zamykam oczy

nakrywam się tobą

po same uszy

zatrzymać mnie może

tylko twój chłód

anioł

porywam twoje usta

porwane

ulatują do nieba

tam siada przy nich anioł

i swoje ręce

ogrzewa

Poeta odpowiadał na liczne pytania, więc opowiedział o tym, kiedy zaczął pisać (to było dawno, już w podstawówce) i dlaczego pisze. Opowiedział też, jak powstają jego wiersze.

Ja nie kombinuję, nie zastanawiam się, co i jak pisać. U mnie wiersz to jest impuls. Pojawia się nagle i wiem, że muszę go utrwalić. I utrwalam – powiedział.

Zbigniew Rossa jest autorem wielu tomików poezji, między innymi: „Wiersze rodzinne”, „Rzeczy proste”, „Autoportret”, „Dwadzieścia”, „Muza” i „Rossa Rossa”. W tym ostatnim zamieścił wiele pięknych ilustracji, których autorem jest jego syn Alexander – stąd w tytule dwa te same nazwiska. Oczywiście można było nabyć niektóre tomiki z autografem autora.

Przytulisko Literackie w lipcu i sierpniu ma wakacje. Następne spotkanie odbędzie się 25 września.

Marcin Chmura

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com