New Jersey

poleć serwis drukuj
Alex z mamą,...
17-letnia Gabrysia...

Uczniowie z New Jersey zdali egzamin z polskiego w ramach Seal of Biliteracy w Sayreville

07-03-2019

W Sayreville War Memorial High School w Parlinie, NJ odbył się egzamin z polskiego w ramach Seal of Biliteracy. Do egzaminu podeszli uczniowie z New Jersey i zdali go śpiewająco!

„Chciałem powiedzieć babci!”

Egzamin zdał 18-letni Alexander Szpindor, który chodził do Polskiej Szkoły ZPA w Perth Amboy, NJ, gdzie ukończył 8 klasę.

O egzaminie dowiedziałem się od polskich koleżanek w szkole, które do niego też przystąpiły. Egzamin nie był łatwy. Pisanie esejów było dla mniej najtrudniejsze. Ale nie dziwię się, bo przecież mało piszę po polsku. Jak się dowiedziałem, że zdałem egzamin z polskiego to poczułem się bardzo zadowolony z siebie. Najbardziej chciałem o tym powiedzieć mojej babci, z którą w domu rozmawiam tylko po polsku. Moim marzeniem jest zrobić jakiś wynalazek dla ludzi, żeby poprawić ich jakość życia, dlatego idę na studia techniczne – mówi Alex.

– Mój syn jest ambitny, pracowity, bardzo dobrze uczy się w szkole. Jestem bardzo dumna z Alexa. Dodam, że Artur, mój mąż, najbardziej nalegał, żeby nasze dzieci chodziły do polskiej szkoły. On je woził na lekcje i odrabiał z nimi zadania domowe. To mąż czytał z nimi polskie książki. Na egzaminie praca z dziećmi zaprocentowała. Alex dostał się do Stevens Institute of Technology w Hoboken, NJ, gdzie otrzymał wysokie stypendium. Idzie w ślady brata. Szkoła ma bardzo rozbudowane kontakty z korporacjami do tego stopnia, że 90 procent studentów, którzy kończą szkołę, mają już pracę – opowiada jego mama, Małgorzata Szpindor.

„Co roku jeżdżę do Polski”

Do egzaminu podeszła też 17-letnia Gabriela Pawluczuk, absolwentka Polskiej Szkoły Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

– Po prostu poszłam na egzamin bez specjalnego przygotowywania się. Najtrudniejsze dla mnie było pisanie krótkich esejów. Gdyby nauczyciele w polskich szkołach mogli więcej zadawać wypracowań to bardzo pomogliby uczniom zdać ten egzamin. Części z rozumieniem, czytaniem i gramatyką, były znacznie łatwiejsze, bo przez 8 lat chodziłam do polskiej szkoły i rozmawiam po polsku z rodziną. Część mówiona na egzaminie była ciekawa ale też dosyć trudna, bo było mało czasu na myślenie. A tematy takie, nad którymi wcześniej nie zastanawiałam się, np. jak moje życie różni się od życia moich pradziadków – mówi Gabrysia. Co roku jeżdżę do Polski. Rodzina z Polski przylatuje do nas. Na wiosnę byłam z mamą kilka dni w Krakowie na koncercie Shawna Mendesa, którego jestem wielką fanką. Pierwszy raz byłam w Krakowie i zwiedzałyśmy miasto. Byłyśmy też w Oświęcimiu. Chce powiedzieć, że do egzaminu może się przydać wszystko co umiemy powiedzieć po polsku i wiemy o Polsce – dodaje.

Gabrysia uwielbia rysować i szkicować. Dostała się do Fashion Institut of Technology (FIT) w Nowym Jorku i będzie studiować komunikację marketingową.

– Jestem bardzo dumna z mojej córki. Jestem jednak rozczarowana, że podczas uroczystości zakończenia liceum nie było publicznego odczytania nazwisk uczniów, którzy zdali egzamin z języka obcego. Napiszę do dyrekcji szkoły, by następnym razem publicznie doceniono osiągnięcia uczniów, jak zapowiadał list wysłany do nas, w sprawie Seal of Biliteracy – twierdzi mama Gabrysi, Agnieszka Bakun.

Danuta Świątek


Seal of Biliteracy – Pieczęć dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku polskim. Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Seal of Biliteracy jest przygotowany przez amerykańską firmę AVANT Assessment.

Marzena Owiński, dzięki której język polski został włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: .

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com