New Jersey

poleć serwis drukuj

Uroczyste pożegnanie proboszcza parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy o. Waldemara Łątkowskiego

07-27-2019

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

21 lipca, w uroczystość Najświętszego Odkupiciela, parafia św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ pożegnała swojego wieloletniego proboszcza – o. Waldemara Łątkowskiego.

Święto Najświętszego Odkupiciela to dla redemptorystów okazja do wyrażenia wdzięczności za dar kroczenia za Jezusem Chrystusem w wielkim dziele odkupienia. W tym roku w Perth Amboy święto to miało bardzo szczególny charakter. O. Waldemar pełnił tutaj posługę duszpasterską od 2006 r. – najpierw jako wikary, a następnie proboszcz – i dał się poznać jako wspaniały duszpasterz i troskliwy gospodarz. Z wielkim smutkiem parafianie i goście żegnali o. Waldemara, dziękując mu za wszystko, co zrobił dla parafii i lokalnej społeczności, nie tylko polskiej.

Wyjątkowy duszpasterz

O. Waldemar przez 13 lat sprawował posługę duszpasterską dla grup etnicznych (w czterech językach: polskim, angielskim, hiszpańskim i portugalskim). Zapisał się w pamięci wiernych jako duszpasterz otwarty dla każdej grupy, traktując wszystkich z szacunkiem i godnością bez względu na język i pochodzenie, mając dla każdego otwarte ramiona. Duszpasterzowi dzieci i młodzieży dziękowano za prowadzenie polskiej katechezy, organizowanie corocznych „Wakacji z Panem Bogiem”, przygotowanie młodzieży do bierzmowania, przybliżanie młodym ludziom Słowa Bożego poprzez prowadzenie kręgów biblijnych dla dzieci i młodzieży. Wspaniałemu gospodarzowi wyrażano wdzięczność za nowy, marmurowy ołtarz i prezbiterium, odnowione stacje drogi krzyżowej, wymalowanie kościoła i nowe łazienki w przedsionku, nową wykładzinę i podłogę w świątyni, tabernakulum, nową plebanię, nowoczesny system audiowizualny, nowe ogrzewanie i klimatyzacje w kościele i biurze parafialnym, schody do kościoła z rampą dla osób niepełnosprawnych, remont prezbiterium w kościele Our Lady of Fatima, nowe drzwi w kościele św. Szczepana, sztandar parafialny, bibliotekę polskich książek, bezpośrednią transmisję mszy św. oraz coroczny Obiad Uznania dla wolontariuszy. Kapłanowi środowisk spoza parafii złożono wyrazy wdzięczności za kursy przedmałżeńskie Pre Cana otwarte dla całej polonijnej społeczności, cotygodniowe wizyty w więzieniu, koordynowanie polskiego apostolatu w diecezji Metuchen, posługiwanie jako kapelan policji, administrowanie parafialną stroną internetową, organizowanie rodzinnych weekendów oraz rekolekcji dla młodzieży.

Ojcu Waldemarowi gratulowano także ukończenia studiów na Georgian Court University i kontynuowania edukacji teologicznej na stacjonarnych studiach doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Jedną z ostatnich inicjatyw o. Waldemara była przebudowa wejścia do kościoła i wykonanie platformy wjazdowej dla inwalidów. Dla uczczenia swojego proboszcza parafianie wmurowali tablicę pamiątkową, dziękując swojemu proboszczowi, a jednocześnie uwieczniając jego imię i zasługi ku pamięci kolejnych pokoleń.

Nowy rozdział: Chicago

Obecność i słowa wdzięczności to jednak nie wszystko, czym obdarowano ojca Waldemara. Burmistrz Perth Amboy Wilda Diaz wręczyła ojcu specjalną proklamację, emerytowany biskup diecezji Metuchen Paul Bootkoski podziękował za wielkie zasługi, udzielając mu oraz gościom obecnym na pożegnalnym obiedzie specjalnego błogosławieństwa. Zebranym utkwiły też w pamięci słowa wypowiedziane przez kapelana duszpasterstwa więziennego ks. Seana Wintersa: „będąc 33 lata księdzem, nie spotkałem tak oddanego i godnego tytułu duszpasterza jak o. Waldemar (…) Perth Amboy traci, a Chicago zyskuje wiele.

Wszystkie te słowa i świadectwa skierowane pod adresem o. Waldemara Łątkowskiego świadczą o jego godnym wypełnianiu woli Odkupiciela, co kontynuował będzie na nowej placówce w Chicago.

Zofia Szabla

wróć

Fotorelacje

Bal Nauczyciela 2019

12 października 2019 roku w gościnnych progach restauracji Princess Manor na Brooklynie odbył się Bal Nauczyciela, organizowany co roku przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Na bal licznie przybyli nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele szkolnictwa polonijnego. Fot. Archiwum CPSD

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
10-26-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-26-2019
Koncert Sławomira w Sokolni
10-26-2019
Halloween w rytmie disco w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
10-26-2019
Halloween w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com