New Jersey

poleć serwis drukuj
Maria Haba i Józef Pałka Maria Haba i Józef...

Irlandzkie tańce dla Polonii

08-12-2017

Maria Haba – magister sztuki, absolwentka Studium Choreograficznego w Rzeszowie, nauczyciel i tancerz wielu form tanecznych (irlandzkich, folklorystycznych, współczesnych i klasycznych) dołączyła do grona nauczycieli w Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki.

Maria Haba trzy lata temu zrobiła furorę swoim pokazem podczas pikniku parafialnego św. Krzyża na Maspeth. Obecnie na stałe przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Skorzystała z oferty Józefa Pałki i nawiązała współpracę z Joseph’s Dance Studio. Od września zaprasza na zajęcia do Cracovia Manor w Wallington, NJ.

Znakomity warsztat taneczny

Maria Haba – tancerka Zespołu Tańca Irlandzkiego „Keraan”, działającego przy Osiedlowym Domu Kultury w Rzeszowie ma w swoim dorobku artystycznym wiele pokazów oraz wygranych turniejów tanecznych na scenach polskich i zagranicznych m.in. w Mediolanie i Pradze. Do najważniejszych tytułów zaliczyć można kwalifikację do konkurencji solowych na poziomie open, dających możliwość mierzenia się z najwybitniejszymi tancerzami w Europie. Reprezentantka Polski uczyła się pod okiem nauczyciela Shane’a McAvincheya, finalisty mistrzostw świata. Dzięki udziałom w warsztatach miała okazję kształcić się w tak nietypowym dla środowiska polskiego stylu tańca.

Tańczyła od dziecka

Działalność artystyczną rozpoczęta w wieku dziecięcym w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” pod okiem choreograf Ewy Sęk. Rozwój w stylizowanym Zespole Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” skłonił tancerkę do podjęcia decyzji o szkoleniu się pod kątem choreograficznym, a następnie do podjęcia własnych starań w kształceniu młodszych pokoleń. Liczne grupy pobierające nauki od świeżo upieczonego choreografa działały przy Rzeszowskim Domu Kultury. W skład choreografii wchodziły inscenizacje mające bardziej nowoczesny charakter. Zespoły te również były nagradzane podczas przeglądów powiatowych i wojewódzkich. Maria Haba współpracowała również z wieloma zespołami folklorystycznymi, takimi jak Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, Zespół „Słowianie” działający przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, Zespół Tańca Ludowego „Sędomir” z Sandomierza, a także przy Zespole Pieśni i Tańca Rudki, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. We wszystkich tych instytucjach sprawowała pieczę nad techniką tańca, stylizacją oraz wyrazem artystycznym zespołów. Swoje doświadczenie sceniczne uzyskała poprzez liczne koncerty na scenach narodowych jak i udział w międzynarodowych festiwalach w Rosji, na Ukrainie, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, we Włoszech, a nawet w Korei Południowej.

Agnes Mierzwa

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com