New Jersey

poleć serwis drukuj
Maria Haba i Józef Pałka Maria Haba i Józef...

Irlandzkie tańce dla Polonii

08-12-2017

Maria Haba – magister sztuki, absolwentka Studium Choreograficznego w Rzeszowie, nauczyciel i tancerz wielu form tanecznych (irlandzkich, folklorystycznych, współczesnych i klasycznych) dołączyła do grona nauczycieli w Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki.

Maria Haba trzy lata temu zrobiła furorę swoim pokazem podczas pikniku parafialnego św. Krzyża na Maspeth. Obecnie na stałe przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Skorzystała z oferty Józefa Pałki i nawiązała współpracę z Joseph’s Dance Studio. Od września zaprasza na zajęcia do Cracovia Manor w Wallington, NJ.

Znakomity warsztat taneczny

Maria Haba – tancerka Zespołu Tańca Irlandzkiego „Keraan”, działającego przy Osiedlowym Domu Kultury w Rzeszowie ma w swoim dorobku artystycznym wiele pokazów oraz wygranych turniejów tanecznych na scenach polskich i zagranicznych m.in. w Mediolanie i Pradze. Do najważniejszych tytułów zaliczyć można kwalifikację do konkurencji solowych na poziomie open, dających możliwość mierzenia się z najwybitniejszymi tancerzami w Europie. Reprezentantka Polski uczyła się pod okiem nauczyciela Shane’a McAvincheya, finalisty mistrzostw świata. Dzięki udziałom w warsztatach miała okazję kształcić się w tak nietypowym dla środowiska polskiego stylu tańca.

Tańczyła od dziecka

Działalność artystyczną rozpoczęta w wieku dziecięcym w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” pod okiem choreograf Ewy Sęk. Rozwój w stylizowanym Zespole Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” skłonił tancerkę do podjęcia decyzji o szkoleniu się pod kątem choreograficznym, a następnie do podjęcia własnych starań w kształceniu młodszych pokoleń. Liczne grupy pobierające nauki od świeżo upieczonego choreografa działały przy Rzeszowskim Domu Kultury. W skład choreografii wchodziły inscenizacje mające bardziej nowoczesny charakter. Zespoły te również były nagradzane podczas przeglądów powiatowych i wojewódzkich. Maria Haba współpracowała również z wieloma zespołami folklorystycznymi, takimi jak Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, Zespół „Słowianie” działający przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, Zespół Tańca Ludowego „Sędomir” z Sandomierza, a także przy Zespole Pieśni i Tańca Rudki, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. We wszystkich tych instytucjach sprawowała pieczę nad techniką tańca, stylizacją oraz wyrazem artystycznym zespołów. Swoje doświadczenie sceniczne uzyskała poprzez liczne koncerty na scenach narodowych jak i udział w międzynarodowych festiwalach w Rosji, na Ukrainie, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, we Włoszech, a nawet w Korei Południowej.

Agnes Mierzwa

wróć

Fotorelacje

Rok Fatimski w Amerykańskiej Częstochowie

„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata” – powtarzała Maryja 100 lat temu w czasie objawień w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima. W całym kościele powszechnym w 2017 roku celebrowana jest setna rocznica tamtych wydarzeń. Również w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown jubileusz ten był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-18-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
10-18-2017
Rekolekcje ewangelizacyjne w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
10-19-2017
Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe w Meksyku
10-19-2017
Dni Poradnictwa ZUS
10-19-2017
Uroczysta gala z okazji 45-lecia Centrum Polsko-Słowiańskiego w Nowym Jorku
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com