New Jersey

poleć serwis drukuj
Harcerze wzięli...
Na zakończenie...

Polonia upamiętniła 80. rocznicę napadu Rosji na Polskę

09-24-2019

Dwudniowymi uroczystościami została upamiętniona 80. rocznica napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Polonia spotkała się pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City 14 i 15 września. Sobotnie obchody zostały zorganizowane przez Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej pod przywództwem Krzysztofa Nowaka, natomiast niedzielne przez Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka.

Uroczystości rocznicowe

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz różnych organizacji i instytucji polonijnych, nauczyciele i uczniowie Polskich Szkół Dokształcających, harcerze, weterani wojenni, poczty sztandarowe, zespół folklorystyczny „Polanie” z Bridgeport w stanie Connecticut, a nawet członkowie Rady Miasta Jersey City uczestniczyli w obchodach związanych z 80. rocznicą rosyjskiej inwazji na Polskę, która przypadała na wtorek 17 września. Sobotnie uroczystości, prócz oficjalnych przemów, uświetnił program artystyczny przygotowany m.in. przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Stanisława Kostki z Wallington.

Z kolei w niedzielę okolicznościową akademię przygotowali nauczyciele i dzieci z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, Akademii św. Jana Pawła II z South Amboy, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, a także zespół folklorystyczny „Polanie” z Bridgeport. W niedzielę pojawił się także przewodniczący Rady Miasta Jersey City Rolando Lavarro oraz Vernon Richardson, przedstawiciel biura radnego Michaela Yuna. Wspólnie wręczyli okolicznościową rezolucję na ręce mec. Sławomira Platty oraz Janusza Sporka, przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Przewodniczący Rolando Lavarro dodatkowo przeprosił wszystkich za to, że przez jakiś czas opowiadał się za przesunięciem Pomnika Katyńskiego. Dodatkowo na zakończenie niedzielnych uroczystości został pokazany film Piotra Szkopiaka „Katyń – ostatni świadek”.

Pojednanie komitetów?

Mimo że obchody 80. rocznicy rosyjskiej inwazji oba komitety zorganizowały osobno, to jednak pojawiły się wspólne elementy, które je łączyły. W sobotę w uroczystości Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej wziął udział mec. Sławomir Platta, natomiast w niedzielę na akademii Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych pojawił się Krzysztof Nowak. To dowód na to, że powoli zaczynają się zacierać animozje, jakie pojawiły się między nimi podczas walki o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place w Jersey City, co związane było z tym, że Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztofa Nowaka wyraził zgodę na jego przesunięcie na York Street, czemu z kolei stanowczo sprzeciwiał się mec. Sławomir Platta oraz Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka. Obecnie wszyscy wspólnie wraz z radnymi Jersey City pracują nad stworzeniem komitetu, który będzie sprawował opiekę nad Pomnikiem Katyńskim. Dowodem nawiązania współpracy jest m.in. wpis, jaki mec. Sławomir Platta (The Platta Law Firm) zamieścił w jednym z komentarzy na facebookowym profilu „Katyn Referendum”: „Nie ma żadnego rozbicia. Oba komitety są obecne i pracują razem. Współpraca jest kluczem do sukcesu Polonii”. Z kolei podczas obu uroczystości został odczytany list wystosowany przez konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego: „Żywię ogromną nadzieję, że ważne dla wszystkich Polaków i Polonii za granicą wydarzenia, przy najbliższej ku temu okazji, pozwolą na połączenie sił i wspólne uczestnictwo wszystkich członków Polonii pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City”. W sobotę list odczytała konsul Ewa Jerzykowska, a w niedzielę konsul Emilia Gmiter.

BSM

wróć

Fotorelacje

Bal Nauczyciela 2019

12 października 2019 roku w gościnnych progach restauracji Princess Manor na Brooklynie odbył się Bal Nauczyciela, organizowany co roku przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Na bal licznie przybyli nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele szkolnictwa polonijnego. Fot. Archiwum CPSD

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
10-26-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-26-2019
Koncert Sławomira w Sokolni
10-26-2019
Halloween w rytmie disco w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
10-26-2019
Halloween w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com