New Jersey

poleć serwis drukuj
Harcerze wzięli...
Na zakończenie...

Polonia upamiętniła 80. rocznicę napadu Rosji na Polskę

09-24-2019

Dwudniowymi uroczystościami została upamiętniona 80. rocznica napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Polonia spotkała się pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City 14 i 15 września. Sobotnie obchody zostały zorganizowane przez Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej pod przywództwem Krzysztofa Nowaka, natomiast niedzielne przez Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka.

Uroczystości rocznicowe

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz różnych organizacji i instytucji polonijnych, nauczyciele i uczniowie Polskich Szkół Dokształcających, harcerze, weterani wojenni, poczty sztandarowe, zespół folklorystyczny „Polanie” z Bridgeport w stanie Connecticut, a nawet członkowie Rady Miasta Jersey City uczestniczyli w obchodach związanych z 80. rocznicą rosyjskiej inwazji na Polskę, która przypadała na wtorek 17 września. Sobotnie uroczystości, prócz oficjalnych przemów, uświetnił program artystyczny przygotowany m.in. przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Stanisława Kostki z Wallington.

Z kolei w niedzielę okolicznościową akademię przygotowali nauczyciele i dzieci z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, Akademii św. Jana Pawła II z South Amboy, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, a także zespół folklorystyczny „Polanie” z Bridgeport. W niedzielę pojawił się także przewodniczący Rady Miasta Jersey City Rolando Lavarro oraz Vernon Richardson, przedstawiciel biura radnego Michaela Yuna. Wspólnie wręczyli okolicznościową rezolucję na ręce mec. Sławomira Platty oraz Janusza Sporka, przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Przewodniczący Rolando Lavarro dodatkowo przeprosił wszystkich za to, że przez jakiś czas opowiadał się za przesunięciem Pomnika Katyńskiego. Dodatkowo na zakończenie niedzielnych uroczystości został pokazany film Piotra Szkopiaka „Katyń – ostatni świadek”.

Pojednanie komitetów?

Mimo że obchody 80. rocznicy rosyjskiej inwazji oba komitety zorganizowały osobno, to jednak pojawiły się wspólne elementy, które je łączyły. W sobotę w uroczystości Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej wziął udział mec. Sławomir Platta, natomiast w niedzielę na akademii Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych pojawił się Krzysztof Nowak. To dowód na to, że powoli zaczynają się zacierać animozje, jakie pojawiły się między nimi podczas walki o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place w Jersey City, co związane było z tym, że Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztofa Nowaka wyraził zgodę na jego przesunięcie na York Street, czemu z kolei stanowczo sprzeciwiał się mec. Sławomir Platta oraz Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka. Obecnie wszyscy wspólnie wraz z radnymi Jersey City pracują nad stworzeniem komitetu, który będzie sprawował opiekę nad Pomnikiem Katyńskim. Dowodem nawiązania współpracy jest m.in. wpis, jaki mec. Sławomir Platta (The Platta Law Firm) zamieścił w jednym z komentarzy na facebookowym profilu „Katyn Referendum”: „Nie ma żadnego rozbicia. Oba komitety są obecne i pracują razem. Współpraca jest kluczem do sukcesu Polonii”. Z kolei podczas obu uroczystości został odczytany list wystosowany przez konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego: „Żywię ogromną nadzieję, że ważne dla wszystkich Polaków i Polonii za granicą wydarzenia, przy najbliższej ku temu okazji, pozwolą na połączenie sił i wspólne uczestnictwo wszystkich członków Polonii pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City”. W sobotę list odczytała konsul Ewa Jerzykowska, a w niedzielę konsul Emilia Gmiter.

BSM

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com