New Jersey

poleć serwis drukuj
Uroczystość...
Uczestnicy...

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku uczczono 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej

09-24-2019

Pokaz filmu dokumentalnego „Korespondent Bryan” opartego na autentycznych materiałach z 1939 roku oraz wystawa „Sense Poland” stanowiły główny element obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej zorganizowanych w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Część oficjalna

Rocznicowa uroczystość odbyła się w czwartek, 19 września, i przyciągnęła do Konsulatu Generalnego RP zarówno przedstawicieli Polonii, jak i środowiska amerykańskiego. Pojawili się także konsulowie i dyplomaci z różnych krajów europejskich, a także znana amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Obecny byli także politycy, nowojorski poseł stanowy Kenneth Zebrowski oraz przebywający w tym czasie w Nowym Jorku poseł na Sejm RP Zbigniew Gryglas. Wszyscy bardzo uważnie oglądali zaprezentowany dokument o drugiej wojnie światowej nakręcony w 1939 roku przez amerykańskiego dziennikarza i fotoreportera Juliena Bryana. Z dużą atencją wysłuchali także przemówienia konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego, który mówił o wybuchu wojny i okrucieństwie, jaka się z nią wiąże. Podkreślał, że z tego tragicznego w skutkach wydarzenia, które jest dla nas lekcją historii, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość. Konsul generalny RP Maciej Golubiewski wspominał także o polskich bohaterach związanych z drugą wojną światową, którzy nie bali się postawić na szali swojego życia, by nie tylko ratować innych, ale również zdobywać wywiadowcze informacje m.in. na temat Holokaustu i przekazywać je na zachód Europy, by świat mógł dowiedzieć się o ludobójstwie dokonywanym przez hitlerowskie Niemcy na okupowanych terenach. W tym kontekście konsul generalny RP wspominał m.in. o dokonaniach i odwadze rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Jana Karskiego. Mówił także o specjalnej wywiadowczej jednostce Armii Krajowej, jaką byli Cichociemni.

Krótkie przemówienie wygłosił także Piotr Piasecki, dyrektor wykonawczy firmy BKev, odpowiedzialnej za przygotowanie wystawy „Sense Poland”, prezentującej nasz kraj z różnej perspektywy. Wyselekcjonowane zdjęcia pochodzące z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można w każdej chwili zobaczyć na ogrodzeniu wokół Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Piotr Piasecki zaprosił także wszystkich do obejrzenia filmu dokumentalnego „Korespondent Bryan”.

Część historyczno-artystyczna

Filmowy dokument „Korespondent Bryan” został zmontowany na podstawie archiwalnych materiałów nakręconych w 1939 roku przez amerykańskiego dziennikarza i fotoreportera Juliena Bryana, który do Warszawy przyjechał tuż po wybuchu drugiej wojny światowej, 4 września 1939 roku. Do stolicy Polski dostał się ostatnim pociągiem, jaki tam dojechał, i do 21 września prawdopodobnie był jedynym zagraniczny dziennikarzem w Warszawie. Julien Bryan robił zdjęcia i kręcił filmy dokumentujące obronę Warszawy podczas kampanii wrześniowej. Uchwycił na nich także bombardowanie polskiej stolicy przez niemieckie wojska lotnicze Luftwaffe. Jego fotoreportaże oraz teksty opowiadające o sytuacji w zbombardowanej i zniszczonej Warszawie oraz o walczącej ludności pojawiły się wówczas m.in. w amerykańskich magazynach „Life” oraz „Look”.

Julien Bryan nie tylko pisał i filmował, również apelował do amerykańskiego prezydenta Franklina D. Roosevelta o zorganizowanie pomocy dla walczącej Warszawy, a zwłaszcza zamieszkującej ją ludności cywilnej. Film „Korespondent Bryan” spowodował dosyć duże poruszenie wśród uczestników spotkania, którzy później długo dyskutowali między sobą na jego temat.

Czwartkową uroczystość w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku uświetnił recital rewelacyjnego polskiego pianisty Aleksandra Dębicza. Podczas swojego występu zaprezentował on kilka utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Krzysztofa Komedę. Po jego występie uczestnicy rocznicowej uroczystości mieli także okazję obejrzeć na dużych telebimach multimedialną prezentację „Fighting and Suffering” przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

AD

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com