New Jersey

poleć serwis drukuj

Redaktor Janusz Szlechta promował swoją książkę „Oswajanie Ameryki” w „Przytulisku Literackim”

10-06-2019

Janusz Szlechta...
Janusz Szlechta...
Goście z uwagą...

Pierwsze powakacyjne spotkanie „Przytuliska Literackiego”, zorganizowane w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ miało dla organizatorów szczególne znaczenie, bowiem redaktor Janusz Szlechta, który jest współzałożycielem „Przytuliska Literackiego”, prezentował na spotkaniu swoją najnowszą książkę.

Jest to już piąta książka tego autora. W 2013 roku Szlechta wydał kolekcję swoich wierszy w tomiku noszącym tytuł „Pieśń niedokończona”. W 2015 roku ukazała się druga jego książka zatytułowana „Widziane stąd”. Wydało ją Wydawnictwo Kreator w Białymstoku. Jest to zbiór wywiadów z Polakami mieszkającymi lub często bywającymi w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później to samo wydawnictwo opublikowało książkę  „Widziane stąd”, czyli wywiady z Polakami mieszkającymi gdzieś w świecie. Czwarta książka, z okładką w kolorze sepii, to „Ulica włóczęgów”. Jest to zbiór reportaży o bezdomnych Polakach w USA, czyli american dream w polskim wydaniu.

Przez pierwsze kilkanaście minut Janusz Szlechta przedstawiał właśnie te cztery wcześniejsze prace. Z udziałem publiczności rozmawiał o losie Polaków, o najważniejszych i najciekawszych spotkaniach. Mówił też o zaufaniu, jakie łączy dziennikarza z rozmówcą, które jest gwarantem dobrze przeprowadzonego wywiadu.

A potem można było usłyszeć uwagi autora o ostatniej książce, o ludziach, którzy stali się jej bohaterami, o inicjatywach, które zostały opisane, o polskim dorobku oraz poznać ludzi z wielu kręgów zawodowych, w różnym wieku, którzy czasami zmieniali zawody, aby na amerykańskiej ziemi zbudować dom, zasadzić drzewo, wykształcić dzieci i znaleźć czas na urzeczywistnienie marzeń.

Niektóre reportaże zawarte w książce nie są już aktualne. Na naszych oczach zamykane są bowiem polskie kościoły, polskie biznesy zmieniają właścicieli, starsi odchodzą już od nas na zawsze, młodsi nie mają potrzeby trwać przy wartościach ważnych dla ojców i dziadów. Redaktor uchwycił w reportażach coś, co mija, co znika z amerykańskich ulic. Ruch – który jest warunkiem postępu – zmienia to, co zaledwie wczoraj było polskie. Od dziś jest już nie nasze. Mimo to należy zawsze okazywać szacunek i pomagać tym, którzy się nie poddają. Pełno ciepłych słów padło pod adresem Ryszarda Drucha i Zbigniewa Rossy. Wiele mówiono o śniadaniu wielkanocnym pod pomnikiem króla Jagiełły w Central Parku, o Dobrej Polskiej Szkole czy o świętującej pierwszy rok działalności góralskiej restauracji „Tatra Haus” w Wallington, NJ.

Wieczór poświęcony „Oswajaniu Ameryki” zakończono rozmowami gości bezpośrednio z Januszem Szlechtą. A chętnym, którzy chcieli nabyć tę książkę,  autor składał autograf.

Spotkanie prowadziła Elżbieta Kieszczyńska, właścicielka EK Polish Bookstore.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne „Przytulisko Literackie”, które odbędzie się w „Cracovii” w środę, 16 października. Gościem będzie Arkadiusz Kazimierski, autor książki „Puławianin i dziewucha”. Na pewno warto się pojawić, bo książka jest niezwykle ciekawa, a autor również.

Magda Wardzyńska

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com