New Jersey

poleć serwis drukuj

Redaktor Janusz Szlechta promował swoją książkę „Oswajanie Ameryki” w „Przytulisku Literackim”

10-06-2019

Janusz Szlechta...
Janusz Szlechta...
Goście z uwagą...

Pierwsze powakacyjne spotkanie „Przytuliska Literackiego”, zorganizowane w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ miało dla organizatorów szczególne znaczenie, bowiem redaktor Janusz Szlechta, który jest współzałożycielem „Przytuliska Literackiego”, prezentował na spotkaniu swoją najnowszą książkę.

Jest to już piąta książka tego autora. W 2013 roku Szlechta wydał kolekcję swoich wierszy w tomiku noszącym tytuł „Pieśń niedokończona”. W 2015 roku ukazała się druga jego książka zatytułowana „Widziane stąd”. Wydało ją Wydawnictwo Kreator w Białymstoku. Jest to zbiór wywiadów z Polakami mieszkającymi lub często bywającymi w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później to samo wydawnictwo opublikowało książkę  „Widziane stąd”, czyli wywiady z Polakami mieszkającymi gdzieś w świecie. Czwarta książka, z okładką w kolorze sepii, to „Ulica włóczęgów”. Jest to zbiór reportaży o bezdomnych Polakach w USA, czyli american dream w polskim wydaniu.

Przez pierwsze kilkanaście minut Janusz Szlechta przedstawiał właśnie te cztery wcześniejsze prace. Z udziałem publiczności rozmawiał o losie Polaków, o najważniejszych i najciekawszych spotkaniach. Mówił też o zaufaniu, jakie łączy dziennikarza z rozmówcą, które jest gwarantem dobrze przeprowadzonego wywiadu.

A potem można było usłyszeć uwagi autora o ostatniej książce, o ludziach, którzy stali się jej bohaterami, o inicjatywach, które zostały opisane, o polskim dorobku oraz poznać ludzi z wielu kręgów zawodowych, w różnym wieku, którzy czasami zmieniali zawody, aby na amerykańskiej ziemi zbudować dom, zasadzić drzewo, wykształcić dzieci i znaleźć czas na urzeczywistnienie marzeń.

Niektóre reportaże zawarte w książce nie są już aktualne. Na naszych oczach zamykane są bowiem polskie kościoły, polskie biznesy zmieniają właścicieli, starsi odchodzą już od nas na zawsze, młodsi nie mają potrzeby trwać przy wartościach ważnych dla ojców i dziadów. Redaktor uchwycił w reportażach coś, co mija, co znika z amerykańskich ulic. Ruch – który jest warunkiem postępu – zmienia to, co zaledwie wczoraj było polskie. Od dziś jest już nie nasze. Mimo to należy zawsze okazywać szacunek i pomagać tym, którzy się nie poddają. Pełno ciepłych słów padło pod adresem Ryszarda Drucha i Zbigniewa Rossy. Wiele mówiono o śniadaniu wielkanocnym pod pomnikiem króla Jagiełły w Central Parku, o Dobrej Polskiej Szkole czy o świętującej pierwszy rok działalności góralskiej restauracji „Tatra Haus” w Wallington, NJ.

Wieczór poświęcony „Oswajaniu Ameryki” zakończono rozmowami gości bezpośrednio z Januszem Szlechtą. A chętnym, którzy chcieli nabyć tę książkę,  autor składał autograf.

Spotkanie prowadziła Elżbieta Kieszczyńska, właścicielka EK Polish Bookstore.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne „Przytulisko Literackie”, które odbędzie się w „Cracovii” w środę, 16 października. Gościem będzie Arkadiusz Kazimierski, autor książki „Puławianin i dziewucha”. Na pewno warto się pojawić, bo książka jest niezwykle ciekawa, a autor również.

Magda Wardzyńska

wróć

Fotorelacje

Bal Nauczyciela 2019

12 października 2019 roku w gościnnych progach restauracji Princess Manor na Brooklynie odbył się Bal Nauczyciela, organizowany co roku przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Na bal licznie przybyli nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele szkolnictwa polonijnego. Fot. Archiwum CPSD

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
10-26-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-26-2019
Koncert Sławomira w Sokolni
10-26-2019
Halloween w rytmie disco w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
10-26-2019
Halloween w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com