New Jersey

poleć serwis drukuj

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. K. Pułaskiego w South Hackensack szlakiem Janusza Korczaka

10-10-2019

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

 „Nie ma dzieci, są ludzie” – to uniwersalna i ponadczasowa myśl Janusza Korczaka – prekursora myśli pedagogicznej, którego przemyślenia dotyczące wychowania były na tyle odkrywcze, że wyprzedziły swoją epokę. W przeddzień 30. rocznicy przyjęcia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka na zaproszenie prezes Janusz Korczak Foundation USA Marioli Strahlberg uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. K. Pułaskiego w South Hackensack udali się na pieszą wycieczkę do Harriman State Park, NY.

Nie byłoby nic niezwykłego w tym, ze młodzież spędziła czas na świeżym powietrzu, gdyby nie fakt, ze szlak The Children’s Rights Discovery jest poświecony w całości Korczakowi i jego idei. Ponad 2-milowa trasa była okazją do porozmawiania na temat praw dziecka. Warto zaznaczyć, że Szkoła im. Kazimierza Pułaskiego jest pierwszą, która miała możliwość i skorzystała z tej formy edukacji dla swoich uczniów.

Mariola Strahlberg – która była też przewodniczką – przygotowała przewodnik po szlaku dla uczniów, w którym zawarte były wskazówki pomagające w odkryciu 18 ciekawych punktów na szlaku. Wszystkie punkty związane były z konkretnymi prawami dziecka i zawierały ich opis. Całość uzupełniały podane w przewodniku prawdziwe i fikcyjne prawa dzieci, co pobudziło młodzież do dyskusji na ten temat.

Ciekawy program przygotowany przez organizatorów, zapierające dech w piersi widoki; szlak pozwalający sprawdzić własne możliwości oraz cudna pogoda sprawiły, że ta szkolna wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczestników!

MW

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com