New Jersey

poleć serwis drukuj
Monika Aksamit...

Cel: TOKIO!

10-23-2019

Amerykańska szablistka polskiego pochodzenia Monika Aksamit ma na swoim koncie wiele sportowych sukcesów, w tym brązowy medal olimpijski wywalczony podczas ostatnich igrzysk. Niestety, szermierka jest niszową – czyli niezbyt atrakcyjną dla sponsorów dziedziną sportu – a Stany Zjednoczone nie są krajem, który hojnie wspiera sportowców, nawet jeśli zdobywają oni medale. Monika postanowiła więc zawalczyć o swoje marzenia, wśród których złoty medal z igrzysk olimpijskich w Tokio plasuje się na pierwszej pozycji.

Monika urodziła się w Nowym Jorku zimą 1990. Jej rodzice, obydwoje Polacy, poznali się w Stanach. Początkowo mieszkali na Brooklynie, potem jednak przeprowadzili się do New Jersey. Monika wychowywała się w Matawan, NJ, jednak obecnie mieszka wraz z mamą w Morganville, NJ. Mama Moniki pochodzi z Kielc. Monika jako dziecko spędzała wakacje u dziadków i podobno to właśnie tam, w domku pod Kielcami, zrodziło się jej marzenie, by zostać medalistką olimpijską. W 2004 r. oglądając w telewizji relację z Igrzysk Olimpijskich w Atenach zobaczyła, jak na podium w kategorii szablistek stanęła nieoczekiwanie Mariel Zagunis. To był pierwszy złoty medal dla amerykańskiej szermierki w historii. Co prawda przygoda Moniki z szablą zaczęła się już kilka lat wcześniej, gdy zaczęła trenować w Polsko-Amerykańskiej Szkole Szermierczej w Linden pod okiem Janusza Młynka, postaci doskonale znanej w świecie amerykańskiej szermierki, ale to właśnie sukces amerykańskiej szablistki zmotywował ją do jeszcze cięższych treningów. Wymagało to dużego samozaparcia, bowiem wszystkie kluby szermierki, do których Monika dojeżdżała z New Jersey, gdzie mieszkała, mieściły się w Nowym Jorku. Jednak ciężka praca i poświęcony czas się opłaciły, przynajmniej jeśli chodzi o satysfakcję – Monika ma na swoim koncie wiele sukcesów, a największy z nich to brązowy medal zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Teraz zbliżają się kolejne igrzyska, które odbędą się w Tokio w 2020 r. Jednak aby spełnić marzenie o kolejnym olimpijskim medalu, Monika musi zdobyć fundusze, które pokryją jej wyjazd do Tokio. W tym celu założyła zbiórkę na portalu GoFundMe: https://www.gofundme.com/f/monica-aksamit-road-to-tokyo.

Choć amerykańskie szablistki odnoszą sukcesy, to jednak szermierka nadal jest w USA sportem dość niszowym, dlatego trudno pozyskać sponsora. A wydatki są spore – koszty, jakie musi ponosić Monika np. na dojazdy na treningi czy udział w zawodach liczących się, jeśli chodzi o kwalifikację olimpijską, a odbywających się w różnych miejscach na świecie wyszczególnione są na stronie zbiórki i liczone są w tysiącach dolarów rocznie. „Nie jest łatwo prosić o pomoc obcych ludzi w internecie. Jednak nie mam wyboru” – pisze na portalu GoFundMe. Jej apel spotkał się z dość dużym odzewem. Na dzień oddania gazety do druku kwota zebranych funduszy sięgała 30,000 dolarów.

JS

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com