New Jersey

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum SC...

SC Vistula Garfield Elite 2007 Lewandowski najlepsi w New Jersey. Trwają zapisy do drużyn piłkarskich dziewcząt i chłopców!

11-04-2019

Polonijny klub SC Vistula osiąga kolejne sukcesy. Jakie są plany na przyszłość i w czym tkwi sekret dobrej passy młodych piłkarzy? Rozmawiamy z prezesem klubu Dariuszem Wesołowskim i trenerem Piotrem Salą.

Panowie, o Waszym klubie jest ostatnio coraz głośniej. Wygląda na to, że SC Vistula wyrasta z polonijnego klubu na organizację stawiającą czoła najlepszym.

DW: Tak chyba jest rzeczywiście. To bardzo fajna sprawa, ale oczywiście nic nie dzieje się przypadkiem. Po prostu realizujemy swój plan. To kwestia rozsądnego planowania, ciekawych pomysłów, konsekwencji, cierpliwości oraz pracy sztabu szkoleniowego. Cieszymy się z tego, co mamy, ale chcemy więcej.

Co już osiągnęliście i co znaczy „chcemy więcej”?

DW: Mamy jeden z najlepszych programów w New Jersey, jeżeli chodzi o szkolenie piłkarskie. Mamy olbrzymią wiedzę i swoje tradycje. Mamy znakomitych trenerów, oddanych rodziców i wspaniałych ambitnych piłkarzy i piłkarki. Nasze drużyny Elite 2009 oraz 2007 są na szczycie klasyfikacji w New Jersey. Za kilka lat chcemy mieć najlepsze drużyny w stanie oraz w kraju od rocznika 2010 do 2015. Ale „chcemy więcej” to również odzwierciedlenie naszych ambitnych planów. Chcemy dawać naszym zawodnikom możliwość rozwoju i realizacji celów życiowych poprzez grę w piłkę. Pragniemy mieć w przyszłości naszych zawodników w MLS, profesjonalnych akademiach oraz klubach w Europie. Mamy piłkarzy z potencjałem, który pozwoli im to osiągnąć. Naszym zadaniem jest szkolić na tyle świadomie, żeby im to umożliwić.

Czy Wasza drużyna SC Vistula 2007 Elite Lewandowski jest przykładem, tego, co można osiągnąć w SC Vistula?

DW: To przykład tego, co można osiągnąć nie tylko dzięki ciężkiej pracy, ale również odpowiedniej selekcji, mądremu i wymagającemu trenerowi oraz dobrze zorganizowanemu klubowi. Fakt, że ta drużyna jest na szczycie klasyfikacji w New Jersey oraz jest w najlepszej trójce w swoim roczniku w USA, to nie przypadek. To długoterminowe działanie trenera Piotra Sali. To efekt litrów potu przelanych na treningach, profesjonalnych warunków stworzonych przez klub oraz zaangażowanie rodziców. Do tego dochodzą jeszcze dwie ważne rzeczy. Po pierwsze: nasz klub ma za cel kształcenie, a nie zarabianie pieniędzy. Dlatego nasze opłaty są o 50–60% niższe niż w klubach i akademiach, które piłkarsko nam nie dorównują. Po drugie: ta drużyna przeciera szlaki oraz wytycza program rozwoju. W najbliższym czasie chcemy, żeby w jej ślady poszły nasze młodsze drużyny: SC Vistula 2009 Elite Panthers oraz SC Vistula 2010 Milik, a potem SC Vistula 2011 Aces.

Proszę opowiedzieć o sukcesach tej drużyny. Co udało się Wam wygrać?

PS: Chłopcy wygrywają właściwie wszystko od kilku lat. Są najmocniejszą drużyną w swoim roczniku w New Jersey. Naszym łupem padły najsilniej obsadzane turnieje na wschodnim wybrzeżu. Gdybyśmy chcieli wyliczyć wszystkie wygrane, nie starczyłoby nam czasu ani miejsca. Jednak piłka to piłka, czasami nie uda się wygrać przez brak szczęścia. Niekiedy ma się słabszy dzień. Nasz wysoki ranking i pozycja w USA to efekt nie jednego wygranego turnieju, tylko stabilnej formy utrzymywanej przez kilka sezonów. Przez ostatnie lata drużyna SC Lewandowski wygrała blisko 90% rozegranych meczów. Nikt w USA nie ma tak dobrego wskaźnika zwycięstw. Czasami przegramy, ale jeśli na boisku zostawiliśmy wszystko, co mamy, a chłopcy się rozwijają, to niezależnie od wyniku – i tak czujemy zwycięstwo.

Jak pomagacie swoim zawodnikom stawać się lepszymi piłkarzami?

PS: Treningi i szkolenie to tylko część składowa ogólnego sukcesu. Do tego dochodzi kształcenie świadomości piłkarza, odpowiednie żywienie w dniu meczu i na co dzień, odpowiedni system wsparcia i motywowania przez rodziców. Do każdego zawodnika trzeba dotrzeć indywidualnie. To drużyna, ale tworzą ją jednostki. Zadaniem trenera jest wiedzieć, jak indywidualnie wyciągnąć z zawodnika jak najwięcej. Poza tym my również chcemy budować naszych piłkarzy jako wartościowych ludzi. Chcemy, aby poznali etos ciężkiej pracy, potrafili bezinteresownie pomagać i rozumieli, że największą zaletą sukcesu jest skromność i pokora. Każda porażka to tylko szansa na kolejne zwycięstwo. Piłka uczy tego doskonale. Podróżujemy z nimi po świecie i USA, żeby poszerzać ich horyzonty. Zarówno te geograficzne, jak i mentalne.

Ile razy w tygodniu trenujecie?

PS: Drużyny Elite trenują 4 razy w tygodniu. Do tego co weekend mecze ligowe plus rozgrywki pucharowe oraz turnieje wyjazdowe. To naprawdę dużo. Pozostałe drużyny trenują 3 razy w tygodniu.

Wydaje się, że przy tym wszystkim, co oferujecie, granie w piłkę w SC Vistula jest raczej drogie. Czy to prawda?

DW: Absolutnie nie. Nasze opłaty są o około 40–50% niższe niż w klubach o znacznie wyższym poziomie. Trenujemy więcej niż inni, lepiej niż inni, a opłaty są niższe. Jak to możliwe? Priorytetem klubu jest szkolenie, a nie zarabianie pieniędzy. Mamy wspaniałych sponsorów, od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przez Adidas oraz szereg lokalnych firm. Dlatego skupiamy się na tym, żeby nasi chłopcy i dziewczęta grali lepiej w piłkę, a nie żeby ktoś czerpał z tego korzyści finansowe.

Chcecie więcej – czy to znaczy, że możecie być jeszcze lepsi?

DW: Oczywiście. Zarówno drużyna trenera Sali, jak i cały klub może być dużo lepszy. Doceniamy to, co mamy, ale nie wolno nam osiąść na laurach. Każdy z naszych trenerów może być lepszy. Nasz program szkolenia może być lepszy. Mamy fajne wzorce – pracujemy z Legią Warszawą, Interem Mediolan, Benfiką Lizbona. Chcemy poprawić indywidualne podejście do zawodników, zwiększyć ilość trenerów. Chcemy być najlepszym młodzieżowym klubem piłkarskim w USA. Trzeba mieć ambitne cele, bez nich nie można posuwać się do przodu.

Rozmawiała Magdalena Miler


Trwają zapisy do drużyn dziewcząt i chłopców! Informacje: 862-295-6682 lub
wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com