New Jersey

poleć serwis drukuj
Jadwiga Kopala,...

42. Bal Dziedzictwa w Wallington

11-07-2019

26 października w eleganckiej sali bankietowej Cracovia Manor w Wallington, NJ odbył się doroczny Bal Dziedzictwa – Heritage Festival Ball. Głównym punktem programu balu jest wręczenie nagród dla liderów etnicznych społeczności, a sam bal jest wyrazem współpracy między środowiskami imigranckimi tworzącymi zróżnicowane społeczeństwo New Jersey.

Historia balu sięga lat 70. XX wieku, kiedy to każda z etnicznych społeczności organizowała swój osobny festiwal, ale ich organizatorzy spotykali się, wymieniali doświadczeniami i pomagali sobie nawzajem w przygotowaniach do poszczególnych festiwali. W wyniku tej współpracy nad poszczególnymi festiwalami w połowie lat 70. narodziła się idea zorganizowania Heritage Festival Ball dla przedstawicieli wszystkich etnicznych społeczności w New Jersey. W programie tych balów, oprócz wręczenia nagród, są pokazy tańców narodowych i muzyki, oddających ducha społeczności etnicznych oraz „Parade of Dress”, w której biorą udział goście ubrani w stroje narodowe lub regionalne. W tym roku odbyła się już 42. edycja balu.

Funkcję mistrza ceremonii każdego roku sprawuje przedstawiciel innej grupy etnicznej. W tym roku zaszczyt ten przypadł przedstawicielce Polonii – Jadwidze „Jadzi” Kopala. – To wielki honor i przywilej móc w tym roku przewodniczyć tak wyjątkowemu wydarzeniu. Naszym celem jest dzielenie się tym, co w naszych kulturach najlepsze i najpiękniejsze, naszym szeroko rozumianym dziedzictwem: muzyką, tańcem, jedzeniem, kulturą – mówiła, zwracając się do uczestników balu. W swoim wystąpieniu nawiązała też do historii Polski, obfitującej w momenty tragiczne, ale też pełne bohaterstwa, które cechowało takie postaci jak choćby generałowie Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko – bohaterowie Polski i Ameryki. Wymieniła także Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Marię Skłodowską-Curie i św. Jana Pawła II – Polaków, którzy w piękny sposób zapisali się w historii świata. Wspomniała także o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, podkreślając jednak, że relacje między oboma krajami mają o wiele dłuższą historię. Na koniec podziękowała wszystkim członkom komitetu organizacyjnego oraz uczestnikom balu, a także wszystkim, którzy wspierają tę inicjatywę. – Pojedynczo jesteśmy słabi, ale razem możemy osiągnąć wiele – zakończyła.

Bal swym występem uświetnił polski zespół folklorystyczny Słowianie ze Stamford, CT. Sylwetki wyróżnionych w tym roku liderów etnicznych przedstawiamy na stronie obok.

opr. JLS, AR


Sylwetki wyróżnionych

André DiMino – Wybitny Lider Społeczności Włoskiej 2019

André DiMino poświęcił się promowaniu i ochronie włoskiego oraz włosko-amerykańskiego dziedzictwa w całej Ameryce. Jest uznawany za przywódcę włosko-amerykańskiej społeczności w walce z negatywnym obrazem i stereotypami Amerykanów włoskiego pochodzenia w mediach, w szczególności poprzez sprzeciw wobec treści pojawiających się w programach reality show, takich jak „Jersey Shore” MTV i innych. Występował w kilkudziesięciu najważniejszych programach telewizyjnych i radiowych, a jego artykuły i wywiady publikowane były w wielu gazetach, czasopismach krajowych, książkach i na stronach internetowych. Jest zdecydowanym adwokatem spraw włoskich Amerykanów, popierając wiele ciekawych inicjatyw na rzecz włoskiego dziedzictwa i kultury. Ma duży wkład w pozytywną tożsamość włosko-amerykańskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych oraz w działania na rzecz zjednoczenia włoskich Amerykanów.

Gloria M. Brown – Wybitny Lider Społeczności Afrykańsko-Amerykańskiej 2019

Ms. Gloria M. Brown karierę zawodową rozpoczęła od pracy w Community Child Care Center w North Jersey 4C w Paterson, NJ oraz w Summit Child Care Center, NJ. To doświadczenie przekonało ją do poświęcenia się na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i opieki. W 1998 została kuratorem sądowym w stanie New Jersey. Jako urzędnik w Dziale Wsparcia Dziecka egzekwowała orzeczenia sądowe, gwarantujące dzieciom wsparcie finansowe. Następnie przeniesiono ją do Wydziału Przemocy w Rodzinie, gdzie przeprowadzała wywiady z dziećmi. W 2013 roku została powołana na stanowisko koordynatora programu nadzorowanych wizyt w hrabstwie Essex.

Dr. Hung M. Nguyen – Wybitny Lider Społeczności Wietnamskiej 2019

Dr Hung M. Nguyen jest prezesem Stowarzyszenia Społeczności Wietnamsko-Amerykańskiej w New Jersey (NJVACA) na lata 2018-2020. Został wybrany na to stanowisko dzięki wybitnym osiągnięciom zawodowym i społecznym. Od ponad 30 lat dr Hung Nguyen i jego żona Bao Dung Nguyen aktywnie uczestniczą w wielu organizacjach kulturalnych, społecznych i zawodowych w New Jersey i okolicach. Są zawsze obecni na wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, osobiście wnosząc swój talent do muzyki i śpiewu.

José Carlos Brito – Wybitny Lider Społeczności Portugalskiej

José Carlos Brito jest dobrze znany w portugalskiej społeczności New Jersey ze względu na swoją pracę i poświęcenie na rzecz portugalskiej kultury i dziedzictwa. Jego życie i zaangażowanie społeczne zawsze było związane z Portugalskim Instruktażowym Klubem Społecznym (PISC) Elizabeth, którego członkiem jest od 2000 roku. Był również członkiem kilku zarządów, dyrektorem zarządu, wiceprezesem, jak i prezesem w 2016 roku. Jako prezes zmienił losy tego prawie stuletniego klubu, przyczyniając się do jego dużego rozwoju.

Matthew Kotowski – Wybitny Student Polonijny 2019

Matthew Kotowski jest absolwentem West Orange High School i byłym uczniem Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Irvington, NJ. Jesienią tego roku rozpocznie naukę na New Jersey Institute of Technology, specjalizując się w inżynierii elektrycznej. Matthew jest ciągle zaangażowany w życie Polonii i jest dumny ze swoich polskich korzeni, co manifestuje poprzez sport, strój i zachowanie. Przez cały czas pobytu w Polskiej Szkole Uzupełniającej angażował się w liczne pokazy i występy muzyczne lub aktorskie. W trzeciej klasie otrzymał nagrodę akademicką od ambasadora RP, przyznawaną studentom wykazującym się „wielką znajomością Polski”. Od 10 lat jest aktywnym piosenkarzem i ministrantem w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Irvington. Poza parafią bierze udział w corocznych pieszych pielgrzymkach do amerykańskiej Częstochowy.

Terrence J. O’Reilly – Wybitny Lider Społeczności Irlandzkiej 2019

Terrence J. O’Reilly od ponad 50 lat jest aktywnie zaangażowany w organizacje i działania społeczności irlandzko-amerykańskiej. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Johna F. Cryana, Stowarzyszenia Josepha J. O’Hary i Stowarzyszenia Petera J. Smitha, w których pełnił funkcję wiceprezesa. Jest również członkiem irlandzkiego komitetu festiwalowego Garden State, stowarzyszenia Giblin, stowarzyszenia Franka McGoverna oraz irlandzko-amerykańskiego Stowarzyszenia Pomarańczy, w którym obecnie pełni funkcję sierżanta broni, a wcześniej pełnił funkcję prezydenta.

Bogusława Sienkiewicz Huang – Wybitny Lider Społeczności Polonijnej 2019

Bogusława Sienkiewicz Huang jest polonijną aktywistką i nauczycielką. Z wielką pasją i oddaniem uczyła dzieci języka i historii kraju przodków oraz jego pięknej kultury i tradycji. Jej wytrwałość, poświęcenie się edukacji i miłość do dzieci zrobiły duże wrażenie na kolejnych pokoleniach polskich imigrantów. Zawsze zachęca swoich uczniów i absolwentów do udziału w patriotycznych i ogólnopolskich wydarzeniach i rocznicach. Jednym z wielu wydarzeń, które organizuje, jest coroczne spotkanie przy Pomniku Katyńskim na Exchange Place w Jersey City. Dzięki temu dzieci nauczyły się szanować bohaterów brutalnie zamordowanych w Lesie Katyńskim w 1940 roku i rozpowszechniać znaczenie tego monumentu wśród społeczności amerykańskiej i innych.

Bell Ruiz – Wybitny Lider Społeczności Peruwiańskiej 2019

Bell Ruiz to odnosząca sukcesy bizneswoman, która od 19 lat mieszka w Passaic w stanie New Jersey. W celu promocji kultury swojego kraju od 2015 roku organizuje Festiwal Fiestas de San Juan, na którym ludzie z różnych krajów mogą skosztować peruwiańskiej kuchni, tradycji i folkloru z Amazonii. Założyła również Fiestas y Carnavales de la Amazonia – organizację non-profit, która pomaga potrzebującym dzieciom w Amazonii w Peru. Jest uznawana w Peru za ambasadora Amazonii.

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com