New Jersey

poleć serwis drukuj

Święto Niepodległości w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood

11-20-2019

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

8 listopada w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood odbyło się spotkanie starszych klas poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej 11 listopada. Oprócz uczniów klas IV-XI udział w nim wzięła też grupa nieco starszych „uczniów”– klasa języka polskiego dla dorosłych.

Na początek dyrektor szkoły Katarzyna Pawka przypomniała, dlaczego wszyscy się zebrali tego wieczoru, a następnie odśpiewano polski hymn. Po tym wprowadzeniu odbyła się projekcja krótkiego filmu animowanego przedstawiającego historię Polski. Następnie nauczycielka klasy X Grażyna Zwiercan przypomniała zebranym, w jakich okolicznościach Polska straciła niepodległość, jak wyglądały jej losy w niewoli i jak w końcu udało się odzyskać wolność. Była to też okazja to przypomnienia, że już po 20 latach niepodległości nasza ojczyzna znowu stała się obiektem napaści – w tym roku minęła 90. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Obecny rok to też 75-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego, które zakończyło się zniszczeniem stolicy. Dalej można było usłyszeć o odbudowie kraju w trudnych warunkach komunistycznego reżimu aż do roku 1989, kiedy ponownie Polska znowu stała się całkowicie niezależna. Jej rozwój od tego momentu został zwieńczony wstąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Spotkanie zakończyło się quizem na podstawie usłyszanych informacji.

Grażyna Zwiercan, opr. JS

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com