New Jersey

poleć serwis drukuj

Polska flaga zawisła na maszcie City Hall w Jersey City

11-20-2019

Polska flaga...
Wyróżnieni obrońcy...
Biało-czerwona...

Biało-czerwona flaga powiewa nad Jersey City. Od czwartku, 14 listopada, jeden z polskich symboli narodowych, wisi na maszcie ratusza tego miasta, a jego podniesienie było bardzo uroczyste. W ceremonii nawiązującej do Święta Niepodległości Polski wzięli udział radni miejscy oraz przedstawiciele Polonii, a zwłaszcza osoby związane z obroną Pomnika Katyńskiego.

Podniosła uroczystość

Uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt City Hall w Jersey City poprzedzone było spotkaniem radnych tego miasta i Polonii, głównie członków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, będącego – wraz z biurem burmistrza Stevena Fulopa – współorganizatorem ceremonii. Prowadził ją Bartek Szymański, jeden z najmłodszych obrońców monumentu stworzonego przez mistrza Andrzeja Pityńskiego i zarazem dobrze zapowiadający się młody amerykański aktor polskiego pochodzenia. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów narodowych: amerykańskiego i polskiego. Następnie jeden z radnych, Rolando Lavarro, wygłosił słowo wstępne oraz wręczył okolicznościowe proklamacje i dyplomy dla osób zasłużonych podczas obrony Pomnika Katyńskiego.

Inwokację oraz specjalną modlitwę odmówił ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej z Jersey City. Z kolei przemowę związaną ze Świętem Niepodległości Polski oraz walką o wyzwolenie się spod 123-letniej niewoli wygłosiła Bogusławy Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City. Głos zabrał również Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, który mówił o polskiej fladze, jej znaczeniu dla Polaków oraz historii dotyczącej jej barw. Po zakończeniu spotkania, które miało miejsce w sali obrad radnych Jersey City, wszyscy przeszli na balkon ratusza, skąd dokonano uroczystego podniesienia biało-czerwonej flagi na masz. Odśpiewano przy okazji kilka polskich pieśni patriotycznych.

W ceremonii z ramienia City Hall w Jersey City prócz Rolando Lavarro uczestniczyli także Michael Yun i Richard Boggiano, radni miejscy, którzy od samego początku walki o pozostanie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place byli razem z jego obrońcami. Na zakończenie odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości, podczas którego można było spróbować polskich potraw i przysmaków.

Okolicznościowe wyróżnienia

Podczas uroczystego spotkania związanego z podniesieniem biało-czerwonej flagi na maszt ratusza Jersey City zostały wręczone okolicznościowe proklamacje oraz dyplomy uznania najbardziej zasłużonym obrońcom Pomnika Katyńskiego. Proklamacje podpisane przez burmistrza Stevena Fulopa otrzymali: Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, oraz Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Poza tym specjalnymi dyplomami „Citation” wystawionymi przez przewodniczącego Rady Miasta Rolando Lavarro uhonorowano kilku obrońców Pomnika Katyńskiego. Wśród wyróżnionych byli: Jacek Kopczyński, Bogusława Huang, ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego z Jersey City, ks. ks. Jerzy Zasłona, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej z Jersey City, Regina Klimczuk, Oscar Lakra oraz Rekha Nadwandi. Wręczono również dyplomy uznania (Certificate of Appreciation) za wkład w rozwój kulturalny Jersey City wystawione przez burmistrza Stevena Fulopa. Otrzymali je: Janusz Sporek i Bartek Szymański.

BSM

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com