New Jersey

poleć serwis drukuj

Barbórka w South Hackensack

12-06-2019

Maria...

4 grudnia w Polsce obchodzony jest Dzień Górników, czyli tzw. Barbórka. Więcej o tym wyjątkowym święcie mieli okazję dowiedzieć się uczniowie Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ. Jako gość specjalny pojawiła się w niej Maria Paździor-Marchwiński, która w mundurze górnika opowiadała o górniczych tradycjach w swojej rodzinie. Jej ojciec, Zygfryd Paździor, był sztygarem w kopalni „Jastrzębie” w Jastrzębiu Zdroju przez 35 lat i kolejnych 15 lat przepracował jako ratownik górniczy. Jej dziadek, Antoni Paździor, też był górnikiem. Dziadkowie rozmawiali w domu po śląsku.

Pani Maria od dzieciństwa była dwujęzyczna, bo też używała słownictwa śląskiego. Minęły dwie dekady od jej przyjazdu do Ameryki, ale w sercu i pamięci jest Śląsk, ten z górniczymi tradycjami. Nie sposób o nich zapomnieć. Czas, by nimi się dzielić przy okazji Barbórki. A jak najlepiej wprowadzić w atmosferę śląską? Przeczytać zabawny wiersz w tamtejszej gwarze. Wiersz A. Fredry „Paweł i Gaweł” po śląsku czytała pani Maria z Dariuszem Grochowskim, a wersję oryginalną przedstawiła nauczycielka Bożena Białek-Ignatowski.

Pani Maria przywiozła kopie cennych zdjęć zrobionych przez jej chrześniaka, Rafała Bilata, który jest kopalnianym fotografem. Relacja z wizyty w Kopalni KWK Pniówek, gdzie pani Maria musiała nawet posuwać się na kolanach, robiła wrażenie na uczniach. Jej prezentacja była skarbnicą wiedzy o górnikach i ich pracy. Od niej dowiedzieli się uczniowie wielu interesujących faktów, m. in. że cukierki anyżkowe, Kopalnioki, które noszą górnicy w kieszeniach są nie tylko, by poprawić smak w ustach, ale odpędzić myszy od jedzenia, zabieranego pod ziemię. Jak pysznie one smakują poczuli też uczniowie, którzy w konkursie o górnikach, byli nagradzani Kopalniokami. Teraz uczniowie również wiedzą dlaczego na mundurze jest przyszytych 29 guzików – bo nawiązują do 29 lat życia św. Barbary – patronki górników.

Brawa dla pani Marii za cenną lekcję o tradycjach rodzinnych, a dla Ewy Guściory za dekorację.

Danuta Świątek

wróć

Fotorelacje

Koncert kolęd w Bostonie

W niedzielę, 12 stycznia, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej odbył się koncert kolęd, w którym udział wzięły chóry z okolicznych polskich parafii. – Gościliśmy chóry z Salem, Webster i Worcester. Boston jak zawsze reprezentowały pięknie „Promyki Jana Pawła II” ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II – wymienia o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii w Bostonie. Po koncercie odbyło się spotkanie w Sali Jana Pawła II. Fot. O. J. Żebrowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com