New Jersey

poleć serwis drukuj

Tomasz Grzywaczewski gościem Przytuliska Literackiego w Wallington

01-27-2020

Tomasz...
Prowadząca...
Na spotkanie z...

Nie zawsze przychodzi na Przytulisko tyle ludzi. Nie zawsze trzeba po spotkaniu gasić światło, by wyprosić z sali w ciemny, mroźny wieczór tych, którzy do końca się nie nagadali. Nie zawsze na Przytulisku Literackim jednym z najważniejszych elementów spotkania jest wielki atlas wydany przez National Geographic. Nie zawsze…

Tomasz Grzywaczewski był sprawcą tych wszystkich „nie zawsze”. Spotkanie z nim odbyło się w środę wieczorem, 22 stycznia, w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ. Zaczęło się od przedstawienia publiczności dokładnej mapy obu półkul ziemi. A potem postawiono przed młodym pisarzem trudne zadanie – poproszono go, aby przedstawił słuchaczom najważniejsze konflikty współczesnego świata.

Gdy gość wieczoru ochłonął z wrażenia, powoli zaczął wodzić palcem po mapie. Przeskakując z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent, nad błękitami mórz i oceanów, nad czerwienią górskich szczytów Tomasz Grzywaczewski rysował nam mapę zagrożeń, niepowodzeń, ognisk zapalnych, nieważnych już i zapomnianych konfliktów oraz terenów, które lada moment staną się terenem nowych konfrontacji, nowych waśni.

Świat w 2020 roku nie jest oazą spokoju. Wcześniej też nie był. Ale gość wyznał, że – według niego – do wielkiego konfliktu może dojść i on sam sytuację na świecie uznaje za podobną do tej, jaka była tuż przed pierwszą wojną światową.

Ten wszechstronnie wykształcony i uzdolniony pisarz, który wydał kilka książek i ma również za sobą wiele niezwykłych inicjatyw podróżniczych, porwał wszystkich słuchaczy, prezentując niełatwą historię i współczesność „państw nieuznawanych”, państw widm, których obywatele ustawicznie tracą życie. Te państwa ze swoimi konstytucjami, władzami, walutami, stolicami są prawie zawsze pogrążone w wojennym koszmarze. Książka Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” była omawiana w ten wieczór. Jak można przeczytać w książce: „Widmowe republiki. Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetią Południową po Górski Karabach. Mieszkańcy państw nieuznawanych padają ofiarą mocarstwowej polityki, w której cieniu wiodą swoje codzienne życie. […] Ta książka jest o ludziach, którzy przede wszystkim marzą o pokoju”.

Nacje stanowiące społeczeństwa państw widmowych, ich język, kultura, alfabet, warunki naturalne i powody konfliktów były przedmiotem ustawicznych pytań, na które Tomasz Grzywaczewski starał się odpowiadać, nie tracąc wątku. I tak wszyscy trwaliśmy w ustawicznym uzmysławianiu sobie zawirowań tego świata, w którym przyszło nam żyć.

Spotkanie prowadzili Elżbieta Kieszczyńska (EK Polish Bookstore) i redaktor Janusz Szlechta. Sponsorem wieczoru była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Elżbieta Kieszczyńska


Tomasz Grzywaczewski – podróżnik, dziennikarz. Jest pomysłodawcą Long Walk PLUS Expedition – głośnej wyprawy śladami ucieczki z gułagu Witolda Glińskiego, oraz współautorem dokumentalnego filmu opowiadającego o tej wyprawie. Pasjonuje się poszukiwaniem i odkrywaniem zapomnianych opowieści. W 2013 roku uczestniczył jako lider w wyprawie wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej na Syberii, zwanej Drogą Umarłych. W lutym 2015 r. relacjonował dla polskich mediów sytuację na froncie pod Donieckiem. Jest także najmłodszym w Polsce członkiem prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club.

Efektem jego wypraw i wojaży po świecie są książki: „Przez dziki Wschód”, za którą otrzymał Nagrodę Magellana 2012, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (2015) oraz „Granice marzeń – o państwach niezuznawanych” (2018).

Stały współpracownik Onetu. Publikował m.in. we Wprost, Rzeczpospolita Plus Minus, Do Rzeczy, Nowej Europie Wschodniej, Gościu Niedzielnym, Kontynentach. Autor licznych publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych.

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com