New Jersey

poleć serwis drukuj

23. Bal Podróżnika w Garfield

02-10-2020

Ricardo Kruszewski...
Na czerwonym...
Tango show prosto z...
Tak bawiła się...
Fot. Polonijny Klub...
Goście z Kanady –...
Jerzy Majcherczyk –...
Polak z Argentyny –...
Ach co t obył za...

W 23. Balu Podróżnika, który odbył się w sobotę 1 lutego 2020 w Sali Balowej Royal Manor w Garfield, NJ wzięło udział bisko 250 gości. Gościem honorowym był Ricardo Kruszewski – Polak z Argentyny, pierwszy w historii człowiek, który kajakiem opłynął Przylądek Horn. Bal uświetniły występ wielu artystów z Polski,na czele z Jackiem Wójcickim, i z Argentyny.                

W stylu Hollywood

Już przed o 6:30 pm zaczęli pojawiać się pierwsi goście i od razu zostali zaproszeni na czerwony dywan do wspólnego zdjęcia z Ricardo Kruszewskim i Jackiem Wójcickim na tle tzw. „ścianki”. A na tej ściance oprócz dużego logo Polonijnego Klubu Podróżnika znalazły się również logo głównych sponsorów Balu: Polskich Linii Lotniczych LOT, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU), firmy Bacik zajmującej się sprowadzaniem i dystrybucją polskich produktów spożywczych w USA oraz agencji Classic Travel oferującej Polonii od 35 lat wycieczki, wyprawy i pielgrzymki. Były również loga medialnych sponsorów: Białego Orła, Nowego Dziennika i Gwiazdy Polarnej.

Po zapoznaniu się z Ricardo i z Jackiem goście przechodzili do sali obok, aby zakosztować przysmaków kuchni Royal Manor, zdominowanej przez zdrową polską żywność. A było w czym wybierać, od placków ziemniaczanych przez wyśmienitą wędlinę do różnego rodzaju sałatek. Bar z szerokim wyborem napojów alkoholowych był ciągle oblężony. Przez godzinę trwało kosztowanie żywności i napojów, aby o 8:00 pm ogromna większość gości przeszła na górną salę, gdzie czekała na nich strawa duchowa z samego południa naszego globu – z Ziemi Ognistej i Antarktydy!

Kajakiem wkoło Przylądka Horn

Przy wypełnionej sali spotkanie rozpoczął Prezes PKP – Jurek Majcherczyk, który przypomniał o tym, jak ważne jest odkrywanie i promowanie takich ludzi jak Ricardo Kruszewski, gdyż tym sposobem budowany jest prestiż Polski i Polaków.

Ricardo w swojej pierwszej w życiu prezentacji w języku polskim (pamiętajmy, iż urodził się w Argentynie w polskiej rodzinie i zawsze podkreślał, iż jest Polakiem) pokazywał zdjęcia i opowiedział jak rozpoczął przygodę z morskimi kajakami, która całkowicie go pochłonęła i która trwa do dzisiaj. Obecni na sali dowiedzieli się o staraniach polskiego podróżnika, aby wprowadzić kajakarstwo do całej Argentyny. Projektował i budował kajaki, organizował kluby kajakowe i zawody, wciągając w tę aktywność argentyńską młodzież. Goście zobaczyli również zdjęcia z wyprawy wkoło Przylądka Horn, która odbyła się w marcu 1986 roku, a którą Kruszewski w całości zorganizował i sfinansował. Po tej wyprawie został pierwszym w historii człowiekiem, który opłynął Przylądek Horn i to na kajaku przez siebie zaprojektowanym i zbudowanym. Ten kajak można obejrzeć w muzeum „Fin del Mundo”, czyli „Końca Świata” w Ushuaia na Ziemi Ognistej. W 1991 i w 2001 zorganizował dwie naukowe wyprawy na Antarktydę. Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem jego wystąpienia.

Bal czas zacząć!

Bal prowadził i sam na nim występował znakomity krakowski artysta Jacek Wójcicki, znany m.in. z Piwnicy Pod Baranami i Teatru im. J. Słowackiego. Jacek Wójcicki w swoim repertuarze ma piosenki filmowe oraz serialowe. Zagrał w kilku filmach, w tym w „Liście Schindlera”. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej. To był już drugi występ Jacka na Balu Podróżnika – pierwszy był 4 lata, podczas 19. balu.

Zanim jednak miało miejsce oficjalne rozpoczęcie balu, goście mieli okazję na chwilę tanecznej rozrywki przy znakomitej muzyce znanego zespołu Zambrowiacy. A tuż po 9:30 pm Jacek Wójcicki rozpoczął część oficjalną wykonaniem utworu „Graj Cyganie, noc tak krótko trwa”, którą powitał gości balu.

Na scenę został zaproszony konsul RP z Nowego Jorku Mateusz Gmura, a zaraz po nim Honorowy Gość Balu – Polak z Argentyny Ricardo Kruszewski. Po chwili dołączyli do nich przedstawiciele czterech głównych sponsorów: Agnieszka Kulikowski z PLL LOT, Rita Kotyński z PSFCU, Sławek Górecki z firmy BACIK i Małgorzata Majcherczyk z Classic Travel, a także prezesi zaprzyjaźnionych polonijnych organizacji: Dr Tadeusz Pyz – Medicus, Paweł Myśliwiec – PASA, Janusz Romański – Stowarzyszenie Polonia Technica i Bożena Szmit-Paszkowski – Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ.

Dyplom i Dzwon Wolności

Konsul RP Gmura podziękował Polonijnemu Klubowi Podróżnika za owocną działalność promowania dokonań Polaków, wymieniając inż. Ernesta Malinowskiego – budowniczego kolei w Peru. Nadmienił, iż w tym roku mamy dwie rocznice: 100-lecie „Cudu nad Wisłą” oraz 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II i zaprosił wszystkich na mszę świętą w intencji polskiego papieża, która zostanie odprawiona 26 kwietnia w katedrze św. Patryka na Manhattanie.

W takim towarzystwie prezesi klubu poprosili Ricardo Kruszewskiego, aby zechciał przyjąć dyplom i został Honorowym Członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika, a podróżnik z wielkim wzruszeniem go przyjął i serdecznie za niego podziękował. Warto przypomnieć, iż dołączył tym samym do grupy wybitnych polskich podróżników i odkrywców wyróżnionych wcześniej w ten sposób, a są nimi: Elżbieta Dzikowska, Andrzej Zawada, Marek Kamiński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Zbigniew Święch, Elżbieta & Andrzej Lisowscy, Scott Parazynski, Jacek Pałkiewicz, Maciej Kuczyński i Albert Slugocki.

Miłą niespodzianką było wręczenie przez dr. Janusza Romańskiego Polakowi z Argentyny miniaturki filadelfijskiego Dzwonu Wolności. Cześć oficjalna została zakończona, gdy wszyscy uczestnicy balu, trzymając kieliszki z szampanem, zaśpiewali „100 lat” dla gości i sponsorów balu.

Tango show… i Fred

Jak inaczej przybliżyć kraj, w którym urodził się gość honorowy, jak nie prezentując narodowy taniec Argentyny… tango! Na parkiecie pojawiły się dwie pary: Carina Romero i Jorge Carmona oraz Mariana Parma i Leonardo Sardella, którzy zatańczyli trzy argentyńskie tanga. Zauroczyli wszystkich gości balu swoim tańcem. Nic dziwnego, są profesjonalnymi tancerzami i mistrzami tanga. W USA wygrali wiele konkursów tego emocjonalnego i zarazem uwodzicielskiego tańca. Zachwycają, ale też dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Uczą tańczyć tango m.in. w argentyńskim konsulacie w Nowym Jorku.

Inne latynoskie rytmy zaproponował na balu Fred Rubin i zdobył swoim śpiewem, stylem i grą na gitarze balową publiczność. Już po chwili parkiet wypełnił się wirującymi w rytmy jego utworów uczestnikami balu, tańczącymi przy „La Bamba”, „Besame Mucho” czy „Bambolero”.

Fred pochodzi z Dominikany, ale mieszka od wielu lat w Nowym Jorku. Jego pasja do muzyki i do gry na gitarze narodziła się już w młodym wieku. W 2016 roku Dominican Republic Video Awards Organization uznała teledysk do piosenki ‘Yo naci en Santo Domingo’ za jeden z 15 najlepszych teledysków w historii Dominikany. Jego optymistyczny styl i niezwykła wszechstronność sprawiły, że występował w prestiżowych miejscach i wydarzeniach w całym kraju, a także w Kanadzie, USA i Meksyku. W 2017 roku zwyciężył w konkursie Best Band of Hard Rock Hotels Battle w Punta Cana.

Globus Niepodległości

Globus Niepodległości został ufundowany przez Polonijny Klub Podróżnika na 100. Rocznicę niepodległości Polski i będzie wyróżnieniem jako coroczna nagroda dla wybitnej osobowości za wyjątkowe osiągnięcia w eksploracji globu i sławienie Polski. Pierwszym laureatem był Krzysztof Wielicki. Drugim został Ricardo Kruszewski, który przez ostatnie 35 lat dotarł jako pierwszy morskim kajakiem w miejsca wydawałoby się niedostępne dla człowieka. W 1986 roku pokonując 450 km opłynął w 15 dni Przylądek Horn. W 1991 i w 2001 zorganizował i prowadził dwie naukowe kajakowe wyprawy do Antarktydy. Jest to bardzo skromny i trochę tajemniczy człowiek, a zarazem wielki sportowiec i odkrywca, polski patriota i światowej klasy kajakarz.

Konsul RP Mateusz Gmura odczytał uzasadnienie przyznania Globusa Niepodległości Ricardo Kruszewskiemu, a następnie Jurek Majcherczyk i Piotr Nawrot wręczyli ten dwuczęściowy puchar naszemu rodakowi z Argentyny. Po raz drugi wzruszenie pojawiło się na twarzy Ricardo, gdy dziękował za to wyróżnienie.

Do zobaczenia za rok!

A tym razem puścimy was wszystkich tutaj obecnych… z torbami – zażartował przed zakończeniem balu Jurek Majcherczyk. I rzeczywiście goście balu wychodząc z Royal Manor otrzymywali w szatni torby firmowe BACIK pełne smacznych polskich produktów oraz kalendarze na rok 2020 wydane przez PSFCU i broszury z informacjami o tym, jak np. korzystać z propozycji PLL LOT oraz oferty wycieczek z biurem Classic Travel. Były również oferty od polonijnych lekarzy, zdrowej żywności od firmy FABALISH, długopisy i inne gadżety.

23. Bal Podróżnika trwał 7 godzin (od 7:00 pm do 2:00 am) i były to godziny pełne wspaniałej zabawy w towarzystwie ludzi kochających podróżować, a bawiło się ich blisko 250. Najliczniejszą grupę stanowili właściciele biznesów – blisko 80, polonijna młodzież – 40, lekarze i adwokaci blisko – 40, oraz agenci podróży – ponad 10. Pozostałą grupę stanowili podróżnicy i sympatycy PKP.

Już teraz warto zapisać sobie datę: pierwsza sobota lutego – czyli 6 lutego 2021 roku, kiedy to odbędzie się kolejny Bal Podróżnika – wyjątkowy, bowiem w przyszłym roku Polonijny Klub Podróżnika będzie obchodził 25-lecie istnienia.

Więcej informacji o działalności klubu można znaleźć na .

WEM

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com