New Jersey

poleć serwis drukuj

Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ istnieje już dziesięć lat!

03-02-2020

Nauczyciele i...
10-lecie istnienia...
Jubileuszowy...

Akademia Języka Polskiego w Manchester powstała dzięki inicjatywie grupy nauczycieli, czujących potrzebę szerzenia wiedzy o Polsce i jej tradycjach oraz uczenia języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia. Zajęcia lekcyjne, opracowywane na podstawie interesujących podręczników oraz gier i zabaw edukacyjnych, odbywają się w środowe popołudnia w klasach Middle School w Manchester. Nieocenione zaangażowanie nauczycieli, przyjaciół szkoły oraz wspólna praca służą nie tylko uczniom, ale też ich rodzinom.

Od samego początku istnienia Akademii pięknym zwyczajem jest udział w jasełkach i organizowanie tradycyjnej wigilijnej wieczerzy oraz radosne świętowanie Dnia Babci i Dziadka, urozmaicone zabawnymi konkursami i ucztą przygotowywaną przez uczniów. Uczniowie doskonale bawią się podczas interaktywnych zajęć, obchodząc Dzień Dwujęzyczności. Bardzo chętnie przejmują obowiązki nauczycieli, sprawdzając wiedzę swoich opiekunów podczas Dnia Edukacji Narodowej. Dekorują kolorowe pisanki w okresie wielkanocnym oraz piękne dynie na Halloween. Spotykają się z zaproszonymi gośćmi zarówno z USA, jak i z Polski, podczas warsztatów teatralnych, przedstawień, a także prezentacji niekonwencjonalnych metod nauczania. Uczniowie Akademii uczestniczą w konkursach i szkoleniach organizowanych przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Fundację Kościuszkowską, IPN, fundacje i organizacje polonijne. Dzielnie i godnie reprezentują szkołę, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Nauczyciele czują się szanowani i doceniani, a ich praca owocuje nie tylko osobistą satysfakcją, ale jest również przedmiotem wnikliwej oceny i wyróżnień. Zarówno wśród uczniów, jak też rodziców i nauczycieli, zawiązują się głębokie przyjaźnie – tak cenne i niezastąpione, pomagające podtrzymywać znajomość języka i tradycji naszych przodków.

Bankiet jubileuszowy Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ odbył się w Ambassador Banquet Hall w Trenton 25 stycznia 2020 roku. Wraz z rodzicami, nauczycielami i absolwentami szkoły świętowali wspólnie przedstawiciele duchowieństwa, kuratorium władz oświatowych z Manchester, Centrali Polskich Szkół Dokształcających, a także dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół polonijnych wraz z rodzinami. Część oficjalna rozpoczęła się filmową niespodzianką. Uczniowie w zabawny sposób zaprezentowali swoje opinie o Akademii, jej nauczycielach oraz o organizacji pracy. Zaproponowali też pewne zmiany, które to szczególnie zwróciły na siebie uwagę obecnych. Wprowadzenie dowozu uczniów do szkoły autobusami oraz zwiększenie liczby dni nauki w szkole polonijnej przynajmniej do dwóch razy w tygodniu, to tylko kilka z wielu pomysłów.

Dyrektor szkoły Anna Tracz rozpoczęła swoje wystąpienie, składając głęboki ukłon w stronę obecnych na bankiecie rodziców i przyjaciół od lat wspierających szkołę. Kolejno przedstawiła nauczycieli oraz dostojnych gości. Wiceprezes CPSD Maria Marchwińska odczytała list gratulacyjny oraz wręczyła Dyplomy Prezesa CPSD nauczycielom. Anna Tracz przedstawiła listy gratulacyjne z Konsulatu RP w Nowym Jorku i Instytutu Piłsudskiego oraz podziękowała rodzicom, wręczając im dyplomy „Rodzic na 6”. W imieniu całej społeczności szkolnej wyraziła także ogromną wdzięczność wszystkim sponsorom, na których wsparcie zawsze można liczyć. Nie zabrakło podziękowań i uścisków od pedagogów dla cudownej przyjaciółki i zwierzchniczki zarazem – Anny Tracz.

Wspomnienia balu wciąż towarzyszą jego uczestnikom. Wyborne towarzystwo oraz przyjazna atmosfera sprawiły, że „tańce, hulanki i swawole” trwały do późnego wieczora, a może nawet wczesnego ranka... Mamy nadzieję na kolejne jubileusze, bo do Akademii Języka Polskiego po prostu przychodzi się z radością i wychodzi bogatszym o nowe doświadczenia. Podczas uroczystości, na dużym ekranie, ukazywały się zdjęcia prezentujące wspomnienia z 10 minionych lat. Z ogromnym sentymentem zerkaliśmy na nasze dzieci, które tak szybko dorosły. Wydarzenia, które chwilowo umknęły z pamięci, powróciły. Z uśmiechem przyglądaliśmy się naszym fryzurom i staraliśmy się wzajemnie zapewniać, że upływający czas był dla nas łaskawy. Obserwując roześmiane buzie naszych podopiecznych śmiało możemy powiedzieć, że był. Nadal jest.

Nauczyciele Akademii Języka Polskiego w Manchester

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com