New Jersey

poleć serwis drukuj

Opiekun i duchowy przewodnik

05-03-2020

Jedną ze szkolnych...
Fot. K. Rosol
Klasa 8, 2018. Fot....
Poświęcenie...
Relikwie JP II. Fot...
Fot. M. Bednarz

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta” – Jan Paweł II

Te słowa autorstwa naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II, stały się mottem istniejącej już od 8 lat polskiej szkoły dokształcającej, działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w South Amboy, NJ. Akademia Jana Pawła II, bo o niej mowa, założona została na potrzeby okolicznej społeczności polonijnej we wrześniu 2012 roku i od początku prowadzona jest pod kierunkiem Joanny Moczulski – dyrektora tej placówki.

Założyciele szkoły nie mieli wątpliwości pod czyją opiekę oddać uczniów, pod wpływem czyich nauk dzieci najpiękniej rozkwitną. To właśnie błogosławionemu jeszcze wtedy Janowi Pawłowi II powierzona została polonijna młodzież. To właśnie On stał się dla uczniów życiowym przewodnikiem, duchowym mistrzem i do dziś obecny jest niemal na każdym kroku życia szkoły.

Już w drugim roku istnienia Akademii – 17 listopada 2013 roku – uczniowie wraz z rodzicami z dumą i radością wzięli czynny udział w uroczystej instalacji relikwii błogosławionego Jana Pawła II w naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. 17 września 2016 roku w tym samym kościele miała miejsce kolejna uroczystość z Ojcem Świętym w roli głównej. Mowa tu o poświęceniu szkolnego sztandaru z wizerunkiem Jana Pawła II.

Święty Jan Paweł II jest inspiracją, opiekunem i stałym przewodnim motywem szkoły z South Amboy, przewija się podczas rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, ślubowania pierwszaków, uczniowie i nauczyciele z dumą noszą koszulki szkolne z wizerunkiem naszego wielkiego Polaka. Tradycją stały się wycieczki klasy VIII na nowojorski Manhattan, kiedy to odwiedzając słynne Muzeum Figur Woskowych, młodzież za każdym razem z dumą ustawia się do wspólnego zdjęcia z polskim papieżem. Jako młode pokolenie nie mając możliwości bezpośredniego obcowania ze św. Janem Pawłem II, choćby w ten sposób manifestują oni swoje oddanie, wdzięczność za opiekę i duchowe przewodnictwo. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi, potrzebują autorytetów żyjących w zgodzie z tym, co głoszą, taka postawa wzbudza zaufanie i szacunek. Może właśnie dlatego sylwetka Ojca Świętego pojawia się także w Akademii Jana Pawła II w trakcie matur. Jedna z tegorocznych maturzystek napisała: „Nasz papież szczególnie upodobał sobie młodzież. Starał się do nas dotrzeć, ponieważ uważał, że to właśnie od nas, młodzieży, w dużej mierze zależy przyszłość świata. Umiał słuchać jak nikt inny. Dawał nam wskazówki, jak powinniśmy żyć, wielu z nas traktowało go jak ojca, który co prawda daleko, ale zawsze jest obecny.”

Z pewnością nauki głoszone przez polskiego papieża zaowocują w dorosłym życiu wychowanków Akademii Jana Pawła II.

Małgorzata Janiszewski-Tadej
Akademia Jana Pawła II, South Amboy, NJ

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com